Як стягнути аліменти з безробітного

Наш офіс працює без вихідних. Щоб почати розірвання шлюбу зв’яжіться з нашим сімейним адвокатом, телефонуйте за вказаними нижче телефонами.

Тел: +38 067 455-35-29
Тел: +38 050 904-51-03
Тел: +38 093 25-25-561
або напишіть нам, будемо раді відповісти: [email protected]

Viber, WhatsApp, Telegram

Замовлення послуги онлайн 24/7


Стягнення аліментів з людини, що працевлаштована неофіційно

Неповнолітні діти потребують не лише батьківської уваги та турботи, а й матеріального забезпечення. І чоловік, і жінка відповідно до чинного законодавства, а саме – до ст. 51 Конституції України, повинні виділяти кошти на утримання сина чи доньки. Цей обов’язок діє до настання повноліття або до закінчення дитиною вищого навчального закладу. Передбачені також окремі випадки (недієздатність, інвалідність), коли фінансово забезпечувати нащадка потрібно все життя.

Кожен має усвідомлювати та нести відповідальність за власних дітей, але на практиці дуже розповсюджені випадки ухиляння від батьківських обов’язків. Закон зажди на боці дитини і передбачає різні шляхи для отримання грошей, які б забезпечували малюкові чи підлітку гідне життя та нормальні умови розвитку. Навіть у тому випадку, коли платник не працює, з нього можна стягнути належні кошти. Розповімо, на яку суму можна розраховувати, та як саме діяти, аби захистити дитячі інтереси за різних обставин. Одне з головних питань, на яке ви знайдете відповідь – чи варто витрачати час та гроші на призначення та стягнення аліментів з безробітного.

Зміст:

  1. Стягнення аліментів з людини, що працевлаштована неофіційно
  2. Скільки має сплачувати на дитину безробітний
  3. Розрахунок розміру аліментних зобов’язань
  4. Як діяти у разі отримання платником допомоги з безробіття
  5. Призначення державної допомоги
  6. Скільки грошей надає держава?
  7. Що буде у разі несплати аліментів?
  8. Варіанти врегулювання питання щодо сплати аліментів з непрацюючого
  9. Переїзд когось с батьків в іншу країну
  10. Участь у додаткових витратах
  11. Альтернатива аліментним платежам

Непрацюючі люди у разі підтвердження цього статусу в очах закону є соціально незахищеною категорією населення. Саме тому багато жінок (зазвичай платниками аліментів є чоловіки, адже дитина після розлучення залишається з матір’ю) сумніваються щодо доцільності звернення до суду з проханням призначити аліменти. При цьому більше половини з начебто безробітних мають приховані джерела доходу або працюють неофіційно. Тут варто враховувати наступні моменти:

1. В ч.1 ст. 80 СКУ говориться про те, що аліментні виплати той з батьків, що проживає окремо від дитини, може сплачувати у вигляді конкретної суми грошей, частки від доходу або комбінації цих двох варіантів. Тобто відрахування від доходу – це не єдиний спосіб отримання коштів від платника.

2. За наявності у батька/матері постійної роботи та зарплати найпростіше організувати перерахування грошей (частка визначається судовим рішенням відсотка) шляхом подання відповідної заяви до бухгалтерії. Цей варіант оптимальний для усіх, серед іншого він передбачає мінімізацію контактів між колишнім подружжям.

3. В ситуації, коли платник офіційно не працевлаштований, отримує зарплатню «в конверті» або прикладає зусилля задля приховання доходів, суддя може зобов’язати його сплачувати тверду грошову суму. Таким чином, не буде необхідності щомісяця визначати, скільки він заробив, а потім відраховувати частку коштів дитині.

