Аліменти на дитину в Україні

Наш офіс працює без вихідних. Щоб почати розірвання шлюбу зв’яжіться з нашим сімейним адвокатом, телефонуйте за вказаними нижче телефонами.

Тел: +38 067 455-35-29
Тел: +38 050 904-51-03
Тел: +38 093 25-25-561
або напишіть нам, будемо раді відповісти: [email protected]

Viber, WhatsApp, Telegram

Замовлення послуги онлайн 24/7


Загальні засади встановлення аліментів на дитину в Україні

Українське законодавство передбачає, що у певних випадках один із родичів має допомагати іншому, сплачуючи аліменти на його утримання. Обов’язок матеріально забезпечувати члена родини найчастіше стосується батьків по відношенню до дітей, причому у багатьох випадках між колишнім подружжям виникають суперечки щодо розміру грошових надходжень, способу та регулярності їх сплати. Важливо детально вивчити законодавчу базу та усі нюанси, аби якнайшвидше вирішити питання та почати отримувати аліментні платежі.

Зміст:

  • Загальні засади встановлення аліментів на дитину в Україні
  • Види аліментів на дитину в Україні
  • Розмір аліментів на дитину в Україні
  • Обставини, що враховуються при визначенні розміру аліментів в Україні
  • Добровільний порядок виплати аліментів на дітей
  • Судовий порядок стягнення аліментів на дітей
  • Відповідальність за несплату аліментів

Після народження дитини у батьків з’являється обов’язок її утримувати. Правовідносини встановлюються автоматично, тобто кожен малюк має право отримувати від матері та батька матеріальне забезпечення, яке серед іншого передбачає сплату додаткових витрат та аліментних платежів. Є певні особливості встановлення таких правових відносин, зумовлені нерозривним особистісним зв’язком учасників, а саме:

  • неможливість покладення обов’язку утримувати дитину на третю особу, окрім батьків, за їх життя, зокрема на дідуся, бабусю та інших членів родини;
  • встановлення матеріальних зобов’язань виключно до батьків, тобто у спадок їх передати не можна;
  • збереження обов’язку до 18-річчя дитини, окрім випадків, про які поговоримо далі;
  • поява обов’язку щодо утримання сина чи доньки незалежно від статусу відносин між батьками (немає різниці, чи були мати й батько в офіційному чи громадянському шлюбі).

Необхідність сплати коштів на утримання дитини може встановлюватися двома шляхами: через кровну спорідненість або після офіційного усиновлення. В обох випадках потрібне документальне підтвердження.

Розповсюджена ситуація, коли законодавство зобов’язує батьків передавати гроші на забезпечення дитини навіть після досягнення повноліття у разі продовження навчання. Матір чи/та батько мають сплачувати аліменти до закінчення дитиною навчання чи досягнення нею 23 років. Достроково є можливість припинити правовідносини, якщо переписати на доньку або сина нерухоме майно. Зміна власника квартири, земельної ділянки, будинку тощо має бути оформлена згідно чинного українського законодавства.

Важливі нюанси сплати аліментних платежів:

  • власником отриманих від платника коштів є дитина, але їх стягнення здійснюється на користь одного з батьків, а саме – на того, з ким проживає син чи донька;
  • нецільове використання стягнутих платежів може стати приводом для звернення до суду із вимогою подальшого внесення коштів на особистий рахунок дитини чи зменшення розміру аліментів;
  • обов’язки щодо відстеження цільового використання коштів на утримання дітей покладаються на представників органів опіки та піклування за місцем проживання дитини;
  • у разі проведення процедури позбавлення батьківства обов’язки щодо утримання дитини зберігаються;
  • аліментні виплати здійснюються окремо на першу, другу, третю дитину кожного місяця, навіть у тому випадку, якщо отримувач знаходиться в медичному, навчальному чи іншому державному закладі.

Законодавство передбачає можливість добровільної сплати коштів на дитину – в такому випадку гроші автоматично відраховуються із заробітної плати платника на рахунок матері чи батька, з яким проживає дитина, достатньо подати в бухгалтерію відповідну заяву. У разі судового розгляду справи нарахування починаються від того дня, коли подається позов до суду. Зазначимо, що в цьому випадку мова не йде про стягнення наявної заборгованості щодо сплати аліментів. Батьки, чиї діти офіційно отримують дохід, який суттєво переважає їхній заробіток, можуть скористатися правом, передбаченим ст. 188 СК, та подати заяву на звільнення їх від сплати аліментів.

