Наш офіс працює без вихідних. Щоб почати розірвання шлюбу зв’яжіться з нашим сімейним адвокатом, телефонуйте за вказаними нижче телефонами.
Тел: +38 067 455-35-29
Тел: +38 050 904-51-03
Тел: +38 093 25-25-561
або напишіть нам, будемо раді відповісти: [email protected]
Замовлення послуги онлайн 24/7
Яке майно є особистим, а яке спільним для колишньої подружньої пари
Не кожному подружжю вдається прожити разом все життя, і розлучення для багатьох стає серйозним іспитом не лише в моральному, але й у фінансовому плані. Одним з першочергових питань, яке мають вирішити колишні чоловік з дружиною, є розподіл майна. Дуже часто під час поділу квартири, бізнесу та доходів виникають суперечки, і варто якнайшвидше розібратися у юридичних тонкощах, щоб захистити власні інтереси. Розповімо про особливості поділу майнових прав після розлучення, аби вам вдалося заспокоїтися та діяти конструктивно, адже дуже часто саме це дозволяє досягти успіху в суді або на досудовому етапі.
Зміст:
• Як майно є особистим, а яке загальним для колишньої подружньої пари
• Які речі не можна поділи, адже вони належать окремо чоловіку та дружині?
• Коли можна розділити майнові права?
• Яким чином відбувається розподіл
• Судове вирішення суперечок
• Яке рішення може прийняти суд?
• Як бути, коли в сім’ї є діти?
• Як ділять борги та кредитні вимоги?
• Що робити з коштами, які вкладені в бізнес?
• Врегулювання питання у парах, які офіційно не одружені
З юридичної точки зору, приватна власність кожного з подружжя та їхня сумісна власність – це різні речі. В першому випадку мова йде про речі, придбані до складання шлюбу або за особисті кошти, і вони поділу не підлягають (окрім випадків, про які розповімо трохи згодом). А ось сумісну власність колишні чоловік з дружиною мають розділити відповідно до норм чинного українського законодавства. ЦКУ спільну сумісну власність визначає як власність декількох осіб (двох або більше) без визначення окремих часток. Це відрізняє її від спільної часткової власності, коли кожен з власників має право на конкретну частину майна.
Зазначимо, що набуте чоловіком та дружиною майно під час подружнього життя відноситься саме до спільної сумісної власності, навіть у тому випадку, якщо один з них не працював з поважних причин. Можливість претендувати на майно для тих, хто під час шлюбу не мав самостійного доходу через хворобу, навчання чи ведення домашнього господарства, забезпечується статтею 60 Сімейного кодексу України. До цієї категорії відносяться усі речі, які придбані або іншим чином отримані подружжям. Виняток становлять предмети індивідуального користування та інші речі, які вказані в окремому пункті нашого огляду.
Зорієнтуватися, що саме ви можете отримати після розривання шлюбу, можна, визначивши два моменти:
- коли саме було отримане право власності на майно – до або після узаконення сімейних відносин;
- за які кошти купувалося майно – за спільні гроші чи за власні кошти чоловіка або дружини.
Спірні питання вирішують зазвичай в суді. У разі своєчасного звернення до юриста можливо відстояти права на майно, наприклад, на автомобіль, який буд придбаний в шлюбі, але на особисті заощадження когось з подружжя. Спеціаліст допоможе знайти та представити в суді докази, які допоможуть визнати майно об’єктом приватної власності, уникнувши розподілу.
Інші важливі моменти, які варто враховувати:
- Окрім фізичних об’єктів спільним майном є пенсія, стипендія, зарплата та інші грошові надходження, які законодавство ідентифікує як доходи.
- Розпоряджатися будь-яким майном, яке знаходиться у спільній власності, подружжя має за взаємною згодою. Тому у разі підписання угод, пов’язаних з продажем/орендою/використанням майна, без згоди іншого співвласника, суд може визнати їх недійсними.