Скільки має сплачувати на дитину безробітний

Розраховувати на те, що після судового розгляду вдасться отримувати фіксовану суму грошей можна лише після з’ясування усіх обставин, які вливають на матеріальне становище майбутнього платника. Тому варто ще на початковому етапі потурбуватися про збір документів та пошук свідків, які б підтверджували вашу позицію. Зважайте також на те, що інша сторона буде представляти на розгляд докази неплатоспроможності.
Під час визначення розміру платежів на дитину до уваги беруться наступні фактори, передбачені статтею 182 СКУ:

• необхідність матеріальної підтримки інших дітей та/або непрацездатних членів родини (це може бути нова дружина/чоловік, батько, матір);
• наявність у сина/дочки або батька/матері серйозних проблем зі здоров’ям, що потребують додаткових фінансовий витрат;
• розмір доходу платника та дитини;
• існуючі майнові права – враховується право власності не лише на житло (квартиру, будинок, заміський котедж), а й на земельні ділянки, транспортні засоби, патенти та інші результати інтелектуальної праці, частку бізнесу тощо.

Скільки має сплачувати на дитину безробітний
Скільки має сплачувати на дитину безробітний

Якщо в процесі розгляду справи будуть виявлені додаткові суттєві обставини, які впливають на фінансове забезпечення когось з учасників, то суд також їх врахує .

На законодавчому рівні встановлюється необхідність утримання дитини в тому об’ємі, який потрібен для її всебічного гармонійного розвитку. Існує мінімальний розмір аліментних виплат, що становить половину від прожиткового мінімуму, який встановлює щорічно держава на малюків та підлітків. Сума залежить від віку дитини. Таким чином, можна сказати, що чоловік та жінка мають однакові права відносно дитини, а також несуть ідентичну відповідальність щодо створення для неї оптимальних умов життя, навчання, лікування, розвитку творчих та спортивних здібностей.

У ч. 3 ст. 182 СКУ зазначається, що у тому випадку, коли платник має значно більші витрати, аніж доходи, та не може підтвердити джерело отримання грошей на придбання товарів, відпочинок, отримання послуг тощо, то при визначенні розміру аліментів можуть приймати до уваги не лише офіційний дохід. Мета позивача у таких справах – зібрати, оформити на надати докази наявності надмірних витрат, які не відповідають фінансовим надходженням. Окрім документів (банківських довідок, чеків, квитанцій тощо) можна використати покази свідків, а також подати прохання щодо проведення додаткових досліджень задля отримання достовірної інформації про співвідношення отриманих та витрачених платником коштів за певний період. Коли справа стосується дітей, представники судової влади зазвичай погоджуються на витребування даних, адже від них залежить благополуччя малечі.

Користуйтеся консультацією: Аліменти на дитину в Україні станом на 2024 рік

Розрахунок розміру аліментних зобов’язань

Після присудження виплат у вигляді певного відсотка від заробітної плати може статися так, що батька звільнять з роботи (або він напише заяву за власним бажанням). У отримувача аліментів (матері) виникає питання щодо того, яким чином в такому випадку будуть вираховуватися аліменти, адже офіційний дохід людина втратила. Тут є два шляхи:

1. Розрахунок від заробітної плати на новій роботі, куди влаштується платник.

2. Нарахування частини середньої зарплати у тому разі, якщо людина не працює та її немає серед громадян, зареєстрованих на біржі зайнятості. Сума вираховується від показників за місцем проживання, роботи фізичної особи або розміщення її майна. Дізнатися розмір середньої зарплати можна на сайти Держкомстату України – саме цей орган визначає щороку офіційні показники для певних регіонів та надає потрібні дані за запитом державного виконавця. Під час розрахунків також до уваги береться наявна заборгованість по аліментним виплатам.

Як діяти у разі отримання платником допомоги з безробіття

Часто трапляється так, що втрата роботи відбувається після набуття чинності судового рішення щодо сплати коштів на користь дитини, а сам платник зареєстрований як безробітний. Турбуватися позивачу у справі не варто, адже відрахування продовжать надходити, хоча й не в тому розмірі, що раніше, бо відправною точкою стане сума допомоги по безробіттю.

Розмір фінансової підтримки непрацюючим громадянам в Україні з початку 2024 року варіюється від 1000 гривень до 6700 гривень. Отримати кошти можуть ті, у кого протягом року до встановлення на облік був страховий стаж від 6 місяців. Точна цифра вираховується в процентах від середньої заробітної плати отримувача.