Види аліментів на дитину в Україні

Види аліментів на дитину в Україні
Види аліментів на дитину в Україні

Існує наступна класифікація аліментних виплат:

  1. На неповнолітню дитину (найчастіші) – встановлені статтею 180 СК.
  2. На повнолітню дитину (від 18 до 23 років) у разі її навчання – визначаються статтею 199 СК.
  3. На непрацездатних дітей будь-якого віку (довічно або до покращення стану здоров’я та відновлення здатності працювати) – передбачені статтею 198 СК.
  4. На розвиток творчих, інтелектуальних, музичних, спортивних чи інших здібностей дитини, а також на лікування та відновлення здоров’я – встановлені статтею 185 СК.
  5. Специфічні виплати, до яких серед інших відносяться: передбачена статтею 181 СК тимчасова допомога від держави, а також кошти, які відповідно до ст.272 СК мають сплачувати інші родичі або члени родини.

Розміри аліментів на дитину в Україні

Якщо орієнтуватися на ст. 182 СК, то завдяки аліментним платежам дитина отримує можливість всебічно розвиватися та зростати у достатньо комфортних умовах. Але в реальному житті складається інакше. Так, у СКУ вказано, що мінімум на одну дитину потрібно сплачувати не менше 50% прожиткового мінімуму, який встановлюється відповідно до віку доньки чи сина. Кожного року цей показник переглядають та закладають в держбюджет. Також при призначенні виплат враховується мінімальний розмір аліментів, що рекомендує держава. Він вдвічі більший, тобто дорівнює одному прожитковому мінімуму для дитини до 6 років або від 6 до 18 років. При цьому зазначається, що цю суму платник перераховує дитині у тому випадку, якщо має відповідну фінансову можливість.

Ніхто не забороняє батькові чи матері сплачувати більше, ніж рекомендує держава, а вказані вище показники використовуються у тих випадках, коли людина не хоче виконувати свої матеріальні зобов’язання або має мінімальний дохід. На жаль, таких платників в Україні багато.

Ст. 183 СК встановлює скільки відсотків аліменти становлять від доходу громадян, а саме:

  • на одну дитину аліментні виплати встановлюються в розмірі ¼ доходу платника аліментів;
  • на двох дітей аліментні виплати встановлюються в розмірі ⅓ доходу платника аліментів;
  • на трьох дітей аліментні виплати встановлюються в розмірі 1/2 доходу платника аліментів.

Згідно ст. 183 СК, батько або мати, що не проживає з сином чи донькою, не мусить платити більше десяти прожиткових мінімумів на одну дитину відповідного віку, але має право це робити у разі наявності такого бажання та фінансових можливостей.

З першого грудня минулого року до кінця 2024 року (в цьому році Державний бюджет України передбачає визначення показника на весь рік) прожитковий мінімум на дітей в місяць складає:

  • 2272 гривні – для дітей до шести років;
  • 2833 гривні – для дітей від 6 років до повноліття;
  • 2684 гривні – для повнолітніх дітей.

На прикладі 2022 року можна відстежити, скільки найбільше та найменше мають сплачувати батьки за утримання дітей:

 

а) мінімальна рекомендована сума аліментів на 2024рік з 01.01.2024 становить:

  • Для дітей до 6 років – 2272 грн.;
  • Для дітей від 6-18 років – 2833;

 

б). мінімальний гарантований розмір аліментів на 1 дитину не можу бути < 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. У 2024 році гарантований розмір становить:

  • для дітей до 6 років – 1136;
  • для дітей від 6-18 років – 1416 грн. 50 коп.

 

в). максимальний розмір аліментів на 2024 рік (в наказному провадженні):

  • для дітей віком до 6 років – 22720 грн.
  • для дітей віком від 6 до 18 років – 28330 грн.

 

Зараз мінімальна сума складає 1136 гривен, а максимальна – 28330 гривен на неповнолітню дитину та 26840 гривень на дитину у віці 18-23 роки. Якщо вираховувати розмір аліментних платежів за наявності двох чи трьох дітей або більше, то найменша сума становитиме 2272 грн. та 3407 грн. відповідно.

Важливий момент – розмів аліментів може бути фіксований (тобто конкретна сума кожного місяця) або встановлюватися у відсотках до того доходу, який отримує платник (тоді сума може варіюватися). В першому випадку ст. 184 СК передбачає можливість проведення індексації. Але не варто вважати, що під час розгляду справи звертають увагу виключно на заробіток. У тому разі, якщо платник має значні витрати, що не відповідають офіційному доходу, та не може довести походження грошей, суд може використати це правило та збільшити розмір аліментів.

