Кому дістанеться спільна квартира після розлучення?

Наш офіс працює без вихідних. Щоб почати розірвання шлюбу зв’яжіться з нашим сімейним адвокатом, телефонуйте за вказаними нижче телефонами.

Тел: +38 067 455-35-29
Тел: +38 050 904-51-03
Тел: +38 093 25-25-561
або напишіть нам, будемо раді відповісти: [email protected]

Viber, WhatsApp, Telegram

Замовлення послуги онлайн 24 години


Нічого дивного немає в тому, з якою серйозністю колишні сімейні пари підходять до розділу квартири після розлучення. Адже ціна питання – усталений побут, спосіб життя і звички, соціальні зв’язки, безпосередньо пов’язані з місцем постійного проживання.

Питання розподілу квартири дуже багатогранний. Ця стаття допоможе Вам розібратися в загальних принципах, правилах і способах розділу спільної житлової нерухомості.

Кому дістанеться спільна квартира після розлучення?

Якщо квартира була придбана в шлюбі, вона належить подружжю на правах спільної власності, незалежно від того, за чиї гроші була куплена і на чиє ім’я була оформлена.

Згідно сімейному законодавству (стаття 70 СК України), частки подружжя в спільному майні є рівними. Це означає, що при розлученні подружжя має право претендувати на половину спільного майна, в тому числі – квартири.

У виняткових випадках суд може відступити від принципу рівності, і зберегти повне право власності на квартиру за одним з подружжя, якщо:.

  • квартира була придбана чоловіком або дружиною в період роздільного проживання. Наприклад, якщо чоловік і жінка фактично припинили сімейні відносини, але юридично залишалися в шлюбі, нерухомість, яка була одним з них під час роздільного проживання, не є спільним майном, підлягає розподілу при розлученні.
  • квартира була придбана в шлюбі, але на особисті кошти одного з подружжя. Наприклад, чоловік або дружина придбали квартиру за гроші, виручені від продажу власного майна. В цьому випадку квартира теж визнається власністю того чоловіка, за чиї гроші була придбана.

Однак для того, щоб суд відступив від принципу рівності часток подружжя, будуть потрібні виняткові обставини, вагомі доводи і суттєві докази. Зокрема якщо один із них не дбав про матеріальне забезпечення сім’ї, ухилявся від участі в утриманні дитини (дітей), приховав, знищив чи пошкодив спільне майно, витрачав його на шкоду інтересам сім’ї.

Особливості та нюанси розділу квартири при розлученні

Поділ приватизованої квартири

Особливість розділу приватизованої квартири між подружжям полягає в тому, що такий розділ регулюється не тільки сімейним, але і цивільним законодавством.

Згідно Закону України “Про приватизацію державного житлового фонду”, громадянам гарантовано право на приватизацію житлової нерухомості. Житло переходить у спільну часткову власність осіб, які проживають разом, мають право на приватизацію і згодні стати власниками житла шляхом приватизації. Так, якщо чоловік і жінка разом приватизували квартиру під час подружнього життя, вона належить їм на праві спільної часткової власності. Найсприятливіший для розділу варіант – приватизувати житло на обох подружжя ще під час шлюбу. Незважаючи на те, що більшість подружжя не мають наміру розлучатися в момент спільної приватизації житла, юридична грамотність дозволить знизити ризик втрати житла в майбутньому. Якщо квартира була приватизована на чоловіка і дружину, вони мають рівні права – кожен стає власником частки. Виділити частки можна як на етапі приватизації, вказавши їх в реєстраційному свідоцтві, так і згодом, в процесі поділу майна – в судовому порядку або шляхом досягнення письмової угоди.

Але якщо з тих чи інших причин квартира була приватизована тільки одним із подружжя, а інший – відмовився від приватизації, то власником житла буде тільки один, інший же позбавляється права власності. Таке житло не підлягає поділу, навіть якщо було придбано під час шлюбу. Таке майно відповідно до п. 4 ч. 1 статті 57 Сімейного кодекса України є особистою приватною власністю дружини, чоловіка. Адже, житло, набуте чоловіком або дружиною за час шлюбу внаслідок його приватизації відповідно до Закону України “Про приватизацію державного житлового фонду”.

Не підлягає поділу також квартира, яка була приватизована одним з подружжя до вступу в шлюб. Така квартира (частка в квартирі) належить йому або їй на праві особистої власності і не підлягає розподілу відповідно до пункту 1 статті 57 Сімейного кодекса України. Приватизація, як і дарування, є безоплатною угодою.

