Як не платити аліменти законним способом

ЯК РОЗУМНО ВИРІШИТИ СПІР ПО ДІТЯМ


Наш офіс працює без вихідних. Щоб почати розірвання шлюбу зв’яжіться з нашим сімейним адвокатом, телефонуйте за вказаними нижче телефонами.

Тел: +38 067 455-35-29
Тел: +38 050 904-51-03
Тел: +38 093 25-25-561
або напишіть нам, будемо раді відповісти: [email protected]

Viber, WhatsApp, Telegram

Замовлення послуги онлайн 24/7


Реалії життя такі, що навіть добросовісний батько не завжди може своєчасно і повністю виплачувати належну суму аліментів. Буває, що причини цього цілком поважні – важка хвороба, великі борги, втрата роботи. Коли критична ситуація досягає піку, такий батько всерйоз замислюються над тим, як не платити аліменти. Хоча б деякий час, поки не зміняться життєві обставини.

 

Чи існують випадки, при яких законно можна не платити аліменти?

Забігаючи наперед, слід сказати, що законного способу припинити виплату аліментів за власним бажанням немає і не може бути. Закон стоїть на сторожі дитячих прав.

В яких випадках не сплачуються аліменти:

 • досягнення дитиною повноліття,
 • оспорювання батьківства,
 • батьки можуть бути звільнені від обов’язку утримувати дитину, якщо дохід дитини набагато перевищує дохід кожного з них і забезпечує повністю її потреби
 • усиновлення дитини і кілька інших об’єктивних причин звільнення від аліментних зобов’язань.

У всіх інших випадках обов’язок матеріально забезпечувати дітей лежить на батьках, не дозволяючи ухилитися від її виконання.

Батьки можуть бути звільнені від обов’язку утримувати дитину тільки за рішенням суду. Якщо дитина перестала отримувати дохід або її дохід зменшився, заінтересована особа має право звернутися до суду з позовом про стягнення аліментів

Правда, є способи полегшити тяжкий аліментний тягар (наприклад, зменшити розмір аліментів), а також існують передбачені законом випадки припинення аліментних зобов’язань. Отже…

 

В яких випадках не сплачуються аліменти?

При зміні форми аліментних виплат

Цей варіант зможуть реалізувати ті, у кого у власності є житлове нерухоме майно. Згідно статті 190 Сімейного кодексу, батьки можуть безоплатно передати своїй дитині житло замість виплати аліментів.

Той із батьків, з ким проживає дитина, і той із батьків, хто проживає окремо від неї, з дозволу органу опіки та піклування можуть укласти договір про припинення права на аліменти для дитини у зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку тощо).

Такий договір нотаріально посвідчується. Право власності на нерухоме майно за таким договором виникає з моменту державної реєстрації цього права відповідно до закону. Якщо дитина досягла чотирнадцяти років, вона бере участь в укладенні цього договору.

Укладення договору не звільняє того з батьків, хто проживає окремо, від обов’язку брати участь у додаткових витратах на дитину.

Для реалізації цього задуму потрібно:

 • Дозвіл органу опіки та піклування на заміну грошового утримання передачею нерухомого майна;
 • Укладення письмової та нотаріально завіреної аліментного угоди між батьками дитини – про передачу нерухомого майна в рахунок аліментів.

Зверніть увагу! Якщо про стягнення аліментів вже прийнято і вступило в законну силу судове рішення, замінити грошову форму передачею нерухомості не вийде.

 

При зменшенні розміру аліментів

Якщо говорити коротко, то знизити розмір аліментних виплат цілком реально, якщо:

 1. укласти з матір’ю дитини добровільну угоду і встановити невелику суму аліментів;
 2. пред’явити довідку про низький рівень доходу – сьогодні багато отримують «сірі» зарплати;
 3. подати в суд для визначення аліментів у твердій грошовій сумі;
 4. довести суду, що рівень доходу і платоспроможність істотно знизилася з об’єктивних причин (хвороба, втрата роботи, очне навчання у вузі) і просити зниження розміру аліментів;
 5. якщо в новому шлюбі народилися діти – «у змові» з дружиною подати на аліменти на дітей від цього шлюбу, тим самим зменшити аліменти дітям від минулого шлюбу;
 6. довести, що розмір аліментів перевищують потреби дитини або аліменти використовуються не за призначенням.

Цілком можливо, серед цих і інших перерахованих у статті підстав для зменшення аліментів знайдуться такі, які можна застосувати для досягнення мети.