- У тому випадку, коли приватне майно чоловіка або дружини під час шлюбу набуло більшої вартості завдяки зусиллям чи грошовим вкладенням іншого з подружжя (наприклад, якщо чоловік використав власні заощадження, аби зробити капітальний ремонт в будинку дружини), то це майно під час судового розгляду можуть розділити, врахувавши значний фінансовий внесок партнера. Прийняття такого рішення дозволить потім здійснити поділ майна.
Користуйтеся консультацією: Поділ майна в Києві – допомога адвоката з поділу майна
Які речі не можна поділи, адже вони належать окремо чоловіку та дружині?
Суперечки між подружжям, що розлучається, часто стосуються визначення тих речей, які є приватною власністю, тобто не підлягають поділу. Відповідно до чинного українського законодавства, чоловік та дружина не можуть отримати під час розірвання шлюбу частку від:
• набутого до реєстрації майна;
• квартири чи будинку, які один з подружжя отримав під час сімейного життя після приватизації згідно ЗУ № 2482-XII від 19 лютого 1992 року;
• ділянки землі, яку дружина або чоловік отримали внаслідок безоплатної приватизації;
• особистих речей – до цієї категорії відносяться аксесуари, одяг, гігієнічні засоби, прикраси тощо, причому немає значення, за чиї кошти вони купувалися;
• майна, яке придбане за власні кошти, отримане в спадок або в якості подарунку (за наявності належним чином оформленого договору дарування);
• грошей, які були надані в якості компенсації за пошкодження чи втрату власних речей;
• страхових відрахувань, але лише в тому випадку, якщо внески сплачувалися за рахунок власних, а не спільних коштів;
• коштів, що надавалися як відшкодування моральної шкоди;
• винагород, премій за персональні заслуги, окрім випадків, коли в суді буде доведено, що їх отриманню сприяв інший з подружжя.
Є ймовірність визнання об’єктом спільної власності майна, яке належить одному з подружжя, але утримувалось під часу шлюбу за кошти іншого. Таку можливість передбачає ст. 62 Сімейного кодексу, але для отримання відповідного судового рішення потрібно надати переконливі докази, що можливо у разі співпраці з досвідченим юристом.
Користуйтеся консультацією: Поділ боргів при розлученні подружжя
Коли можна розділити майнові права?
Врегулювання питання з правом власності на майно може вирішуватися на різних етапах сімейного життя або після його завершення. Припинення права спільної сумісної власності не є автоматичним процесом.
Якщо у когось з подружжя є бажання поділити спільне майно, то це можна зробити до, під час або після розлучення. При цьому колишні чоловік з дружиною можуть розпоряджатися майном за взаємною згодою і після розривання шлюбу. Але є певні нюанси, на які варто зважати:
• під час шлюбу звернутися до суду з метою поділу майна можна в будь-який час;
• подати позовну заявку з вимогою захисту своїх майнових прав після розлучення є можливість лише протягом 3 років, тому зволікати не варто;
• якщо відносини між колишнім подружжям нормальні та не виникає конфліктів щодо розпорядження майном, то в суд можна не звертатися, уникаючи додаткових витрат часу й грошей (але тоді після закінчення терміну позовної давності не буде можливості поділити спільну власність).
Щоб дізнатися деталі про відлік позовної давності під час вирішення майнових спорів між подружжям, варто проконсультуватися з юристом, адже кожна справа має особливості, а українське законодавство постійно змінюється.
Яким чином відбувається розподіл подружнього майна
Вирішення тих чи інших майнових питань може здійснюватися через суд або в добровільному порядку.
Другий варіант потребує менших зусиль та грошових витрат, але може застосовуватися не завжди. Головна умова мирного врегулювання – домовленість між чоловіком та жінкою щодо того, яку частку майна кожен з них отримує, та яким чином буде здійснюватися поділ. Зауважимо, що форма договору про поділ встановлена Сімейним кодексом України лише по відношенню до нерухомого майна (земельної ділянки, квартири, будинку тощо).
