Як розділити автомобіль при розлученні?

Наш офіс працює без вихідних. Щоб почати розірвання шлюбу зв’яжіться з нашим сімейним адвокатом, телефонуйте за вказаними нижче телефонами.

Тел: +38 067 455-35-29
Тел: +38 050 904-51-03
Тел: +38 093 25-25-561
або напишіть нам, будемо раді відповісти: [email protected]

Viber, WhatsApp, Telegram

Замовлення послуги онлайн 24/7


Серед питань, що виникають при поділі спільно нажитого колишнім подружжям майна, особливо місце займають суперечки про те, кому з них буде належати автомобіль.

 

Чи ділиться машина куплена до шлюбу?

Ні. Дане питання можна ставити тільки в тому випадку, якщо дана машина була куплена в період шлюбу – у тому випадку, якщо авто було придбано чоловіком чи дружиною до вступу в законний шлюб, воно не входить в список майна, що підлягає поділу після розлучення. Розподіл автомобіля, як і будь-якого іншого майна, може здійснюватися як під час розлучення, так і окремим позовом після розірвання шлюбу.

Особливості розділу автомобіля

Згідно зі статтею 183 ЦК України, майно або предмет, розділ яких в натурі неможливий, визнаються неподільними. У теж час у відповідності зі статтями 60, 61 Сімейного кодексу України майно, набуте подружжям за час проживання у шлюбі, є їх спільною власністю.

Так як автомобіль неможливо розділити на частини без заподіяння йому непоправної шкоди він визнається неподільним майном. Виходячи з цього, існують різні варіанти розподілу машини при розлученні.

Угода про розподіл автомобіля при розлученні

Одним з найважливіших факторів, що безпосередньо впливає на подальші дії по розділу майна, є наявність або відсутність згоди між колишнім подружжям про те, хто стане власником авто після розлучення. Подружжя може домовитися розділити автомобіль наступним чином:

  • Безоплатно залишити його за ким-небудь з подружжя;
  • Продати, а виручені кошти розділити порівну;
  • Залишити автомобіль за одним з подружжя, зобов’язавши його виплатити другому з подружжя грошову компенсацію.

Краще всього, якщо між чоловіком і дружиною (в тому числі колишніми, після розлучення) було досягнуто угоду про поділ спільного майна, включаючи, і автомобіль. Було б правильним після досягнення домовленості з цього питання зафіксувати умови документально та нотаріально посвідчити даний документ у найближчій нотаріальній конторі. Ця дія застрахує обидві сторони, що беруть участь в договорі від можливих претензій у майбутньому. Але, на жаль, згоди часто досягти неможливо.

Поділ автомобіля в судовому порядку

У разі відсутності добровільної домовленості між подружжям про поділ автомобіля порядок подальших дій визначається незалежно від того чи є інше майно, яке підлягає поділу. Але дане питання буде вирішуватися тільки в процесі судового засідання, в ході якого суддя, вислухавши обидві сторони і вивчивши надані документи, прийме рішення і визначить власника автомобіля.

Суд може:

  • Залишити автомобіль у власності одного з подружжя, зобов’язавши другого виплатити компенсацію в розмірі половини вартості;
  • Залишити автомобіль за одним з подружжя у складі іншого майна, присудивши другій стороні інше майно або грошові кошти.

У тому випадку, якщо разом з машиною у подружжя є інше майно, то автомобіль може увійти в частку одного з них поряд з розділом всього майна. Буває і такий варіант, що машина була єдиним спільним майном подружжя придбаним за час спільного життя. У цьому разі суд найчастіше передає цей транспортний засіб тому з подружжя, хто частіше його використовував під час шлюбу, зобов’язавши його виплатити грошову компенсацію в розмірі половини вартості автомашини колишньому чоловікові або дружині.

Але до того як суддею буде прийнято те чи інше рішення даний автомобіль повинен пройти незалежну експертну оцінку вартості на момент розподілу. Крім оплати послуг експерта необхідно буде сплатити судовий збір, розмір якого залежить від суми позову. Витрати на проведення експертизи стягуються порівну з подружжя пропорційно задоволеним вимогам, а судові витрати сплачується позивачем лише в частині тієї частки майна, на яку він претендує.

