Як поділити ТОВ при розірванні шлюбу
Наш офіс працює без вихідних. Щоб почати процедуру розлучення подружжя зв’яжіться з нашим сімейним адвокатом, телефонуйте за вказаними нижче телефонами.

Тел: +38 067 455-35-29
Тел: +38 050 904-51-03
Тел: +38 093 25-25-561
або напишіть нам, будемо раді відповісти: [email protected]

Viber, WhatsApp, Telegram

Замовлення послуги онлайн 24 години

Як поділити ТОВ при розірванні шлюбу

 

Поділ майна подружжя при розлученні – це завжди складний процес, що провокує багато спорів. Та найбільше проблем виникає при розподілі бізнесу та корпоративних прав, особливо, коли він достатньо прибутковий і успішний. Таке майно коштує дорого, тому ніхто не хоче втрачати навіть сотої долі. Як справитися з ситуацією? Як поділити так, щоб не зашкодити власним інтересам? На що може претендувати один з подружжя, якщо бізнес повністю оформлений на іншого?

Тут зразу скажемо, що однозначною відповідь не буде. У кожній справі свої особливості, кожна ситуація відрізняється, в законодавстві багато нюансів і воно постійно оновлюється, а судова практика демонструє нові приклади та рішення.

Давайте розглянемо найбільш актуальні питання, а саме, коли справа стосується поділу майна у вигляді частки в статутному капіталі ТОВ, якщо воно було засновано чи придбано на ім’я одного з подружжя, але в період перебування в законному шлюбі. У кожному випадку шляхи захисту будуть відрізнятися, що залежить від цілей та інтересів сторони спору.

Чи може той з подружжя, хто не є учасником ТОВ, отримати в процесі розділу майна половину частки іншого в статутному капіталі, щоб потім на законних підставах потрапити до складу його учасників?

В цьому питанні загальна практика демонструє, що суди більше схильні говорити не про претендування на право власності частки статутного капіталу, а про отримання якоїсь суми грошей. Вона зможе компенсувати частину вартості долі другого з подружжя в капіталі ТОВ чи частини дивідендів.

Є ще один важливий момент. Згідно з Постановою ВГСУ №4 від 25.02.2016, право участі у ТОВ не вважається майновим правом, а є «особистим немайновим». Окрім того, порядок вступу до товариства – це особлива процедура, яка прописана у його статуті, і там можуть бути окремі вимоги, такі як отримання згоди всіх учасників на загальних зборах і т.п. Це означає, що колишній чоловік чи дружина одного з учасників не може автоматично потрапити до складу ТОВ на підставі поділу майна при розлученні.

Користуйтеся консультацією: Правила поділу майна подружжя в Україні

Чи може при розлученні той з подружжя, хто не є учасником ТОВ, претендувати на отримання компенсації за рішенням суду по вкладеним у статутний капітал спільним грошам? Або претендувати на отримання частки дивідендів?

Це теж питання, яке не має однозначної відповіді. Теоретично, звичайно, вимагати таку компенсацію можна, але лише в тому випадку, коли в бізнес були вкладені спільні кошти чоловіка та дружини.

Водночас потрібно розуміти, що в СК України (ст.57) чітко зазначається, що те майно, яке, навіть знаходячись в законному шлюбі, один з подружжя придбав за власні кошти, вважається приватною особистою власністю. В такому випадку інша сторона ні на що претендувати не може.

Виходить, що головне – це приналежність використаних коштів, тобто спільні вони чи ні. Саме від цього й залежить результат.

Дуже чітко позиція суддів викладена у постанові ВСУ щодо справи № 6-61цс13 від 03.07.2013. Там зазначається, що інший з подружжя при розподілі майна може претендувати на грошову компенсацію частини саме вкладених коштів, а ніяк не частку статутного капіталу. І це лише в тому разі, якщо внесені гроші були спільними.

Також подальший розвиток подій може залежати від того, чи надавав другий з подружжя згоду на вкладання спільних грошей в статутний капітал ТОВ. Статтею 65 СК України встановлюється правило, що один з подружжя в таких операціях діє за згодою іншого. Але може так бути, що друга сторона була проти, не дала згоду. Тоді справа може піти іншим шляхом, при умові, якщо особа зможе доказати розпорядження колишнім чоловіком/дружиною грошима без її дозволу.