Користуйтеся консультацією: З якого моменту (дня) нараховуються аліменти на дитину

Призначення державної допомоги

Непорядні платники можуть докладати неабияких зусиль, щоб не нести фінансову відповідальність за дітей, зокрема таємно виїжджати за кордон, ховатися від представників виконавчої служби тощо. Також можуть з’являтися поважні обставини, через які громадянин не отримує дохід. У цих випадках утримання малюка бере на себе держава, надаючи кошти у вигляді тимчасової допомоги.

Призначити нарахування від держави можуть, якщо:

• матір або батько зникли у невідомому напрямку та немає можливості встановити їх поточне місце проживання;

• відсутня будь-яка можливість стягнути призначені судовим рішенням кошти з платника через ухилення його від сплати аліментів або скрутне матеріальне становище, коли немає ані грошей, ані майна, яке можна було в використати для виплати заборгованості;

• платника в примусовому порядку відправили на лікування від наркотичної чи алкогольної залежності або визнали непрацездатним;

• один з батьків проходить строкову військову службу;

• батько чи матір є обвинувачуваними у кримінальній справі або позбавлені волі за порушення закону.

Чоловік або жінка, яка мешкає з дитиною та утримує її, має написати заявку на отримання державної підтримки і з нею звернутися до органу соціального захисту населення за власним місцем проживання.

Скільки грошей надає держава?

Допомога батькам, які не отримають призначених аліментів, здійснюється з державного бюджету. Кожен рік влада встановлює новий розмір виплат. Для розрахунку від половини прожиткового мінімуму для дітей певної вікової групи віднімається середній сукупний дохід сім’ї за місяць на одну особу (дані беруться за останні півроку). Наразі через воєнний стан в 2024 році дію діють ті ж показники прожиткового мінімуму для дітей, що й минулого року: 2272 грн. (до 6 років) та 2833 грн. (6-18 років).

Користуйтеся консультацією: З ким залишаються неповнолітні діти при розлученні батьків

Що буде у разі несплати аліментів?
Що буде у разі несплати аліментів?

Що буде у разі несплати аліментів?

За невиконання батьківських обов’язків передбачається покарання, про що детально написано в статті 183-1 КУпАП. В певних випадках порушник може понести й кримінальну відповідальність за злісну несплату аліментів, порушення строків або часткові виплати. Розглянемо можливі наслідки детальніше:

1. Якщо платник не сплачує аліменти та формується борг, що дорівнює сумі, яку він мав надати протягом півроку від того дня, як був отриманий виконавчий документ (судове рішення), то суд може призначити йому 120-240 годи суспільно корисних робіт. У разі фіксації протягом року повторного порушення, покарання буде більш жорсткішим – 240-360 годин суспільно корисних робіт. Варто враховувати, що отримання цього покарання та його відпрацювання не звільняє від необхідності сплатити борг.

2. В ст. 164 ККУ вказано, що злісні неплатники, тобто ті, що якимось чином ухиляються від сплати коштів на дитину протягом 3 місяців або більше, мають відпрацювати 80-120 годин на громадських роботах. Також передбачене покарання у вигляді арешту строком до 90 днів чи обмеження волі протягом 2 років. Авжеж, щоб суд видав подібне рішення, потрібно довести, що боржник приховував грошові надходження, навмисно міняв місце проживання чи звільнявся з роботи.

Усіх наявних боржників заносять до Єдиного реєстру, який може подивитися кожен користувач Інтернету. Там в режимі онлайн публікується інформація про батьків, які не виконують свої обов’язки. Є й інші важелі впливу на порушників з заборгованістю більше 4 місяців, передбачені Законом України № 2475-VIII від 28.08.2018 року:

  • заборона на виїзд за кордон;
  • обмеження полювання, володіння та використання зброї;
  • обмеження у користуванні автотранспортом;
  • позбавлення права приймати рішення щодо виїзду дитини за межі України;
  • штрафні санкції – до основної суми боргу додається 20% у разі несплати протягом року, 30%, якщо порушник не виконує обов’язків більше 24 місяців, та 50%, коли заборгованість не погашена протягом 3 років.

