Стягнення боргу по аліментах після 18 років

ЯК РОЗУМНО ВИРІШИТИ СПІР ПО ДІТЯМ


Наш офіс працює без вихідних. Щоб почати розірвання шлюбу зв’яжіться з нашим сімейним адвокатом, телефонуйте за вказаними нижче телефонами.

Тел: +38 067 455-35-29
Тел: +38 050 904-51-03
Тел: +38 093 25-25-561
або напишіть нам, будемо раді відповісти: [email protected]

Viber, WhatsApp, Telegram

Замовлення послуги онлайн 24/7


Про те, що аліментні зобов’язання батьків припиняються після того, як дитина досягає повноліття, знають багато. Але як бути, якщо до цього моменту накопичилися борги з аліментів? Невже вони благополучно списуються в 18-й день народження дитини?

Що таке борг після 18 років по аліментах?

Відповідно до статті 180 Сімейного кодексу України обов’язок виплачувати аліменти батьки дійсно несуть тільки до повноліття дитини. Після цього виплати припиняються.

Але борг, який виник у період аліментних зобов’язань, також підлягає оплаті і після досягнення дитиною повноліття. А у випадку несплати – підлягає примусовому стягненню в рамках виконавчого провадження.

Існує два ключових правила стягнення боргу по аліментах:

Правило №1. Чи є підстава для стягнення боргу по аліментах?

Боргом по аліментах є грошові суми, які платник повинен був виплачувати на підставі:

  • рішення суду, що вступило у законну силу;
  • укладеного в добровільному порядку аліментного договору.

Необхідна підстава для стягнення аліментів та нарахування боргу при несплаті – виконавчий документ. Якщо аліменти не виплачувалися у зв’язку з відсутністю судового рішення або аліментного угоди, підстави для стягнення боргу немає.[/column_1]

Наприклад, батьки розлучилися буквально за рік-другий до настання повноліття дитини. Вимоги про виплату аліментів від матері не надходило – ні аліментного угоди, ні судового рішення немає. Через деякий час після досягнення дитиною 18 років мати вирішила стягнути борг по аліментах. Зрозуміло, підстав для цього у неї немає – боргу просто не існує. У даному випадку можливе стягнення аліментів за минулий час, але і для цього потрібні законні підстави.

Правило №2. Позовна давність при стягненні заборгованості по аліментах після 18 років

Оплаті та стягненню підлягає тільки сума боргу, невиплачена протягом останніх трьох років до подачі виконавчого листа в службу судових виконавців — діє загальне правило позовної давності. По закінченні трьох років після настання повноліття (тобто після досягнення дитиною 21 року) стягнути суму боргу, що виникла у період аліментних зобов’язань, вже неможливо.

Батько не виплачував аліменти, хоча в угоді, добровільно укладеній разом з матір’ю, була обговорена сума та порядок виплати. Мати не зверталася за примусовим стягненням – сподівалася, що батько виконає свою обіцянку. Але той не поспішав погашати борг. До дня повноліття дитини накопичилася вже пристойна сума. Тільки тепер мати звернулася до судового виконавця за примусовим стягненням «подарунку» для дитини. Але виявилося, що можна стягнути всю суму боргу з моменту укладення аліментного угоди, а тільки ту, що накопичилася за останні 3 роки. Правило позовної давності.

Стягнення заборгованості по аліментах після 18 років через судових приставів

Як вже говорилося вище, борг може виникнути тільки на підставі аліментної угоди або судового рішення про сплату аліментів. В обох випадках у одержувача є на руках виконавчий документ (судовий наказ, виконавчий лист, аліментний договір). З одним із цих документів йому слід звернутися до судового виконавця для розрахунку суми боргу та вжиття необхідних заходів для стягнення боргу.

Отримавши заяву від одержувача аліментів, судовий виконавець:

  • виносить постанову і відкриває провадження по стягненню боргу;
  • розраховує суму боргу;
  • починає роботу по стягненню боргу.

Спочатку він надсилає боржнику повідомлення про відкриття провадження, повідомляє суму заборгованості і пропонує виконати свої зобов’язання добровільно. Одночасно з цим судовий пристав збирає інформацію про місце роботи, розміри доходів, відкриті банківські рахунки, наявне майно боржника.

Якщо боржник не сплачує борг добровільно, судовий виконавець вживає заходи для примусового стягнення боргу:

  • вимагає виплат суми боргу із зарплати за місцем роботи,
  • заарештовує банківські рахунки,
  • описує і накладає арешт на майно,
  • забороняє виїзд закордон, керування транспортними засобами та користування мисливською зброєю.

При цьому судовий виконавець здійснює контроль над процесом примусового стягнення боргу по аліментах.

Крім основної суми боргу одержувач аліментів має право стягнути і неустойку за несвоєчасну оплату аліментних платежів. Її розмір розраховується на основі суми боргу — 1% за кожний прострочений день.

Стягнення боргу по аліментах після 18 років через суд

Якщо існує спір про суму боргу по аліментах. Якщо є ризик ухилення боржника від оплати боргу. Якщо судові пристави не вживають необхідних заходів для примусового стягнення заборгованості. То одержувачу варто звернутися безпосередньо до суду.

В судовому порядку провадиться розрахунок і визнання суми боргу, а в судовому рішенні зазначаються необхідні заходи для погашення боргу, наприклад:

  • Накладення арешту на банківські рахунки боржника та утримання суми боргу;
  • Опис, арешт і реалізації на аукціоні майна боржника для виплати боргу;
  • Передача майна боржника дитині — в рахунок боргу по аліментах.

З набранням законної сили судовим рішенням необхідно йти до судових виконавців, які в установленому порядку будуть його виконувати.

Звільнення від заборгованості за аліментами

Боржник також має право звернутися до суду з проханням звільнити його від оплати аліментної заборгованості – якщо не цілком, то бодай частково. Звичайно, якщо несплата боргу була викликана поважними причинами: хворобою, важким матеріальним становищем, змінами в сімейному становищі.

Якщо суд визнає ці причини поважними, а надані докази переконливими, він може піти боржнику назустріч. Судовим рішенням борг по аліментах буде повністю або частково списаний, а служба судових виконавців перерахує суму, яка підлягає примусовому стягненню.
[/column]

Адвокат з розлучень Київ

Зателефонуйте нам – ми з задоволенням відповімо на всі ваші запитання.
+38(067) 455-35-29; +38(050) 904-51-03; +38(093) 25-25-561; або напишіть нам, будемо раді відповісти: [email protected]

Viber, WhatsApp, Telegram

Замовлення послуги онлайн 24/7

ОТРИМАЙТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ АДВОКАТА
ПО ДІТЯМ

    [/column]