Після прийняття 26.01.2022 р. змін до СКУ (законопроєкт зареєстрований 17 липня 2020 року під номером 3881) діти, місцезнаходження або перебування чиїх батьків невідоме, мають право на отримання державної матеріальної допомоги. Її розмір вираховується відповідно до умов проживання та фінансового стану сім’ї, де виховується хлопчик чи дівчинка. Мінімальний розмір грошової допомоги становить 50% від мінімального прожиткового мінімуму для дитини певного віку. Фактично, це та ж сума, яку Сімейний кодекс України вказує як гарантовану при призначенні аліментних платежів.

Відбулися певні зміни і в статті 272 СК. До коригувань законопроєкт передбачав стягнення не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку загалом з усіх родичів. Наразі цей показник збільшено до 50%, причому чітко вказується, що виплат має бути достатньо, аби малюк чи підліток міг повноцінно навчатися та розвивати власні здібності. До того ж, якщо суд визначить, що платник спроможний платити більше, то йому можуть призначити додатково мінімальний рекомендований сукупний розмір аліментів, тобто ще один розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Користуйтеся консультацією: З якого моменту (дня) нараховуються аліменти на дитину

Обставини, що враховуються при визначенні розміру аліментів в Україні

Обставини, що враховуються при визначенні розміру аліментів в Україні
Обставини, що враховуються при визначенні розміру аліментів в Україні

Варто зазначити, що процес визначення розміру аліментів (не зважаючи на те, в якій формі його призначають – у фіксованій чи у вигляді відсотку від доходу) має багато нюансів. Серед них – наявність певних доходів, які не враховуються до тих доходів, з яких людина буде платити кошти на утримання дитини. Повний перелік вказаний у п. 12 Постанови Кабміну № 146 від 26 лютого 1993 року:

  • вихідна допомога при звільненні;
  • компенсація за невикористану відпустку;
  • допомога на лікування;
  • допомога у зв’язку з вагітністю та пологами;
  • компенсаційні виплати при відрядженнях і переведенні на роботу в іншу місцевість;
  • інші.

Додатково під час розгляду справи суддя зважає на наступні моменти:

  • стан здоров’я та матеріальний стан дитини;
  • стан здоров’я та матеріальний стан платника аліментів;
  • наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних родичів (інвалідів, пенсійного віку, учнів до 23 років);
  • права власності платника аліментів на нерухомість, грошові кошти, корпоративні права, об’єкти інтелектуальної власності, автомобілі, інше;
  • витрати платника аліментних виплат більше десяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб (в 2024 році – 24810 грн., в 2024 році – 26840 грн).

Захист інтересів дитини є пріоритетом для суду, тому у разі доведення позивачем наявності у платника більшого заробітку або майна, розмір аліментів можуть збільшити. Наприклад, якщо безробітній  (офіційно) батько придбав квартиру чи дороге авто, то є велика ймовірність призначення значно більших аліментів, аніж передбачено для людей, що не мають постійного заробітку.

Щодо платників, які зареєстровані як фізичні особи підприємці, діють згідно ч.2 статті 195 СК наступні правила:

  • нарахування можуть встановлюватися відповідно до розміру середньої зарплати за місцем реєстрації (цифри для розрахунку беруться із статистичної довідки);
  • є ймовірність, що встановлена середня заробітна плата за адресою проживання буде більшою, аніж розмір нелегального доходу, тому боржникам не завжди вигідно приховувати справжній заробіток.

Сплата аліментних платежів у фіксованому вигляді доцільна лише у деяких випадках, тоді як загалом краще просити у позовній заяви визначення виплат у відсотковому відношенні. Це дасть можливість не втрачати кошти через зростання цін та інфляційні процеси, які зумовлюють  зменшення купівельної спроможності громадян.

Користуйтеся консультацією: З ким залишаються неповнолітні діти при розлученні батьків

Добровільний порядок виплати аліментів на дітей

Добровільний порядок виплати аліментів на дітей
Добровільний порядок виплати аліментів на дітей

Якщо батьки між собою порозумілися, то сплата коштів на утримання дитини відбувається на добровільних засадах. Коли дійти згоди не вдається, то доводиться вирішувати фінансові питання через суд та призначати примусове стягнення аліментів.

