Спілкування батьків з дитиною після розлучення

ЯК РОЗУМНО ВИРІШИТИ СПІР ПО ДІТЯМ


Наш офіс працює без вихідних. Щоб почати розірвання шлюбу зв’яжіться з нашим сімейним адвокатом, телефонуйте за вказаними нижче телефонами.

Тел: +38 067 455-35-29
Тел: +38 050 904-51-03
Тел: +38 093 25-25-561
або напишіть нам, будемо раді відповісти: [email protected]

Viber, WhatsApp, Telegram

Замовлення послуги онлайн 24/7


Сімейне законодавство має на меті: батькам забезпечити можливість реалізації своїх батьківських прав, а дітям – можливість повноцінного спілкування з батьком і матір’ю. Особливо після розлучення, яке сам по собі є важкою травмою, і для батьків, і для дітей.

На ділі часто відбувається навпаки: замість збереження нормальних відносин колишнє подружжя використовують дітей в якості мішеней або зброї в боротьбі один з одним. Часто мати перешкоджає спілкуванню з дитиною після розлучення, а батько демонстративно відмовляється від виховання і утримання дітей. І всі від цього тільки страждають.

У цій статті ми постараємося розібратися в перипетіях спілкування батьків з дітьми після розлучення. І визначити порядок подолання спірних питань.

Обмеження спілкування батька з дитиною після розлучення

Оскільки в більшості випадків після розлучення дитина залишається з матір’ю, саме матері стають противниками повноцінного спілкування батька і дитини. Мати починає зловживати своїми правами і порушувати права батька з різних причин (в тому числі, за образу і бажання помститися колишньому чоловіку). Вона сама визначає порядок зустрічей батька з дитиною, обмежує час їх спілкування, а іноді і зовсім не дозволяє бачити один одного.

Іноді батьків такий стан речей нітрохи не бентежить. Але як правило, батько відстоює свої законні права на спілкування з дитиною після розлучення.

Користуйтеся консультацією: Визначення місця проживання дітей після розлучення батьків

Скільки разів батько може бачити дитину після розлучення за законом?

Матері часто запитують, чи можна заборонити батькові бачитися з дитиною за законом.

Питання

Ми з чоловіком недавно розлучилися через його зловживання алкоголем. Діти – 12-річний син і 8-річна дочка – залишилися жити зі мною. Батько дітей живе недалеко від нас, і я не обмежую його спілкування з дітьми. Я не проти, щоб він проводжав і забирав їх зі школи, супроводжував на гуртки, проводив час в парку і на спортивному майданчику. Але не хочу, щоб діти залишалися ночувати в батька, ні в будні, ні у вихідні дні, оскільки не впевнена, що його житло для цього придатне (кімнати, меблювання, чистота, а також небажані сусіди і гості). Колишній чоловік каже, що я встановлюю незаконні обмеження і наполягає на більш тривалих зустрічах з дітьми. Хто з нас прав?

Відповідь

Щоб відповісти на це питання, треба згадати основи сімейного законодавства, згідно з яким права і обов’язки батьків по відношенню до спільних дітям – рівні. Однак, не можна ототожнювати рівність прав батьків і місце проживання дітей. Часто батьки плутають ці поняття. Просять визначити проживання дітей: тиждень у мами і тиждень у них. Це не вірно. Діти повинні жити в одному місці. А права бітьків в тому, що ніхто інший крім них не може виховувати іхніх дітей, ні сусід, ні подруга, ні адвокат. Ось в чому рівність прав до дітей.

В деяких випадках спілкування батька з дитиною може бути обмежене судом – якщо це спілкування приносить шкоду фізичному або психологічному розвитку дитини. Наприклад, якщо батько веде аморальний спосіб життя, вживає алкоголь або наркотики, ображає колишню дружину, налаштовує дитину проти матері тощо.

Якщо ж поведінка батька не викликає ніяких нарікань, обмежувати його участь в житті дитини немає підстав. Батько теж може звернутися до суду, якщо він вважає, що мати порушує його законне право на участь у вихованні спільних дітей.

На жаль, в законі не вказано допустиму кількість годин або днів, які Батько може проводити з дитиною. Але це означає лише те, що батькам потрібно самостійно (або за допомогою суду) досягти угоди про порядок спілкування з дитиною. Розклад і порядок зустрічей буде прямо залежати від таких обставин, як вік дітей, ступінь прихильності, відстань, зайнятість і можливості батьків.

Нижче ми розглянемо, як і в якій формі встановлюється графік зустрічей батьків з дітьми.

Користуйтеся консультацією: Розмір аліментів на двох дітей у 2024 році

Як батькам досягти угоди про порядок спілкування з дитиною?

Визначити частоту і тривалість зустрічей батька з дитиною (а також інші особливості їх спілкування – залежно від обставин) батьки можуть декількома способами. Закон передбачає можливість скласти письмову угоду або звернутися до суду. На практиці також можлива усна домовленість між батьками.

