Наш офіс працює без вихідних. Щоб почати розірвання шлюбу, зв’яжіться з нашим сімейним адвокатом, телефонуйте за вказаними нижче телефонами:
Тел.: +38 067 455-35-29
Тел.: +38 050 904-51-03
Тел.: +38 093 25-25-561
або напишіть нам – будемо раді відповісти: [email protected]
Замовлення послуги онлайн 24 години
Борги – важкий тягар на плечах. Добре, якщо чоловік і дружина можуть розділити цей тягар – набагато легше впоратися з боргами удвох. Але буває, що тягар боргів перекладається з одних плечей на інші, і тоді воно стає вдвічі важче.
Питання розділу боргів не менш актуальне, ніж питання поділу майна при розлученні.
Що таке борги?
Борги – це зобов’язання фінансового характеру, що виникають з різних правовідносин.[/column_1]
Приклад:
Кредитні зобов’язання перед банком, зобов’язання по поверненню позики перед фізичною особою, зобов’язання по відшкодуванню матеріальних збитків (наприклад, в результаті затопленої квартири або розбитого автомобіля), зобов’язання по оплаті наданих послуг (наприклад, комунальних послуг).
Згідно із законом, борги, що виникли у подружжя під час сімейного життя, є спільними:
- Зобов’язання, в яких боржниками є обидва з подружжя або у яких один з подружжя є боржником (позичальником), а другий – поручителем. При розлученні борги будуть стягуватися з подружжя в рівних частках;
- Зобов’язання, в яких боржником є тільки один чоловік, за умови, що сума боргу була використана для потреб сім’ї. Адже часто буває так, що один з подружжя оформляє кредит або бере в борг, щоб задовольнити потреби сім’ї (зробити ремонт, придбати побутову техніку, житло). Такий борг теж визнається спільним. Але оскільки в цьому випадку виникає чимало суперечок, варто розглянути це питання докладніше.
Користуйтеся консультацією: Як при розлученні поділити кредит
Потреби сім’ї
Що таке «потреби сім’ї»? Як довести, що борг був узятий і використаний саме на такі потреби?
Вважається, що всі борги подружжя беруться і використовуються на потреби сім’ї. Тому сума боргу ділиться між подружжям порівну або пропорційно їх часткам.
Довести, що взяті в борг грошові кошти були використані на потреби сім’ї досить просто. Це може бути зрозуміло з мети позики (сімейні поїздки, покупки), на підставі підтверджуючих документів (путівки і квитки, товарні чеки), з факту наявності придбаного майна (особливо, якщо через матеріальне становища сім’ї придбати його без боргу було неможливо, про що можуть свідчити довідки про доходи і показання свідків).
Особисті борги подружжя
Деякі борги визнаються особистими боргами і не підлягають поділу між подружжям. Такими є борги, які виникли до шлюбу, зобов’язання по виплаті грошової компенсації у зв’язку правопорушенням, а також борги, взяті на особисті, не сімейні потреби (наприклад, кредит, взятий для оплати лікування хворого батька, для ремонту особистої квартири, для подорожі поодинці).
Для того щоб довести особистий характер боргів чоловіка, потрібно представити докази того, що кошти витрачені не на сім’ю, що в сім’ї не було ніякої необхідності в позики (наприклад, довідки про доходи, виписки з банківських рахунків).
Як поділити борги, якщо подружні стосунки вже були припинені
Не є спільними боргами зобов’язання, що виникли в період фактичного припинення сімейних відносин подружжя.
Зверніть увагу!
Якщо чоловік і дружина, все ще перебували в офіційному шлюбі, але не жили разом, не вели спільне господарство, борги що виникли в цей період є їх особистими боргами і не підлягають поділу.
Однак визнати такі борги роздільними може тільки суд, на основі переконливих доказів фактичного припинення сімейних відносин (роздільного проживання, відсутність спільного господарства) на дату виникнення зобов’язання. Найчастіше такими доказами виступають показання свідків.
Користуйтеся консультацією: Як розділити квартиру в іпотеці при розлученні
Фіктивні борги подружжя
Дуже поширені випадки, коли один з подружжя складає фіктивні розписки про позику перед третіми особами, щоб «повісити» цей неіснуючий борг на іншого з подружжя і зменшити частину належного йому майна.
Спори з фіктивним боргами проходять дуже непросто, адже обдуреному чоловіку або дружині доводиться представляти докази обманного походження боргу: ініціювати експертизу давності складання документа, почеркознавчу і психологічну експертизу, аналізувати фінансове становище позикодавця і його взаємини з чоловіком-боржником. Для вирішення такого непростого питання розумно звернутися за допомогою до юристів.
Як правильно розділити спільні борги?
В основі поділу спільних боргів між подружжям лежить принцип рівності. Передбачається, що чоловік і дружина несуть половину спільних зобов’язань.
Поділити борги можна двома способами:
- У позасудовому порядку — усно або шляхом укладання письмової угоди про поділ боргів;
- В судовому порядку шляхом звернення до судового органу з позовом, якщо досягти згоди самостійно чоловік і дружина не можуть.
Якщо подружжя вирішило поділити боргові зобов’язання самостійно, вони вправі зробити це абсолютно будь-яким способом, який влаштує їх обох і буде згодом ними виконано.