Платник, який має намір платити аліменти за власним бажанням, має діяти наступним чином:

  • скласти заявку, де вказати прохання перераховувати частину заробітної плати на дітей та дружину;
  • після підписання віддати її в бухгалтерію роботодавця. Немає певної форми складання документу, але в ньому має вказуватися, у якій формі здійснюватимуться виплати (певна сума чи відсоток від зарплати), на які реквізити мають надходити гроші;

Значно спростити врегулювання питання щодо аліментів дозволяє підписаний батьками договір. Можливість його складання вказана в статті 189 СК, він має юридичну силу у разі дотримання нотаріальної форми, тобто Вам потрібно буде звернутися до приватного чи державного нотаріуса. В документі зазначають ключові моменти:

  • місце проживання та строк утримання дитини;
  • скільки та як часто будуть надходити кошти;
  • яким чином вирішуватимуться питання про додаткові витрати (на лікування, на творчий чи спортивний розвиток дитини тощо);
  • на які реквізити направлятимуться гроші.

У випадку порушення платником тих умов, що зазначені в договорі, інша сторона має право ініціювати судовий розгляд справи для призначення примусового стягнення аліментів. Інший варіант – звернутися до нотаріуса та отримати від нього виконавчий напис. Для цього треба подати відповідну заяву, надати підписаний обома батьками договір (оригінал) з нотаріальним посвідченням, та вимогу щодо сплати боргу, який має платник. Після отримання напису можна звертатися до виконавчого органу для того, щоб отримати кошти від несумлінного батька (або матері).

Судовий порядок стягнення аліментів на дітей

Не усі батьки згодні сплачувати кошти, які потрібні на забезпечення нормальних умов життя та розвитку дитини. Стягнути з них аліменти можна через суд загальної юрисдикції. Перед зверненням за захистом варто дізнатися про різні механізмі отримання заборгованості.

Існують наступні порядки стягнення заборгованості через суд. Подача заяви про видачу судового наказу на стягнення аліментних виплат, в порядку, передбаченому ст. 161 – 171 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК). Звернення з позовною заявою про стягнення аліментних виплат, в порядку, передбаченому ст. 174 – 177 ЦПК. Розгляд позову щодо стягнення аліментних платежів в порядку спрощеного виробництва, згідно зі ст. 274-279 ЦПК.

Користуйтеся консультацією: Чи може мати одиначка подати на аліменти?

Є декілька рекомендацій щодо прискорення розгляду справи:

  1. Позивачі, що претендують на мінімально гарантований розмір платежів, передбачений ст. 183 СК, можуть скласти за формою, що викладена в статті 163 ЦПК, вимогу про отримання судового наказу.
  2. Варто подати прохання про розгляд справи без обов’язкової присутності учасників конфлікту. Якщо мова йде про призначення мінімальних виплат, то відсутність сторін не є перепоною для видання судового рішення. А ось скасувати такий наказ майже неможливо.

Судовий порядок стягнення аліментів на дітей
Судовий порядок стягнення аліментів на дітей

Ще декілька суттєвих моментів:

  • у разі необхідності встановлення кровної спорідненості вам потрібно буде залучати сторонніх осіб, а саме – проводити генетичну експертизу;
  • якщо є бажання отримати аліменти, які перевищують мінімальні, треба подавати позов, при цьому варто звернутися до юриста, адже документ буде прийнято до розгляду лише в тому випадку, якщо він відповідатиме пунктам статті 175 ЦПК;
  • є можливість уникнути сплати судового збору, якщо скористатися пунктом 3 частини 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» та подати позовну заяву за місцем реєстрації чи перебування однієї зі сторін конфлікту.

Окрім заяви до суду варто потурбуватися про такі документи (вони додаються до позову):

  • копію Вашого паспорту та реєстраційний номер облікової картки платника податків;
  • свідоцтво про народження дітей;
  • свідоцтво про шлюб;
  • довідку органів місцевого самоврядування, ОСББ, про осіб, які проживають за Вашим місцем проживання. Дана довідка необхідна для підтвердження факту проживання дитини з Вами, і факту проживання платника аліментів окремо;
  • довідка про доходи з місця роботи платника аліментів (по можливості).

Досить часто виникають складнощі з отриманням документів, які можна вирішити шляхом подання клопотання до суду. Наприклад, саме так роблять, якщо є намір збільшити або зменшити розмір аліментів завдяки встановленню майнового становища платника.