Усна угода батьків

Добре, якщо у колишнього подружжя після розлучення збереглися людські взаємини. Якщо батьки усвідомлюють важливість спілкування дитини як з матір’ю, так і з батьком, і в рівній мірі несуть відповідальність за її виховання, вони можуть домовитися усно. Ніяких документів складати не потрібно.

Наприклад, за усною угодою батько забирає дитину до собе кожні вихідні, а мати не контролює процес спілкування, оскільки визнає право колишнього чоловіка на виховання дитини.

Зрозуміло, не кожні батьки можуть похвалитися таким свідомим ставленням до своїх батьківських обов’язків і таким шанобливим ставленням один до одного.

Письмова угода батьків

Питання. Ми з дружиною розлучилися, у нас є спільна дитина 10 років. Дружина з дитиною живуть в іншому місті, досить далеко – за 200 км. Щоб побачитися з сином, я приїжджаю до нього не рідше одного-двох разів в місяць. Але колишня дружина остерігається відпускати дитину зі мною, тому в моєму розпорядженні всього один день. Чи має дружина право диктувати умови зустрічей з дитиною? Чи можна укласти з дружиною письмовий договір?

Якщо один з батьків зловживає своїми правами або порушує права іншого з батьків, якщо між батьками виникають суперечки про те, як часто повинні відбуватися зустрічі з дитиною, розумно буде сформулювати ці права у письмовому вигляді, склавши спеціальну угоду. У неї, серед інших умов щодо спільного виховання і батьківської участі в житті сина чи дочки, потрібно передбачити:

  • Місце і час зустрічей;
  • Тривалість зустрічей (наприклад, кількість годин – у будні дні та вихідні, днів – під час шкільних канікул);
  • Види спільного дозвілля і неприпустимі способи проведення часу;
  • Можливість присутності на зустрічах батька з дитиною другого з батьків, інших родичів.

Завіряти таку угоду потрібно у нотаріуса.

Користуйтеся консультацією: Як не платити аліменти законним способом?

Визначення зустрічей з дитиною через суд

Буває, що після розлучення стосунки між колишнім подружжям настільки зруйновані, що мирно домовитися про спілкування з дитиною не виходить. А буває, що укладена раніше письмова угода просто ігнорується одним з батьків. У такому разі спір вирішується в судовому порядку за обов’язкової участі органу опіки та піклування.

Питання. Мій син розлучився з дружиною. Спільна дитина проживає з матір’ю. Колишня дружина строго лімітує спільне проведення часу, батька і дитини і особисто присутня під час їх спілкування. А судячи з того, як невпевнено і несміливо поводиться дитина під час цих рідкісних, коротких і дуже незручних зустрічей, мати налаштовує дитину проти батька. Як домогтися нормальних зустрічей з дитиною після розлучення?

Залежно від обставин, можуть бути подані такі позовні заяви:

  • про визначення порядку спілкування матері або батька з неповнолітньою дитиною зазначених у статті 158 СК України);
  • про обмеження спілкування батька або матері з дитиною після розлучення;
  • про порядок спілкування з дитиною інших родичів (зазначених у ст. 159 СК України).

Спори між батьками про дітей вирішуються виключно районним судом, туди і потрібно подавати позовну заяву про визначення порядку спілкування з дитиною.

Графік спілкування з дитиною

В якості одного з додатків до позовної заяви може виступати графік спілкування з дитиною. Даний документ містить приблизний або точний розклад зустрічей батьків з дитиною, час і тривалість, місце і спосіб проведення, а також інші форми спілкування (телефонні дзвінки, листування).

Скласти графік спілкування з дитиною батькам доведеться самостійно, в залежності від обставин і особливостей сімейних відносин. Якщо виникають серйозні труднощі, варто звернутися за допомогою до адвоката.

Користуйтеся консультацією: Стягнення боргу по аліментах після 18 років

Порядок спілкування з дітьми після розлучення — час і години.

Відразу потрібно сказати, що законодавством не передбачено ніяких обмежень на кількість часу, що проводиться батьком або матір’ю з дитиною. Обмеження встановлюються у виключних випадках, наприклад, якщо мати категорично проти, і батькові доводиться домагатися зустрічей з дитиною в судовому порядку, або якщо у матері є вагомі причини обмежувати спільне проведення часу батька з дочкою або сином.

Як матері, так і батьку, якщо вони не позбавлені батьківських прав, важливо реалізувати передбачену законом роль у житті дитини, підтримувати з ним стосунки, виховувати їх.