Досить часто в суд з вимогою про поділ квартири звертається дружина, яка проживала в приватизованій квартирі чоловіка, але не була співвласником квартири. Право на поділ квартири не купується на підставі спільного проживання. Але в ряді випадків така дружина може претендувати на тимчасове або постійне проживання в житловому приміщенні. За загальним правилом, згідно житловим законодавством, особа, яка не є власником житлового приміщення і перестало бути членом сім’ї власника (наприклад, при розлученні) втрачає право користування житлом.

Якщо квартира оформлена на чоловіка

Згідно з статті 60 СК України, квартира, придбана чоловіком і дружиною під час шлюбу, вважається спільною незалежно від того, на чиї кошти вона була придбана, на чиє ім’я (чоловіка або дружини) була зареєстрована. Так, навіть якщо правовстановлюючі і реєстраційні документи на квартиру оформлені на чоловіка, вона вважається спільною власністю чоловіка і дружини, якщо придбана в шлюбі. Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя.

Однак з цього правила є винятки. Квартира буде належати особисто чоловікові, якщо вона була йому подарована або перейшла у спадок. Якщо вона була куплена в шлюбі, але за особисті кошти чоловіка (наприклад, виручені від продажу іншого особистого майна – автомобіля, рідної домівки, дошлюбного бізнесу і т.і.), поділу з дружиною така нерухомість теж не підлягає.

Але якщо чоловік наполягає на праві особистої власності лише на тій підставі, що квартира була куплена на зароблені ним гроші, в той час як дружина перебувала в декретній відпустці і не працювала, він не правий. Якщо дружина з поважних причин не мала доходу (а догляд за дитиною – це поважна причина), це не позбавляє її права власності на нерухомість, куплену на доходи чоловіка в шлюбі. Майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу).

Приклад! Громадянка Шевченко Тамара пред’явила до суду позов про поділ нерухомого житла з чоловіком, Шевченко Миколою, який купив квартиру і зареєстрував на власне ім’я. Відповідач пояснив, що гроші заробив на квартиру сам, в той час як дружина перебувала в декреті в зв’язку з вагітністю та доглядом за дитиною. Крім того, відповідач стверджував, що до моменту покупки квартири він не проживав з позивачкою, оскільки працював за кордоном, а вона жила з батьками, стало бути, сімейні відносини між ними не підтримувалися. Суд задовольнив позов Шевченко Тамари, визнав квартиру, придбану на зароблені чоловіком гроші – спільної, і зобов’язав відповідача розділити квартиру з дружиною в рівних частках.

Якщо квартира оформлена на дружину

Аналогічно до описаних вище правил – якщо квартира оформлена на дружину, але придбана під час подружнього життя, вона вважається спільною власністю чоловіка і дружини. Виняток – особиста власність дружини (всі, що куплено до шлюбу або на особисті гроші – в шлюбі, а також спадок і подарунки, отримані в шлюбі), які не підлягають розподілу між подружжям.

Але в деяких випадках трудовий або грошовий внесок чоловіка в поліпшення житлових умов може стати підставою для розділу особистої власності дружини (згідно зі статтею 62 СК  України).

Приклад! З позовом до суду звернувся громадянин Рибянець Артем. Він просив поділити квартиру, що належить по праву власності його дружини, Рибянець Ганні, на тій підставі, що після реєстрації шлюбу за власні гроші, а також за гроші, подаровані молодятам на весілля, зробив капітальний ремонт в квартирі, замінив проводку і сантехніку, встановив дорогу строєну техніку. Суд зобов’язав відповідачку, Рибянець Анну, власницю квартири, виплатити чоловіку компенсацію в розмірі, встановленому на основі пред’явлених позивачем документів і актів експертної оцінки – відповідно до зробленими трудовими і грошовими вкладеннями.

Розділ квартири при наявності дітей

У правозастосовчій практиці виникає безліч суперечок щодо розділу квартири між чоловіком і дружиною при наявності неповнолітніх дітей.

В статті 173 СК України визначено принцип роздільності майна дітей і батьків. Батьки і діти, зокрема ті, які спільно проживають, можуть бути самостійними власниками майна. При вирішенні спору між батьками та малолітніми, неповнолітніми дітьми, які спільно проживають, щодо належності їм майна вважається, що воно є власністю батьків, якщо інше не встановлено судом. Батьки не має права заявляти претензії на те, що належить дітям, так само як і діти не можуть претендувати на те, що належить батькам. Частка дитини в нерухомості – не є сумісною власністю батьків і не ділиться між ними при розлученні.