Що ж стосується судового поділу, то суд приймає рішення згідно з законом і, як правило, ділить боргові зобов’язання порівну. Але трапляються й винятки: суд може відступити від принципу рівності і визнати частки подружжя нерівними, щоб захистити інтереси чоловіка чи дружини, дитини. Наприклад, якщо другий з подружжя витрачав майно сім’ї, не брав участь забезпечення потреб сім’ї без поважних причин. У ряді випадків боргові зобов’язання визнаються особистими, а не спільними, і покладаються лише на одного з подружжя.
Поділ боргів через суд
Подружжя може звернутися за допомогою в поділі боргів до суду. Зробити це можна протягом 3-х років після розлучення або після того, як один із подружжя дізнався про наявність боргу.
Куди звертатися?
Подавати позов потрібно в суд. Звертатись потрібно в суд — за місцем проживання відповідача.
Позовна заява про поділ боргів після розлучення.
У позовній заяві до суду, мають бути надані дані обох подружжя, викладені обставини шлюбних відносин (коли зареєстровані, коли припинені), зазначено намір провести поділ спільного майна і боргових зобов’язань. Позов повинен містити перелік майна і боргових зобов’язань, які, на думку позивача, повинні підлягати поділу (із зазначенням кредитора та суми боргу). Потім повинна бути викладене прохання до суду про поділ спільного майна і боргів, спираючись на норми законодавства. Необхідно вказати порядок поділу, наприклад, у рівних або в інших частках.
Вимоги позивача про поділ боргів повинен бути обґрунтованим та підтвердженим доказами того, що борги з’явилися під час шлюбу та для потреб сім’ї.
Документами, які можуть слугувати доказами, можуть бути:
- Якщо борг взято на оплату навчання дитини — кредитний договір і договір з навчальним закладом, де навчається дитина (суми в цих документах повинні приблизно збігатися);
- Якщо борг взятий на купівлю житла — іпотечний договір, договір купівлі-продажу квартири, будинку, дачі;
- Якщо борг взято на побутові потреби сім’ї — кредитний договір та чек на покупку меблів, побутової техніки;
- інші документи, які підтверджують, що борги з’явилися в шлюбі на потреби сім’ї.
Судовий збір подання до суду позовної заяви про поділ боргів
При зверненні в суд з позовом, що містять майнові позовні вимоги, сплачується судовий збір. Його розмір розраховується на основі ціни позову – частки позивача в спільному майні (спільних майнових зобов’язаннях), які підлягає поділу відповідно до позовних вимог.
Розрахунок судового збору, яку слід сплатити при подачі позовної заяви – ще один важливий етап підготовки до судового розгляду. Збір становить – 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу та не більше 3 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.
Часто громадяни стикаються з труднощами в зв’язку з розрахунком суми. Сума судового збору залежить від ціни позову.
Користуйтеся консультацією: Як розділити автомобіль при розлученні?
Розмір судового збору розраховується за формулою, яка включає суму 1 процента.
Згідно з Законом України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI, за подання до суду позовної заяви про поділ майна при розірванні шлюбу, збір становить – 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу та не більше 3 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.
Приклад розрахунку державного мита за подачу позову про розподіл боргів:
- Ціна позову 200 000 гривень – судовий збір дорівнює 1 відсоток від ціни позову, а саме – 2000 гривень.
- Ціна позову 400 000 гривень – ставка судового збору дорівнює 4000 гривень.
- Ціна позову 1 000 000 гривень – ставка судового збору не може бути більше п’яти прожиткових мінімумів. Максимальний розмір в 2024 році – 13626 гривень.
Після сплати судового збору потрібно зберегти квитанцію і прикласти її до позовної заяви разом з іншими документами. Без квитанції позовну заяву не буде прийнято судом до розгляду.
Важливо!
Додати до позову потрібно саме оригінал квитанції.
Способи поділу боргів в судовому порядку
Існує кілька варіантів поділу спільного майна і спільних боргів: поділити порівну майно і борги, передати одному чоловікові більше майна і пропорційно більше боргів.
Дещо ускладнюється справа про поділ боргів необхідністю вести переговори з кредиторами. Якщо з приватною особою, що дала в борг невелику суму домовитися просто, то порядок поділу іпотечного кредиту з банком вимагає переоформлення кредитного договору.
Зі статей «Як при розлученні поділити кредит» і «Як розділити квартиру в іпотеці при розлученні» Ви можете дізнатися про це детальніше.
Судова практика поділу боргів
Розглянемо приклад поділу подружнього боргу в судовому порядку
Приклад:
Громадянин Ткаченко звернувся в суд з позовом, в якому просив провести поділ квартири, яка належить громадянину Ткаченко і його дружині на праві спільної часткової власності та боргу перед банківською установою в розмірі 10 000 гривень, який був узятий на виконання ремонтних робіт у квартирі.
Суд задовольнив вимоги громадянина Марчука. Він розділив спільно нажите майна – визнав за кожним з подружжя право власності на половину квартири. Згідно з визначенням суду, квартира повинна бути продана подружжям, а виручена від продажу сума – поділена між ними в рівних частках. Крім того, суд визнав спільним обов’язком подружжя заборгованість перед банком у розмірі 10 000 гривень, і зобов’язав жінку відшкодувати Ткаченко половину зазначеної суми – 5000 гривень.
Адвокат з розлучень Київ
Зателефонуйте нам – ми з задоволенням відповімо на всі ваші запитання.
+38(067) 455-35-29; +38(050) 904-51-03; +38(093) 25-25-561; або напишіть нам – будемо раді відповісти: [email protected]
ОТРИМАЙТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ СІМЕЙНОГО АДВОКАТА