У випадках, коли вкладання коштів в частку ТОВ було погоджено обома (чоловіком та дружиною), це було їх сумісне рішення, то при розлученні той, хто формально не є учасником товариства, може претендувати на половину доходів від викупленої парою частки. Стосовно цього є Постанова ВСУ №11 від 21.12.2007, вона якраз розтлумачує судову практику застосування норм закону в справах про розлучення з розподілом спільного майна.

Для тих випадків, коли один з подружжя при розподілі майна наполягає, що не давав згоду на укладання спільних коштів у статутний капітал ТОВ, на підставі відповідної Постанови ВСУ він має право вимагати призначення компенсації вартості своєї частини витрачених грошей. І тут цікаво ще те, що у чоловіка/дружини з’являється можливість вибору варіанту вимог:

  • компенсація половини внесених в бізнес грошей на момент створення/придбання бізнесу;
  • сплата половини ринкової ціни частки учасника статутного капіталу на день розділення майна.

Для успішного та розвиненого бізнесу, який дає значні суми дивідендів і які дійсно виплачують, інший з подружжя, який не є учасником ТОВ, має право вимагати частину вже отриманих дивідендних виплат, якщо вони не були використані на покриття сімейних потреб.

Зауважимо також, що дивіденди, нарахування яких відбулося ще в період офіційних шлюбних відносин, але в момент поділу майна при розлученні вони ще не виплачені, не можуть підлягати розділенню, бо не знаходяться у власності отримувача.

Тут слід керуватися положеннями зазначеної вище Постанови ВС України, в якій у пункті 22 чітко прописано, що вартість майна може визначатися за погодженням між чоловіком та дружиною. Якщо ж вони не можуть досягти згоди в цьому, то розрахунки будуть проводитись від фактичної вартості на момент розгляду судом цієї справи.

Як ми вже говорили, при масі законодавчих актів судова практика неоднозначна. В процесі можуть бути використаними різні підходи. Давайте розглянемо пару прикладів рішень ВС України по аналогічних справах.

  1. Постанова № 6-38цс15 від 03.05.2015 демонструє таку позицію суду. В тих випадках, коли один з подружжя, учасник ТОВ, вніс до статутного капіталу придбане за спільні з дружиною/чоловіком кошти майно, то воно стає власністю підприємства, а речове право іншого (тобто дружини або чоловіка) трансформується в право вимагати при поділі спільного майна під час розлучення половину внесених коштів, або доходу, отриманого підприємством завдяки цим вкладам.
  2. Постанова № 683/886/16-ц від 08.07.2019 демонструє зовсім інший підхід. В абсолютно аналогічній ситуації рішенням було зазначено, що право на спільне майно другого з подружжя трансформується в право претендувати на грошову виплату в розмірі вартості частини частки учасника ТОВ в статутному капіталі.

Розрахунок вартості частки ведеться виходячи з ринкової ціни всіх часток учасників та шляхом виділення пропорційної щодо одного.

Користуйтеся консультацією: Як під час поділу спільного майна подружжя не допустити розподілу «вигаданих» одним з подружжя боргових зобов’язань

Висновки та рекомендації

Розглянувши різні рішення та ситуації, можемо зробити об’єктивний висновок того, що поділ бізнесу та корпоративних прав між колишніми чоловіком і дружиною – це дуже складне та неоднозначне питання. Тут все буде залежати від позиції суду, бо деякі колізії та невизначеність ряду моментів в законодавстві не можуть сприяти єдиній практиці. Буває дуже складно спрогнозувати, як все ж таки вирішиться спір.

Тому подружжю краще домовитися самостійно, врегулювати питання позасудовим шляхом, склавши договір та засвідчивши його у нотаріуса. Таким чином обидві сторони зможуть розраховувати на компроміс, який влаштує кожного з подружжя, а також не потягне за собою довгого процесу судової тяганини, трати часу, грошей та нервів.

Найкращий же спосіб уникнути описаних вище спорів – це укладення шлюбного договору. Ним чоловік та дружина зможуть від початку врегулювати всі спірні питання на майбутнє. Як все зробити грамотно, вам допоможе досвідчений юрист з сімейних справ.

Адвокат з розлучень

Телефонуйте – ми з задоволенням відповімо на всі ваші питання.
+38(‎067) 455-35-29; +38(‎093) 25-25-561

або нажміть на улюблений месенджер і напишіть нам

Viber, WhatsApp, Telegram

Заказ послуги онлайн 24/7

ОТРИМАЙТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ АДВОКАТА
З РОЗЛУЧЕНЬ