Як розлучитися через суд?

Наш офіс працює без вихідних. Щоб почати розірвання шлюбу, зв’яжіться з нашим сімейним адвокатом, телефонуйте за вказаними нижче телефонами:

Тел.: +38 067 455-35-29
Тел.: +38 050 904-51-03
Тел.: +38 093 25-25-561
або напишіть нам – будемо раді відповісти: [email protected]

Viber, WhatsApp, Telegram

Замовлення послуги онлайн 24 години


Ваше рішення розлучитися остаточне і безповоротне? Будьте готові до непростого, а часом і затяжного розлучного процесу. Особливо якщо у Вашій родині є обставини, за наявності яких розірвання шлюбу здійснюється в судовому порядку.

У яких випадках розлучаються через суд?

Законом передбачено декілька умов:

1. Наявність спільних неповнолітніх дітей

Навіть якщо обоє хочуть розлучитися, суд зобов’язаний захищати права їхніх неповнолітніх дітей. У судовому порядку вирішуються наступні питання:

Батьки самі прийшли до єдиної думки щодо цього? Тоді вони можуть надати в суд свою угоду. Якщо права дітей не порушуються, суд затвердить угоду батьків своїм рішенням.

2. Відсутність згоди на розлучення одного з подружжя

Не завжди подружжю вдається досягти солідарності, якщо сімейні відносини знаходяться на межі розлучення. Якщо в процесі розгляду справи і з’ясування мотивів і причин розлучення суд дійде висновку, що збереження шлюбу неможливе, він приймає рішення про розлучення. Тобто задовольняє бажання ініціатора розлучення всупереч запереченням протилежної сторони.

Якщо ж у процесі розлучення стане очевидною можливість збереження сім’ї, незважаючи на категоричну незгоду з розлученням однієї зі сторін, суд може призначити строк для примирення подружжя. Після завершення цього строку приймається остаточне рішення.

3. Ухилення від проведення розлучної процедури

Нерідко виникає ситуація, коли чоловік не висловлює категоричної незгоди з розлученням, але довести справу до логічного завершення ніяк не дозволяє. Він ухиляється від відвідування органів РАЦСу, подання заяви та проведення процедури розірвання шлюбу, не подає клопотання про розгляд справи за його відсутності тощо. В цьому випадку другому з подружжя не залишається іншого вибору, окрім як оформити розлучення через суд.

Розлучення через суд

Як розлучитися через суд?

Перш за все необхідно вирішити всі спірні питання до звернення в суд. Обопільна згода подружжя про розлучення і відсутність спорів про дітей або майно – підстава для швидкого розірвання шлюбу в суді.

Наприклад, для того щоб швидко оформити розлучення через суд із дітьми, необхідно скласти угоду, в якій будуть визначені суттєві положення:

  • з ким із подружжя будуть проживати неповнолітні діти (або кожен із дітей) після розлучення;
  • на кого з подружжя будуть покладені аліментні зобов’язання, в яких розмірах будуть стягуватися аліменти на дітей, а в деяких випадках і на колишніх чоловіка/дружину, що мають право на утримання;
  • порядок реалізації батьківських прав тим із подружжя, хто буде проживати окремо від дітей.

Така угода не є обов’язковим документом для розлучення через суд з дітьми, але спростить і прискорить процедуру розлучення.

Процедура розлучення через суд. Етапи. Правила. Інструкція

Розповімо коротко про те, як проходить розлучення в суді. Процес відбувається строго відповідно дро процесуального законодавства і складається з декількох основних етапів:

  1. Позивач подає позовну заяву.
  2. Суд приймає заяву і призначає дату слухання.
  3. Далі суд розглядає справу в судовому засіданні.
  4. Суд приймає рішення.
  5. Судове рішення набуває чинності.
  6. Сторони отримують копію рішення суду.
  7. Рішення реєструється в органах Міністерства юстиції України в РАЦСі.

Розглянемо кожен з цих етапів докладніше.

Підготовка позовної заяви та документів на розлучення

Відоме поняття «подати на розлучення» означає підготовку і подачу в суд правильно складеного позовної заяви про розірвання шлюбу та повного пакету необхідних документів.