 

При самостійному вихованні дитини

Хоча в більшості випадків спільні діти проживають з матір’ю, а батько підтримує їх матеріально у вигляді аліментів, батько має право претендувати на спільне проживання з дитиною та одноосібне виховання та утримання дитини.

Реалізувати це непросто, але можливо. Для початку можна спробувати досягти згоди з матір’ю дитини і забрати сина чи доньку до себе. Малоймовірно, що вона погодиться. Тоді домогтися зміни місця проживання дитини можна тільки в судовому порядку – якщо довести, що дитина живе в неналежних умовах. Наприклад, якщо мати зловживає спиртними напоями або наркотиками, веде аморальний спосіб життя, не піклується про вихованні та утриманні дитини, не доглядає за ним, застосовує фізичне або психічне насильство.

Якщо дитині вже виповнилося 10 років, суд поцікавиться, з ким із батьків вона хотіла би жити. Бажання дитини переїхати до батька – один з головних аргументів на користь зміни його місця проживання.

Батько, який особисто здійснює виховання та утримання дитини, може звернутися до суду для припинення аліментних виплат.[/column_1]

Слід попередити батьків, які вирішать розпочати таку ризиковану авантюру заради звільнення від оплати аліментів. Швидше за все, витрати на утримання дитини виявляться значно вищими, ніж ті суми аліментних платежів, які вони відправляли матері дитини.

При настанні обставин, передбачених аліментною угодою

Якщо аліменти виплачуються за укладеною батьками аліментною угодою, то при настанні передбачених у неї обставинах їх виплата припиняється. Наприклад, батьки могли домовитися про те, що в разі повторного заміжжя матері дитини батько припиняє виплачувати аліменти, незалежно від того, усиновив/удочерив вітчим дитини чи ні. Або про те, що, коли дитина влаштується на роботу і зможе сама себе забезпечувати, підтримка з боку батьків припиниться.

Батьки можуть також укласти таку аліментну угоду, за умовами якої один з батьків відмовляється від аліментних виплат, а інший виконує певну умову. Вище згадувалося про передачу у власність дитини нерухомості в рахунок аліментів. Крім цього, умовою несплати аліментів може стати згода батьків на вивіз дитини за кордон або інша поступка.

Зрозуміло, реалізувати це можна лише в тому випадку, якщо сплата аліментів передбачена аліментною угодою, а не судовим рішенням.

 

При відмові від аліментів з боку одержувача

Одержувач аліментів – батько або опікун не вправі відмовитися від коштів на утримання дитини, оскільки це суперечить інтересам останнього. Ніяка розписка, що містить відмову від отримання аліментів, не буде мати юридичної сили.

Тим не менш, для платника існують способи припинити виплату аліментів. В яких випадках не сплачуються аліменти за ініціативою одержувача?

 • У разі звернення в суд з проханням про зменшення аліментних виплат або відмову від них, якщо матеріальне становище значно покращилося і в додаткових коштах немає необхідності;
 • У разі подання в службу судових виконавців заяви про відкликання виконавчого листа і припинення стягнення аліментів.

 

При настанні інших обставин

Деякі життєві обставини роблять неможливою виплату аліментів або необов’язковою. До них відносяться:

 • смерть платника або одержувача аліментів;
 • повноліття або емансипація дитини (придбання повної дієздатності до повноліття — у зв’язку з роботою за трудовим договором або веденням підприємницької діяльності);
 • закінчення строку дії аліментної угоди (якщо припинення аліментних виплат не суперечить правам дитини);

У таких випадках аліментні зобов’язання припиняються без судового розгляду — виконавче провадження припиняється на основі переданих судовому виконавцю підтвердних документів, а виконавчий лист або судовий наказ повертається до суду з відміткою про припинення провадження.

 • придбання непрацездатною повнолітньою дитиною працездатності;
 • оспорювання батьківства;
 • усиновлення/удочеріння дитини новим батьком після відмови від батьківства або позбавлення батьківських прав.

У цих випадках для припинення аліментів доведеться звертатися до суду за відповідним рішенням. У позовній заяві потрібно вказати підставу припинення або скасування аліментів і надати докази тих чи інших обставин. На підставі рішення суду виконавче провадження припиняється.
[/column]

Адвокат з розлучень Київ

Зателефонуйте нам – ми з задоволенням відповімо на всі ваші запитання.
+38(067) 455-35-29; +38(050) 904-51-03; +38(093) 25-25-561; або напишіть нам, будемо раді відповісти: [email protected]

Viber, WhatsApp, Telegram

Замовлення послуги онлайн 24/7

ОТРИМАЙТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ АДВОКАТА
ПО ДІТЯМ

  [/column]