Але якщо нерухоме майно не належить дитині, у нього зберігається право користування майном батьків навіть після розлучення. Якщо в процесі поділу майна між чоловіком і дружиною дитина залишається без житла, це є порушенням його прав. Тому в процесі підготовки подружнього угоди або судового розгляду по розподілу житлового приміщення обов’язково бере участь орган опіки та піклування – Служба дітей.

Чи може частка одного з подружжя у спільній квартирі бути збільшена за рахунок частки другого з подружжя з тієї причини, що після розлучення діти залишаться проживати з ним? За загальним правилом – ні. Квартира, що належить подружжю на праві спільної сумісної власності, повинна бути поділена між ними порівну навіть при наявності дітей. У більшості випадків суд так і надходить – ділить квартиру надвоє, без урахування того, де і з ким будуть проживати діти. Це аргументується тим, що діти не можуть претендувати на власність батьків (отримати власність батьків дитина може у спадок або за договором дарування). Детальніше читайте про те “Як оформити, подати заяву на розлучення, якщо є неповнолітні діти”

До речі, визначити частки подружжя у спільній квартирі можливо і без суду. Адже розділ майна при розлученні може здійснюватися і за домовленістю між чоловіком і дружиною – в будь-яких пропорціях. Як? Читайте далі.

Як поділити квартиру при розлученні?

Розподіл квартири при розлученні може відбуватися наступними способами:

  1. мирним шляхом – при досягненні подружжям згоди про розподіл спільного майна, в тому числі, квартири,
  2. в суді –  при наявності спору між подружжям про поділ квартири.

Врегулювання житлового питання мирним шляхом

Мирний спосіб передбачає як усні домовленості між подружжям, так і складання письмового документа – угоди про розділу квартири.

Наприклад, чоловік і дружина можуть усно домовитися про те, що:

  • спільна квартира буде продана, а виручені від продажу гроші – розділені порівну;
  • буде проведений обмін спільної квартири на дві квартири;
  • частка квартири одного з подружжя буде продана іншому.

Подружжя має право укласти письмову угоду про те, як буде поділена квартира. Наприклад, якщо частки не визначені, подружжя може самостійно визначити розмір частки кожного з них, причому, не обов’язково порівну. Якщо частки визначені, подружжя може передбачити порядок користування частками, виділ часток в натурі, викуп або обмін часткою.

Якщо угода подружжя про поділ квартири затверджено в судовому порядку, воно набуває чинності судового рішення і називається мировою угодою.

Адвокат з розлучень

Телефонуйте – ми з задоволенням відповімо на всі ваші питання.
+38(‎067) 455-35-29; +38(‎093) 25-25-561

або нажміть на улюблений месенджер і напишіть нам

Viber, WhatsApp, Telegram

Заказ послуги онлайн 24/7

Судовий порядок розподілу квартири

Порядок дій

Якщо мирний і добровільне дозвіл «квартирного питання» між подружжям неможливо, доводиться вдаватися до судової процедури. Порядок дій буде таким:

  •     Підготовка позовної заяви;
  •     Збір документів, які підтверджують зазначені в позові обставини і доводять справедливість позовних вимог;
  •     Оцінка вартості спірної квартири;
  •     Розрахунок і оплата судового збору за подачу позову;
  •     Подача позову;
  •     Участь в судових засіданнях;
  •     Виконання або оскарження судового рішення;
  •     Державна реєстрація змін до реєстру права власності.

Позовна заява

Вимога до суду про розподіл квартири (а також іншої спільного подружнього власності) можна заявити в рамках позовної заяви про розірвання шлюбу, якщо розділ житлового приміщення безпосередньо пов’язаний з розлученням подружжя. Однак юристи у цивільних і сімейних справах рекомендують подавати в суд два окремих позову, особливо в тому випадку, якщо подружжя зацікавлені розлучитися як можна швидше, адже процедура поділу житла може зажадати набагато більше часу, ніж процедура розірвання шлюбу. До того ж закон не забороняє ділити спільну власність не тільки одночасно з розлученням, а й до, і після розлучення.

Як правильно підготувати позовну заяву? Позов – офіційний документ, який не може складатися в довільній формі і містити відомості, які не стосуються предмета спору. Форма і зміст позову повинні відповідати нормам цивільно-процесуального закону (статей 175 ЦПК України).