Тим, хто планує ділити майнові права, потрібно знати наступне:
• вимоги щодо змісту та оформлення договору про поділ нерухомості прописані в ч. 2 ст. 69 СКУ, зокрема, там вказується на необхідність нотаріального посвідчення документа;
• у разі укладання угод з нерухомістю чоловіку та дружині потрібно враховувати норми ЦКУ, а саме – ст. 182, де зазначено, що усі операції зі зміни права власності на нерухомість мають реєструватися;
• договір щодо поділу рухомого майна може укладатися у довільній формі, але з урахуванням правил ЦКУ, викладених у статтях 205-208, при цьому угода може бути не лише письмовою, але й усною.
Потрібно відрізняти договір про поділ майна та шлюбну угоду, хоча обидва документи можуть містити умови визначення права власності чоловіка чи дружини. Справа в тому, що в шлюбному договорі можуть зазначатися не лише наявні майнові відносини між партнерами, але й майбутні, при цьому сторонами мають бути лише подружжя або наречені. В свою чергу, договір про поділ майна врегульовує права лише на ті рухомі та нерухомі об’єкти, що кваліфікуються як спільна власність.
Користуйтеся консультацією: Як при розлученні поділити кредит
Судове вирішення суперечок щодо розподілу майна подружжя
Стосунки між колись закоханими людьми можуть сильно погіршуватися, тому знайти компроміс у будь-яких питаннях під час розірвання шлюбу буває складно. Особливо це стосується встановлення майнових прав, адже кожен має власну точку зору щодо розподілу сумісної власності. Врегулювати відносини допомагає звернення в суд. Це може бути спільна заява чоловіка й дружини чи позив когось одного, інший же стає у справі відповідачем.
Перше, що робить суд під час розгляду подібних справ після прийняття заяви – визначає, яке саме майно підлягає поділу, адже, як ми раніше зазначили, не усі речі належать до сумісної власності. Предметом поділу є:
- Борги – зобов’язання колишнього подружжя, які набуті під час шлюбу, незалежно від їхньої форми (це можуть бути гроші, речі тощо)
- Вимоги за наданими кредитами – мова йде про кошти або предмети, які подружжя надало в борг третій особам та має отримати за договором покупки-продажу, позики тощо.
- Конкретні речі або їх сукупність. Під цю категорію підпадає виключно те майно, яке знаходиться у спільній сумісній власності.
Для здійснення розподілу суд аналізує надані сторонами документи, щоб з’ясувати вартість речей та оцінити співвідношення заборгованості та кредиторських вимог партнерів.
Обов’язковим етапом є визначення частки кожного з подружжя в праві на спільну власність, і лише після цього відбувається поділ майна. Законом встановлюються рівні права чоловіка та жінки, хоча деякі громадяни (зазвичай, чоловіки) вважають, що партнер, який не працює та не забезпечує родину, не має права на половину майна. В ст. 70 СКУ чітко прописано, що відсутність заробітку з поважної причини (через стан здоров’я, навчання, виховання дітей, ведення господарства) не є підставою для зменшення частки одного з подружжя.
Немає жодних гарантій того, що рішення суду буде виконане, і позивач отримає у розпорядження певне майно. Варто завчасно потурбуватися про свої інтереси за звернутися до суду із проханням забезпечити позов. Краще за все прикласти заяву до основного позову, аби у другої сторони не було часу та можливості приховати статки чи якимсь іншим чином уникнути поділу сумісної власності. Існує декілька способів забезпечення виконання позовної заяви:
- передання речі, щодо якої виникла суперечка, на зберігання особі, яка не має особистої зацікавленості у вирішенні спору;
- встановлення заборони на певні дії;
- зобов’язання виконати ті чи інші дії;
- заборона на вчинення дій щодо спільного майна, передання прав на нього чи здійснення платежів (якщо мова йде про рахунки в банках);
- арешт грошових коштів або майна, які мають передаватися чи сплачуватися одній зі сторін конфлікту.
Яким саме захід застосує суд, залежить від обставин справи, але у будь-якому випадку потрібно надати аргументи на користь прийняття подібного рішення.
Користуйтеся консультацією: Як розділити квартиру в іпотеці при розлученні
Яке рішення може прийняти суд при розподілі майна?