Заява про розлучення має відповідати встановленій формі та містити всі необхідні відомості:

  • найменування суду;
  • інформація про позивача і відповідача: П. І. Б., місце реєстрації та фактичного проживання;
  • дата і місце реєстрації шлюбу;
  • інформація про наявність спільних неповнолітніх дітей.

Докладніше дізнатися про вимоги до змісту позовної заяви, переліку необхідних документів, ознайомитися зі зразком та завантажити форму ви можете в статті “Подача позовної заяви на розлучення в суд”.

Як подати заяву в суд про розлучення?

Заяву про розлучення необхідно подавати в суд за місцем проживання відповідача, за винятком випадків, коли допускається подача заяви за місцем проживання позивача (за наявності неповнолітніх дітей або у зв’язку зі станом здоров’я).

Прийняття позовної заяви судом

Якщо позовну заяву і документи прийнятіо, суд призначає дату попереднього засідання (на якому суд визначить готовність матеріалів справи до розгляду, а також зробить спроби примирити сторін і запропонує їм укласти мирову угоду) і основного засідання (на якому будуть розглянуті обставини справи та ухвалено рішення). Дата першого судового засідання призначається не раніше, ніж через місяць після подання заяви, про що сторони повідомляються повістками.

Розгляд справи в судовому засіданні

У ході формальної частини судового засідання перевіряється явка сторін, роз’яснюються права та обов’язки, розглядаються заявлені сторонами клопотання. Далі суд надає слово сторонам: вислуховує вимоги позивача, згоду або незгоду з цими вимогами відповідача, розглядає докази сторін. Останньою частиною судового засідання є дебати – почергові висловлювання сторін щодо позовних вимог і звернення до суду про їх задоволення.

Судове рішення про розлучення

Розглянувши матеріали справи та вислухавши вимоги сторін, суд виходить у нарадчу кімнату для ухвалення рішення. Сторонам оголошується резолютивна частина рішення суду про розлучення, а документ з повним текстом (зі вступною, описовою, мотивувальною і резолютивною частинами) вручається за п’ять днів після оголошення резолютивної частини.

Якщо між подружжям відсутня угода про дітей або майно, рішенням суду можуть бути визначені умови подальшого місця проживання дітей, аліментних зобов’язань стосовно дітей і зобов’язань про утримання дружини/чоловіка, умови поділу спільного майна.

Набуття чинності судового рішення

Судове рішення набуває чинності за 30 днів після його прийняття, якщо від сторін не надходить оскарження.

Якщо одна із сторін подає апеляційну скаргу на рішення суду, воно набуває чинності після розгляду скарги, якщо її не було скасовано. Якщо в апеляційній інстанції рішення суду скасовано, змінено або прийнято нове рішення, воно набуває чинності негайно.

Моментом припинення шлюбних відносин є момент набуття чинності відповідного рішення суду.

Отримання сторонами рішення суду

Після закінчення 30-денного строку оскарження, кожній зі сторін видається примірник рішення суду з поміткою про набуття чинності судового рішення. У деяких випадках суд видає тільки виписку з судового рішення, дійсну тільки для подання в орган РАЦСу.

Реєстрація розірвання шлюбу до РАЦСу

Факт розірвання шлюбу судом підлягає державній реєстрації в органі РАЦС.

Копія судового рішення про розлучення або виписка з нього направляється в РАЦС для реєстрації розірвання шлюбу. Отримання свідоцтва про розлучення не потрібно, такого документа після розлучення в суді не існує.

Неявка в суд

Отримуючи повістку в суд, багато хто дає волю емоціям і приймає рішення не з’являтися на судове засідання.

Причинами неявки до суду при розлученні може бути незгода на розлучення, небажання зустрічатися з чоловіком, сперечатися і з’ясовувати стосунки, розкривати інтимні сторони сімейного життя, а також навмисне затягування і ускладнення судового процесу.

Чим загрожує неявка в суд на розлучення?

Згідно з законом, суд зобов’язаний сповістити сторін про місце і час судового засідання, а сторони зобов’язані повідомити суд про причини неявки, представивши докази поважності причин. Виходячи з цього, в разі неявки однієї зі сторін на судове засідання, суд з’ясовує:

  • чи було здійснено попереднє повідомлення сторони про місце і час судового засідання;
  • у разі належного повідомлення суду про свою неявку — є поважна причина відсутності сторони.