Стандартне позовну заяву складається з наступних частин:

«Шапка»

  • найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
  • ім’я (прізвище, ім’я та по батькові) сторін та інших учасників справи, місце проживання чи перебування, поштовий індекс, реєстраційний номер облікової картки платника податків за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб – громадян України, відомі номери засобів зв’язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти;
  • зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються;

Описова частина позову:

  • «Позовна заява про поділ квартири»;
  • Відомості про сторони, про реєстрацію та розірвання шлюбу між ними, про народження дітей, про спільне або роздільне місце проживання;
  • Відомості про квартиру, яка підлягає розподілу (адреса, площа, кількість кімнат, інші відмінні риси, дата і підстава набуття квартири – покупка, отримання у спадок, іпотека, приватизація, право власності на квартиру – приватне, спільне);
  • Відомості про причини спору, порушеннях майнових прав, про правових позиціях сторін;
  • Відомості про неможливість досудового врегулювання майнового спору;
  • Посилання на законодавчі акти, згідно з якими подається позовна заява, пред’являються позовні вимоги;
  • Перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
  • Попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв’язку із розглядом справи;
  • Підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
  •  «Прошу» і виклад позовних вимог до суду: в якому порядку суд повинен поділити квартиру між подружжям);
  • Перелік додатків;
  • Дата;
  • підпис позивача (представника позивача).

Читайте Як розділити квартиру в іпотеці при розлученні

Письмові докази в справі щодо поділу майна подружжя

Не менш важливою частиною підготовки до судового процесу, ніж складання юридично грамотного позову, є збір документів, які послужать переконливою аргументацією позовних вимог і доказом всіх зазначених в позові обставин.

Отже, до позовної заяви обов’язково повинні бути додані такі документи:

  •     Копії позовної заяви;
  •     Копії паспортів сторін;
  •     Копія свідоцтв про укладення / розірвання шлюбу, народження дітей;
  •     Довідка про склад сім’ї за місцем проживання;
  •     Копія шлюбного договору, угоди про розподіл спільної власності (якщо він полягав між сторонами);
  •     Правовстановлюючий документ (договір купівлі-продажу, дарування квартири, свідоцтво про приватизацію, спадщині);
  •     Реєстраційний документ: свідоцтво про реєстрацію права власності на квартиру;
  •     Технічні документи (паспорт, план квартири);
  •     Оціночні документи;
  •     Документи, які підтверджують право на поділ квартири. Залежно від обставин, це можуть бути договори, квитанції, фотографії, виписки з банківських рахунків, інші документи, які підтверджують описані в позові обставини;
  •     Документ, який підтверджує дозвіл органу опіки, якщо в розділі квартири беруть участь неповнолітні діти;
  •     Квитанція про оплату судового збору.

Всі документи додаються до позовної заяви. Кількість копій – за кількістю учасників судової процедури.

Читайте Як правильно скласти і оформити шлюбний договір

Судовий збір подання до суду позовної заяви про поділ майна при розірванні шлюбу

Розрахунок судового збору, яку слід сплатити при подачі позовної заяви – ще один важливий етап підготовки до судового розгляду. Збір становить – 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу та не більше 3 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.

Часто громадяни стикаються з труднощами в зв’язку з розрахунком суми.

Сума судового збору залежить від ціни позову (вартості частки квартири, на яку претендує позивач).

Щоб зробити правильний розрахунок судового збору, перш за все, потрібно знати повну оціночну вартість квартири, яка підлягає розподілу. Відомості про вартість спірної квартири в експертному звіті про ринкову вартість нерухомості, який можна замовити в незалежній експертній компанії. Проведення оцінки вартості спірної нерухомості і оплата судового збору – обов’язок позивача. Документи, які підтверджують вартість спірного нерухомого майна, а також квитанцію про оплату судового збору – потрібно докласти до позову.

Розмір судового збору розраховується за формулою, яка включає суму 1 процента. наприклад,

  •     Ціна позову 200 000 гривень – судовий збір дорівнює 1 відсоток від ціни позову, а саме – 2000 гривень.
  •     Ціна позову 400 000 гривень – ставка судового збору дорівнює 4000 гривень.
  •     Ціна позову 1 000 000 гривень – ставка судового збору не може бути більше п’яти прожиткових мінімумів. Максимальний розмір в 2024 році – 13626 гривень.

Як видно з наведеної формули, складно назвати приблизний розмір судового збору при розділі спільної квартири. Все залежить від того, яким буде оціночна вартість квартири. Якщо в позові заявлені додаткові позовні вимоги (наприклад, про розлучення і розподіл квартири), судовий збір оплачується за кожну позовну вимогу окремо.

Куди подавати позов про поділ майна

Справу має розглядати окружний суд. Позов подається до суду за місцем знаходження нерухомості.