В залежності від ситуації суд може обрати один із наступних варіантів розподілу майна:
- Присудження майна дружині або чоловіку із виплатою компенсації колишньому партнеру вартості його частки. Вирішити питання таким чином можливо лише за наявності згоди сторін та перерахунку необхідної суми виплати на рахунок судового органу. Іноді трапляється так, що речі неподільні, але ніхто з подружжя не перерахував кошти. Тоді виноситься рішення щодо визнання ідеальних часток та залишення майна у спільній частковій власності.
- Поділ в натурі. Цей спосіб дозволяє зберегти цільове призначення речі шляхом її надання комусь із подружжя, коли немає фізичної можливості розділи предмети без пошкодження чи інших наслідків, які призведуть по втрати практичного застосування. Якщо немає договору, що передбачає надання прав на річ чоловіку або дружині, суд визначає власника самостійно, при цьому вартість кожної неподільної речі береться до уваги під час поділу іншого майна. Коли справа стосується предметів професійної діяльності, то їх отримує та особа, що ними користується.
- Поділ майна відповідно до вартості речей та частки кожної сторони справи в спільному сумісному майні. Цей варіант не вказаний в СКУ, але застосовується найчастіше.
Не обов’язково суд обмежиться якимось одним способом поділу майна. Поширені ситуації, коли в межах однієї справи застосовується кілька методів, тобто неподільні речі можуть передати одному з подружжя з виплатою компенсації, а інші розділити в натурі. Треба також зважати, що вартість кожного об’єкту визначається судом на той момент, коли розглядається судова справа (іноді для цього залучаються незалежні експерти).
Як бути, коли в сім’ї є діти?
Наявність в родині дітей може вплинути на розподіл майнових прав, але при цьому самі діти не отримують права ставати власниками речей, які придбані батьками за період шлюбу. Суд зажди враховує їх інтереси, що передбачено статтею 70 СКУ. Існує можливість відступу від встановленої засади рівності поділу майна у разі наявності суттєвих обставин, серед яких:
- умисне пошкодження або знищення спільного майна;
- несплата аліментів та додаткових витрат на утримання дитини;
- відсутність участі у забезпеченні родини без поважних причин;
- приховання частини сумісного майна;
- витрати коштів на власні потреби без урахування інтересів сім’ї.
Посприяти збільшенню майнової частки когось з подружжя може факт спільного проживання з нею неповнолітніх чи повнолітніх непрацездатних дітей у тому випадку, коли призначені аліменти не дозволяють створити їм гідні умови життя, лікування на розвитку.
Якщо суд вирішив притримуватися засади рівності майнових часток подружжя, то він може врахувати інтереси дитини чи дітей при виборі способу поділу майна. Те ж саме стосується випадків розподілу спільного майна в натурі. Подібна можливість прописана в п.5 30 Постанови Пленуму ВСУ. При цьому завжди до уваги береться, з ким проживає дитина, та яким чином кожен із подружжя бере участь у матеріальному забезпеченні родини.
Користуйтеся консультацією: Як розділити автомобіль при розлученні?
Як ділять борги та кредитні вимоги при розлученні?
У подружжя можуть бути спільними не лише речі, але й боргові зобов’язання та кредитні вимоги. Розподіляють їх на тих самих засадах, що й інше майно, тобто 50% на 50%. Найчастіше суперечки виникають за наявності житла, придбаного в іпотеку. Закон передбачає можливість поділу майна, однак у таких справах доводиться враховувати інтереси кредитної установи та шукати компроміс між бажанням подружжя отримати права на квартиру чи будинок, передавши колишньому чоловіку чи дружині боргові зобов’язання.
Що робити з коштами, які вкладені в бізнес?
Коли мова йде про прибуток, який один чи обидва члени родини отримують від підприємницької діяльності, то з розподілом все зрозуміло, адже ці кошти визнаються спільною сумісною власністю (і не важливо, у якій формі вони існують – готівковій, безготівковій, у вигляді інвестицій). А ось щодо частки одного з подружжя в статутному капіталі компанії виникає багато питань.