При цьому треба враховувати, що можливості батька не безмежні, з огляду на роботу, завантаженість іншими справами, відстань, іноді – новий сімейний стан. З протилежного боку також можуть бути присутніми розумні обмеження. Тому графік зустрічей батька з дитиною формується з урахуванням всіх істотних обставин, таких як зайнятість батьків, роздільне проживання, а також вік дитини, його можливості та побажання, ступінь прихильності між батьками і дитиною.

Наприклад, регулярність і тривалість зустрічей тата з однорічним немовлям може відрізнятися від зустрічей тата з підлітком. У першому випадку може бути досить півгодини в день, у другому – можна домовитися про поїздки дитини до батька на всі вихідні. Способи спільного проведення часу також будуть різними. У першому випадку зустрічі можуть проходити в присутності і супроводі годуючої матері, у другому-батькові може бути надана повна свобода спілкування з дочкою або сином.

У графіку бажано передбачити можливість спонтанних, незапланованих заздалегідь зустрічей. Адже навіть самої організованої мамі раптово може знадобитися допомога з дитиною, або у самого зайнятого батька може з’явитися вільний час для зустрічі з дитиною.

Судова практика по справах даної категорії виходить з того, що порядок зустрічей батьків з дітьми має бути гранично конкретним і чітким. Невизначеність, відсутність точного графіка днів і годин робить рішення суду нездійсненним, допускає можливість маніпуляцій та взаємних претензій, ставить батьків і дітей в залежне становище, перешкоджає планування і дотримання повноцінного режиму дитини.

Так, графік спілкування з дитиною повинен містити конкретний розклад:

  • дні тижня і години (у будні та вихідні, святкові дні);
  • час, місце зустрічей;
  • тривалість зустрічей;
  • способи проведення часу;
  • можливість присутності і супроводу (наприклад, мати, родичі по лінії матері або батька-бабусі і дідусі, рідні та зведені брати і сестри);
  • порядок спільного проведення шкільних канікул і батьківських відпусток.

При цьому обов’язково враховуються індивідуальні обставини, перераховані вище.

Користуйтеся консультацією: Місце проживання дитини після розлучення

Розгляд справи та рішення суду

Питання. Чоловік розлучився зі мною через зв’язок з іншою жінкою. Після розлучення вступив з нею в шлюб. У нашому шлюбі був народжений син, зараз йому 3 роки. Колишній чоловік проявляє ініціативу зустрічей з ним, але хоче бачитися з дитиною в будь-який зручний для нього час, а також за власним бажанням забирати його до себе. Моя участь у цих зустрічах категорично не сприймається. Каже, що доб’ється свого через суд. Суд може піти назустріч чоловікові?

Розглянувши заяву позивача, суд вивчає матеріали справи. При цьому до уваги беруться такі обставини:

  • Вік дитини, рівень його фізичного і психологічного розвитку;
  • Моральні якості батька, порядок зустрічей з яким визначається судом;

Пропонований позивачем графік спілкування з дитиною – час і регулярність зустрічей, умови і спосіб проведення зустрічей.

Для винесення справедливого рішення суд спирається на такі докази:

  • рекомендації органу опіки про піклування;
  • характеристики батьків;
  • показання свідків, записи розмов, листи.

Якщо підстав для відмови в задоволенні позову немає, суд своїм рішенням затверджує порядок спілкування батька з дитиною в тому вигляді, про який просить позивач (з урахуванням змін і доповнень, внесених до позовні вимоги в процесі судового розгляду).

Якщо ж суд з’ясує, що при задоволенні позову будуть порушені інтереси дитини, що зустрічі з батьками негативно вплинуть на фізичний та психологічний розвиток дитини (наприклад, відіб’ються на його самопочутті, поведінці, на успіхи в школі), вимоги позивача будуть відхилені. Також суд може обмежити побачення батька з дитиною (наприклад, тільки в присутності матері).

Користуйтеся консультацією: Як отримати опіку над дитиною після розлучення?

Відповідальність за порушення порядку спілкування з дитиною, встановленого судом

Якщо рішення суду про визначення зустрічей з дитиною вступило в законну силу, але один з батьків, як і раніше поступає по-своєму, перешкоджаючи нормальним відносинам дитини з іншим із батьків, його можна притягнути до відповідальності.

За систематичне порушення порядку зустрічей, визначеного через суд, один з батьків має право вимагати зміни місця проживання дитини (наприклад, якщо мати категорично відмовляє батькові в можливості бачити і виховувати дитину, батько може домогтися, щоб дитина проживала з ним).

Адвокат з розлучень Київ

Зателефонуйте нам – ми з задоволенням відповімо на всі ваші запитання.
+38(067) 455-35-29; +38(050) 904-51-03; +38(093) 25-25-561; або напишіть нам, будемо раді відповісти: [email protected]

Viber, WhatsApp, Telegram

Замовлення послуги онлайн 24/7

ОТРИМАЙТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ АДВОКАТА
ПО ДІТЯМ

    [/column]