При подачі позовної заяви в суд за місцем проживання відповідача про поділ спільно нажитого у шлюбі майна у частині, що стосується автомобіля, необхідно подати такі документи:

  • свідоцтво про розлучення, рішення суду про розірвання шлюбу;
  • технічний паспорт транспортного засобу;
  • висновок експерта щодо вартості автомобіля;
  • інші документи, які мають значення для справи: чеки про проходження ТО, підтвердження витрат на автомобіль одним чоловіком, копія водійських прав і т. д.

Судом також буде враховуватися, хто з подружжя має водійські права і кому автомобіль об’єктивно необхідний. Логічно, що, наприклад, чоловік, для якого наявність автомобіля є важливою умовою для продовження роботи, має більше шансів отримати це майно фактично, ніж його дружина, яка навіть не має водійського посвідчення. Але може мати місце й інша ситуація, коли чоловік позбавлений водійських прав на три роки, а з дружиною залишається двоє малолітніх дітей, яких необхідно возити в школу, дитячий сад або лікарню.

У разі, коли в ході судового розгляду подружжя приймають рішення про добровільний поділ майна, вони завжди можуть укласти мирову угоду при розлученні.

Якщо автомобілів декілька

Останнім часом почастішали випадки в судовій практиці, коли розділу підлягають не один, а кілька автомобілів. Найчастіше вони значно різняться за ціною та якістю. Їх розділ в натуральному вигляді буде не справедливим. Тому автомобілі оцінюють, після чого їх загальну вартість ділять на кількість машин, віднімають вартість більш дешевого авто і, таким чином, визначають, хто, кому і що повинен і суму, що підлягає оплаті.

Приклад:

В сім’ї є два автомобіля. Позашляховик, вартістю 1 млн. грн і седан, вартістю 500 тис. грн. Суд може залишити позашляховик чоловіку, а седан – дружині, однак у цілях дотримання рівності часток, чоловік буде зобов’язаний додатково виплатити дружині 250 тисяч гривень компенсації.

Як ділиться кредитна машина при розлученні?

У тому випадку, якщо машина придбана в кредит, і вона на момент розірвання шлюбу повністю не оплачена, то до перерахованих вище документів необхідно додати також кредитний договір. Не має значення, на чиє ім’я оформлено кредит – якщо авто куплено в період шлюбу, то воно в будь-якому випадку буде спільним майном.

Після розгляду цього питання в суді буде прийнято рішення хто з подружжя, і на яких умовах буде зобов’язаний виплатити залишок боргу по кредиту.

Суд, проводячи розподіл кредитного автомобіля, може:

  • Поділити його, як і все інше майно, присудивши майно одному з подружжя, а другого зобов’язавши виплатити компенсацію. Допускається, якщо борг по кредиту незначний або коли подружжя, на чиє ім’я оформлено кредит, не заперечує проти такого результату справи;
  • Зі згоди і пропозиції подружжя зобов’язати їх продати автомобіль, а виручені кошти розділити порівну.

Щоб грамотно здійснити розділ автомобіля, необхідно виконати зазначені моменти:

  • в обов’язковому порядку оцінити машини;
  • автомобіль, куплений в кредит, буде розділений пропорційно присуджених часток;
  • при розділі двох і більше транспортних засобів потрібно враховувати їх сукупну вартість;
  • при досягненні угоди між подружжям важливо грамотно скласти необхідні документи.

Адвокат з поділу майна в Києві

Зателефонуйте нам – ми з задоволенням відповімо на всі ваші запитання.
+38(067) 455-35-29; +38(050) 904-51-03; +38(093) 25-25-561; або напишіть нам, будемо раді відповісти: [email protected]

Viber, WhatsApp, Telegram

Замовлення послуги онлайн 24 години

ОТРИМАЙТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ АДВОКАТА З ПОДІЛУ МАЙНА