Зважаючи на рішення Конституційного суду України № 17-рп/2012, прийняте 19.09.2012 року, власність приватного підприємства та його статутний капітал, якщо кошти на заснування та діяльність є спільники, належать до категорії об’єктів сумісної власності. Водночас у рішенні Верховного суду України від 03.06.2015 року по справі № 6-38цс15 вказано, що після внесення спільного майна або грошей до статутного капіталу товариства:
- частка того з подружжя, хто вкладав гроші, стає власністю товариства;
- інший, в свою чергу, може претендувати на виплату 50% вартості внесеного майна або на половину доходу, який отримує підприємство.
Найпростіше врегулювати відносини, якщо сімейні гроші були вкладені в цінні папери акціонерного товариства, адже вони визнаються законом як спільна власність та підлягають поділу. А ось із ФОПами ситуація найскладніша, тому що багато років судді розділяли після розлучення виключно офіційні доходи від підприємницької діяльності. Наразі за основу береться рішення ВСУ у справі №344/1770/14-ц, прийняте 25 квітня 2018 року, де вказується на необхідність поділу майна фізичної особи підприємця між подружжям, якщо воно купувалось за спільні кошти.
Щоб оцінити перспективи поділу бізнесу після розірвання шлюбу, потрібно врахувати:
- коли саме отримані гроші, які використані для створення та початку діяльності юридичної особи;
- звідки надійшли кошти у статутний фонд;
- якою є організаційно-правова форма діяльності.
Користуйтеся консультацією: Як ділиться майно при розлученні
Врегулювання питання у парах, які офіційно не одружені
Досить багато пар не реєструють відносини, знаходячись в цивільному шлюбі. Наявність штампу в паспорті не впливає на поділ майнових прав у тому разі, якщо чоловік із жінкою проживають однією сім’єю, при цьому жоден з них не є одруженим з іншою особою. Тобто по відношенню до таких пар діють ті самі законодавчі правила, за винятком ситуацій, коли між подружжям укладений письмовий договір щодо розподілу майнових прав.
Аналізуючи ст. 74 СКУ, можна зробити висновок, що спільне проживання є ознакою цивільного шлюбу та приводом для формування у громадян спільної сумісної власності на ті речі, які були придбані під час подружнього життя. При цьому подружжя може врегулювати майнові відносини шляхом підписання договору про поділ. Але в такому випадку немає можливості укладання шлюбної угоди. Це зумовлено вимогами чинного законодавства, а саме – наданням права укладання шлюбного договору виключно особам, що подали заявку на реєстрацію зміну сімейного стану, або офіційному подружжю.
В юридичній практиці справи з розподілу майна між парами, що не були в офіційному шлюбі, тривають довше, адже потрібно довести, що громадяни дійсно жили разом та перебували у подружніх стосунках. Домогтися цього можливо, але потрібні будуть свідки та інші докази того, що чоловік та жінка:
- вели спільне домашнє господарство;
- не перебувають у шлюбі з іншими особами;
- мешкали постійно разом.
Після доведення цих фактів суд може визнати придбане майно об’єктом права спільної сумісної власності та поділити його відповідно до чинних норм українського законодавства.
Під час розподілу майна вкрай важливо налагодити зв’язок між колишнім подружжям, адже лише в цьому випадку є можливість вирішити питання із найменшими витратами часу й грошей. Водночас, кожна сторона має право відстоювати власні інтереси та захищати права дітей, тому діяти потрібно з розумом. І перше, що потрібно зробити – знайти кваліфікованого юриста, який добре знає сімейне право, тому зможе дати професійні поради та розробити ефективну стратегію для виграшу справи в суді.
Адвокат з розлучень
Телефонуйте – ми з задоволенням відповімо на всі ваші питання.
+38(067) 455-35-29; +38(093) 25-25-561
або нажміть на улюблений месенджер і напишіть нам
ОТРИМАЙТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ АДВОКАТА
ПО ДІТЯМ