Залежно від цих обставин, суд приймає рішення щодо можливості або неможливості проведення засідання за відсутності однієї зі сторін.

Так, якщо одна із сторін, що була належним чином повідомлена про час і місце розгляду справи, не з’явилася до суду з поважної причини (хвороба, робоче відрядження, сімейні обставини), розгляд справи відкладається. Про поважні причини неявки необхідно повідомити суд з поданням документів, що їх підтверджують.

Триразова неявка на судове засідання є підставою для розгляду справи за відсутності сторони (відповідача) та прийняття судового рішення — задоволення вимог другої сторони (позивача). Відсутність поважної причини або неповідомлення про неї буде причиною заборони на оскарження судового рішення, прийнятого на судовому засіданні за відсутності сторони (відповідача).

У тому випадку, якщо на судове засідання не з’явилася жодна зі сторін, справа про розлучення закривається.

Якщо ви не хочете особисто брати участь у розлучному процесі і бути присутнім на малоприємних судових засіданнях, існують більш розумні варіанти вирішення проблеми, ніж неявка в суд. Наприклад, ви можете покласти обов’язок виступати від свого імені в суді на представника – адвоката.

Скільки триває розлучення?

Тривалість процедури розлучення в середньому становить від 2 до 6 місяців (у нашій практиці середній термін розлучення 2-3 місяці) і залежить від таких факторів, як взаємна згода або незгода сторін, наявність спільних дітей і спорів про них, наявність спільного майна та необхідності його поділу. Існують і інші фактори, що впливають на строки судового розгляду справи.

Скільки коштує розлучення через суд у 2024 році?

Фінансова сторона розлучення, а точніше вартість державного мита та додаткових юридичних та нотаріальних послуг, безсумнівно, важлива. Вам просто необхідно знати, скільки коштує розлучення через суд, і бути готовим до несення певних грошових витрат.

Загальна вартість розлучення через суд складається з:

  1. Судового збору за подачу позовної заяви про розірвання шлюбу. Відповідно до Закону України “Про судовий збір”, в 2024 році розмір оплати за розлучення становить 1211,20 грн.
  2. Судового збору за подання позовної заяви про поділ майна при розірванні шлюбу. Ця сума розраховується за спеціальною формулою на основі ціни позову — позовних вимог позивача, що стягуються з відповідача (наприклад, вартості частки майна або розміру аліментів). Збір в 2024 році становить – 1 відсоток ціни позову, але не менш як 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу (1211,20 грн) і не більш ніж 5 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу (13626 грн).
  3. Нотаріальних послуг. Підлягає оплаті нотаріальне засвідчення письмової угоди подружжя (наприклад, про розподіл майна або визначення місця проживання дітей), а також послуга нотаріуса щодо складання цих документів.
  4. Юридичного супроводу розлучного процесу. Складання позовної заяви відповідно до закону і особливостей конкретної ситуації, підготовка пакету документів, подання позову до суду, участь у судових засіданнях, підготовка та подання заяв та клопотань, оскарження судового рішення тощо. Вартість юридичних послуг залежить від рівня кваліфікації юриста, обсягу і тривалості його роботи, розцінок на послуги. У нашій юридичній компанії є послуга «розлучення під ключ», що передбачає комплексне ведення справи про розлучення з оплатою за повний спектр послуг.

Як бачите, на питання про те, скільки коштує розлучення через суд, немає остаточної відповіді. Вартість розлучення через суд може виявитися як копійчаною, так і надзвичайно високою, залежно від обставин справи та потреби у професійній юридичній допомозі.

Адвокат з розлучень Київ

Зателефонуйте нам – ми з задоволенням відповімо на всі ваші запитання.
+38(067) 455-35-29; +38(050) 904-51-03; +38(093) 25-25-561; або напишіть нам – будемо раді відповісти: [email protected]

Viber, WhatsApp, Telegram

Замовлення послуги онлайн 24 години

ОТРИМАЙТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ СІМЕЙНОГО АДВОКАТА