Коли справа стосується стягнення аліментів на повнолітню дитину, то немає значення ані спеціальність, ані форма її навчання, а ось факт працевлаштування візьмуть до уваги. Тобто, якщо син чи донька навчається заочно та паралельно підробляє, то є ймовірність відмови у призначенні аліментів. Що стосується стягнення коштів на непрацездатних дітей, то воно здійснюється у порядку, передбаченому статтею 198 СК. Для отримання грошей позивачеві доведеться зібрати документи для підтвердження втрати працездатності.

Користуйтеся консультацією: Спілкування батьків з дитиною після розлучення

        Відповідальність за несплату аліментів

Батькам, які мають сплачувати гроші на забезпечення гідного життя дітей, потрібно це робити вчасно та в повному обсязі. В іншому випадку закон, а саме – ст. 196 СКУ , передбачає покарання у вигляді пені. Після змін СКУ в 2017 році її розмір складає 1% в день від існуючої заборгованості, але не може перевищувати 100% загального боргу. Нарахування пені здійснюється с першого дня прострочення до того моменту, поки суд не прийме рішення стягнути її, або допоки боржник повністю не розрахується.

Постанова ВП ВС від 03.04.2019 року у справі № 333/6020/16-ц, провадження № 14-616цс18 встановлює наступний порядок розрахунку пені:

  • прострочення зі сплати аліментних виплат починається з 01 числа місяця, наступного за поточним;
  • пеня нараховується на весь період прострочення по кожному місяцю окремо (наприклад, пеня за місяць прострочення становить 30%, за рік прострочення – 365%);
  • сума пені обмежується сумою заборгованості, якщо сума заборгованості по аліментних виплатах становитиме 12 000,00 грн., а пеня за прострочення становитиме 20 000,00 грн., стягненню підлягає 12 000,00 грн.

Є можливість зменшити пеню (однак не суму боргу перед дитиною), якщо доведено, що несплата чи затримка відбулися не з вини платника аліментів.

Ст. 183-1 КоАП передбачає наступі різновиди адміністративного покарання за несплату аліментів протягом півроку чи більше (якщо мова йде про дитину з інвалідністю, то від 3 місяців):

  • громадські роботи протягом 120-240 годив (при першому порушенні);
  • громадські роботи протягом 240-360 годин (у разі повторного порушення).

!!!Зазначимо, що це покарання не позбавляє від необхідності сплачувати заборгованість.

Злісні неплатники аліментів отримують покарання, передбачені Кримінальним кодексом, а саме – ст. 164 КК:

  • громадські роботи протягом 80-120 годин;
  • обмеження волі до 2 років;
  • перебування від вартою до 3 місяців.

Повторне порушення норм Сімейного кодексу України карається громадськими роботами протягом 120-240 годин, арештом на строк до шести місяців або ув’язненням на 2-3 роки.

У пункті 9 ст. 71 ЗУ «Про виконавче провадження»  вказано, що у разі невиконання платником рішення суду щодо сплати коштів на утримання дитини протягом 4 місяців і більше (або більше 3 місяців, якщо син чи донька має інвалідність) по відношенню нього можуть застосовуватися певні санкції. Зокрема, виконавчий орган може винести постанову:

  • про заборону виїзду за кордон;
  • про обмеження права керування транспортом засобом (забороняється застосовувати такий захід, якщо автомобіль є єдиним джерелом доходу, використовується для транспортування інваліда I, II групи, дитини-інваліда, належить учаснику АТО);
  • про обмеження права володіння мисливською, травматичною зброєю;
  • про обмеження права на полювання.

 

Також передбачається встановлення штрафу (така можливість вказана в пункті 14 ст. 71 ЗУ «Про виконавче провадження»), сума якого залежить від терміну заборгованості:

  • за борги більше року – штраф 20% від суми заборгованості;
  • за борги більше двох років – штраф 30% від суми заборгованості;
  • за борги більше трьох років – штраф 50% від суми заборгованості.

Ми розглянули основні, але не усі моменти, пов’язані із призначення аліментних платежів, адже їх дуже багато. До того ж, кожна справа має певні особливості, які впливають на її розгляд, тому варто звернутися до кваліфікованого юриста, аби у всьому розібратися та досягти мети – забезпечити дитині гідні умови життя.

 

Адвокат з розлучень

Телефонуйте – ми з задоволенням відповімо на всі ваші питання.
+38(‎067) 455-35-29; +38(‎093) 25-25-561

або нажміть на улюблений месенджер і напишіть нам

Viber, WhatsApp, Telegram

Заказ послуги онлайн 24/7

ОТРИМАЙТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ АДВОКАТА
ПО ДІТЯМ