Користуйтеся консультацією: Чи може мати одиначка подати на аліменти?

Варіанти врегулювання питання щодо сплати аліментів з непрацюючого
Варіанти врегулювання питання щодо сплати аліментів з непрацюючого

Варіанти врегулювання питання щодо сплати аліментів з непрацюючого

Будь-які суперечки та непорозуміння між колишнім подружжям мають відступати на задній план, коли мова йде про благополуччя нащадків. У крайньому випадку спірні питання можна вирішити за допомогою спеціального договору з переліком обов’язків батьків. Документ, що встановлює строки та розмір аліментних платежів, можна підписати навіть до офіційного розлучення – це передбачає ст. 189 СКУ. Він складається за згоди сторін та посвідчується в нотаріальній конторі.

Але в реальному житті чоловікові та жінці часто вкрай важко дійти згоди щодо фінансового забезпечення малюка або підлітка, тому єдиним виходом стає звернення до суду. Один з батьків має скласти позовну заяву, де серед іншого вказати, який спосіб отримання коштів для нього є більш прийнятним: у вигляді певної грошової суми або частки від доходу. Тепер розповімо кілька важливих нюансів щодо сплати аліментів.

Переїзд когось с батьків в іншу країну

З багатьма державами Україна має налагоджений механізм надання правової допомоги, тому усі питання щодо сплати аліментів вдається вирішити досить легко. У тому випадку, коли платник після набуття судовим рішенням юридичної сили збирається виїхати до країни, з якою немає підписаного двостороннього договору про юридичну взаємну підтримку, його можуть зобов’язати до перетину кордону сплатити аліменти за весь час до досягнення сином чи донькою вісімнадцятиріччя. Зацікавленій стороні варто звернутися в суд додатково для отримання такого рішення.

Участь у додаткових витратах

Передбачити усі витрати, які можуть виникати в процесі виховання, неможливо, тому суд враховує обставини та майнове становище усіх сторін на момент прийняття рішення. В подальшому той з батьків, з ким проживає хлопчик або дівчинка, відповідно до статті 185 СКУ має право отримувати від платника додаткові кошти. Частіше за все вони потрібні на лікування та оздоровлення, сплату гуртків та оснащення, подорожі, навчання за кордоном, підготовку до вступу у ВНЗ.

Ці надходження не враховуються замість аліментів та жодним чином не впливають на їх розмір або строки сплати. Колишнє подружжя може самостійно визначити зручний спосіб надання цих коштів:

  1. завчасно в певному розмірі;
  2. за необхідністю;
  3. постійно або через певні проміжки часу.

Зручніше завчасно врегулювати питання щодо цих виплат, а у разі відсутності порозуміння зробити це в судовому порядку.

Користуйтеся консультацією: Спілкування батьків з дитиною після розлучення

Альтернатива аліментним платежам

Завчасно припинити сплачувати кошти на утримання сина чи доньки можна шляхом укладання договору між батьками, за яким дитина отримує від платника певне майно. Право власності передається саме на хлопчика або дівчинку після врегулювання формальностей, причому отримувач теж залучається до підписання документу у разі досягнення 14-річного віку. Попередньо чоловік та жінка приходять до згоди щодо об’єкту майнових прав – зазвичай це житло або його частина, земельна ділянка, права на інтелектуальну власність або корпоративні права. Також потрібен дозвіл від органу опіки та піклування, співробітники якого перевірять, чи не обмежує договір права дитини.

 

Адвокат з розлучень

Телефонуйте – ми з задоволенням відповімо на всі ваші питання.
+38(‎067) 455-35-29; +38(‎093) 25-25-561

або нажміть на улюблений месенджер і напишіть нам

Viber, WhatsApp, Telegram

Заказ послуги онлайн 24/7

ОТРИМАЙТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ АДВОКАТА
ПО ДІТЯМ