Строки розгляду справи про поділ майна

Багато хто думає, що розділ квартири відбувається одночасно з розірванням шлюбу між подружжям, проте це не так. Вище згадувалося, подружжя може поділити спільну власність навіть в шлюбі, а також під час бракоразводной процедури або після розірвання шлюбу, крім того, вони можуть залишатися співвласниками нерухомого майна незалежно від того, є вони подружжям чи ні.

Стандартний термін позовної давності з майнових спорів становить 3 роки і починає обчислюватися з моменту, коли сторона дізналася про порушення її майнових прав.

Що ж стосується тривалості судової процедури розділу квартири, то відповідно до статті 270 ЦПК України суд має розпочати розгляд справи по суті не пізніше ніж через шістдесят днів з дня відкриття провадження у справі, а у випадку продовження строку підготовчого провадження – не пізніше наступного дня з дня закінчення такого строку. Суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті.

Цей стандартний процесуальний термін може бути продовжений судом за різними підставами. На жаль, нерідко судовий розгляд по розділу житла затягується на тривалий термін.

Що стосується строків розгляду справ щодо рузлучення, то більш детально можете ознайомитись прочитавши статтю “Строки розлучення через суд”

Процедура

Після того, як позовну заяву прийнято судової канцелярією, суд призначає дату і час першого засідання. Всім учасникам процесу розсилається відповідне повідомлення, а також копії позовної заяви та документів.

До початку першого судового засідання ведеться підготовча робота суду.

Під час судового засідання суд розглядає позов та додані до нього документи, з’ясовує обставини справи, вислуховує показання позивача і відповідача, третіх осіб, при необхідності – запрошує свідків, оцінює всі представлені докази і свідчення учасників процесу. Суд пропонує сторонам досягти згоди по предмету спору і укласти мирову угоду – якщо угода буде затверджено судом, воно набуває юридичної сили судовим рішенням. Якщо сторони не можуть дійти згоди, суд виносить рішення про порядок розподілу спірної квартири на свій розсуд. Рішення суду підлягає обов’язковому виконанню сторонами.

Якщо судовим рішенням вносяться зміни в права власності чоловіка і дружини на нерухоме майно, ці зміни підлягають обов’язковій державній реєстрації.

Судова практика

Судова практика налічує тисячі різноманітних випадків, в яких подружжю доводиться звертатися до суду для поділу нерухомості.

Залежно від обставин, судове рішення може бути прийнято як на користь позивача, який вимагає поділу спільної нерухомості, так і на користь відповідача, якщо квартира належить виключно йому. Із загальних правил, передбачених сімейним законодавством, можливі винятки. Наприклад, якщо житло було придбано одним з подружжя під час ще не розірваного шлюбу, але при роздільному проживанні і фактичному припиненні подружніх відносин, суд може визнати право власності на житло за тим, хто його придбав. Якщо Ви з чоловіком тривалий час не живете разом, то цілком можливо довести неподільність придбаної Вами квартири. І навпаки – особиста власність (житлове приміщення, куплене до шлюбу, отримане в подарунок або у спадок в шлюбі) в ряді випадків може бути визнано спільним. Наприклад, якщо за довгі роки подружнього життя це житло було значно покращено (в ньому було зроблене перепланування, ремонт) за допомогою трудових і грошових вкладень з боку другого з подружжя, який не є власником житла. У таких виняткових випадках вкрай важливо, щоб позовна заява була переконливою, доказова база – сильною і безперечною. Бажано, щоб сторона, яка претендує на поділ квартири, заручилася професійної юридичною підтримкою.

Як правило, судовий процес завершується справедливим розподілом спільного майна між подружжям – квартира, придбана в шлюбі, ділиться на рівні частки, але в ряді випадків частка одного з подружжя може бути збільшена або зменшена. Наприклад, якщо з одним з подружжя, як правило – з матір’ю, після розлучення будуть проживати діти, вона може просити суд збільшити його частку, а якщо один із подружжя під час сімейних відносин виявляв безвідповідальність у витрачанні спільних коштів, з неповажних причин не працював, суд може зменшити його частку в спільній власності. Однак це не відноситься до жінок, які не працювали, а займалися веденням домашнього господарства, доглядом за маленькими дітьми.

Адвокат з поділу майна в Києві

Зателефонуйте нам – ми з задоволенням відповімо на всі ваші запитання.
+38(067) 455-35-29; +38(050) 904-51-03; +38(093) 25-25-561; або напишіть нам, будемо раді відповісти: [email protected]

Viber, WhatsApp, Telegram

Замовлення послуги онлайн 24 години

ОТРИМАЙТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ АДВОКАТА З ПОДІЛУ МАЙНА

    [/column]