Наш офіс працює без вихідних. Щоб почати розірвання шлюбу зв’яжіться з нашим сімейним адвокатом, телефонуйте за вказаними нижче телефонами.
Тел: +38 067 455-35-29
Тел: +38 050 904-51-03
Тел: +38 093 25-25-561
або напишіть нам, будемо раді відповісти: [email protected]
Замовлення послуги онлайн 24 години
За роки спільного життя чоловік і дружина обзаводяться безліччю найрізноманітніших речей: квартирами і гаражами, автомобілями та велосипедами, комп’ютерами і телефонами, холодильниками і мікрохвильовками.
Крім предметів спільного користування, подружжя набувають і особисті речі, наприклад, чоловік купує собі дороге спортивне спорядження, а дружині дарує ювелірну прикрасу.
Подружжя вкладають власні кошти в спільну справу. Наприклад, дружина продає дісталася в спадок від батьків квартиру і віддає гроші чоловікові – на відкриття сімейного бізнесу.
Як правило, жоден з них не замислюється про те, як буде ділитися все це майно, коли міцний шлюб дасть тріщину. Порівну?
Приватне або спільне?
Не всі майно, нажите в період шлюбу, підлягає розподілу між подружжям. Закон розрізняє поняття особистого і спільного майна.
- приватне – не підлягає розділу і залишається у власності власника,
- спільне – підлягає розподілу на законних або договірних підставах.
Щоб визначити, до якої категорії – приватне або спільне – належить той чи інший виду майна, читайте наші статті: Яке майно підлягає розподілу при розлученні? і Яке майно не ділиться при розлученні подружжя?
Що говорить закон про спільне майно подружжя
Сімейне законодавство передбачає два правових режиму майна подружжя:
- договірної;
- законний.
Договірний режим має на увазі наявність шлюбного договору, укладеного між подружжям: як до шлюбу (і який набрав чинності в момент реєстрації шлюбу), так і під час подружнього життя.
Наявність шлюбного договору істотного спрощує процес розлучення і процедуру розподілу майна. Суду не доведеться ділити майно подружжя, оскільки з усіх майнових питань між ними вже досягнуто згоди.
Шлюбний договір – це цивільно-правова угода, яка укладається за обопільною згодою подружжя і може бути оскаржений ними. У шлюбному договорі чоловік або дружина можуть передбачити будь-які положення майнового характеру, наприклад, визначити частки спільного майна, порядок користування житлом, зобов’язання матеріальне утримання і аліментів. Шлюбний договір вимагає обов’язкового нотаріального посвідчення.
Законний режим означає, що спільне майно належить подружжю на рівних правах. Однак поділ майна подружжя може бути здійснено як у позасудовому, так і в судовому порядку.
Подружжя має право поділити своє спільне майно самостійно, шляхом укладення письмової угоди, не важливо – під час подружнього життя, в процесі розлучення або після розірвання шлюбу. А після укладення угоди – повинні дотримуватися його положення. В цьому випадку процедура поділу майна відбудеться безболісно і швидко.
Зверніть увагу! Іноді один з подружжя ініціює укладання угоди, маючи на меті ввести коштів другої половини в оману і здійснити незаконні оборудки із спільним майном. Щоб мінімізувати будь-які ризики, складати і підписувати угоду з чоловіком бажано за участю адвоката, що спеціалізується на розлученнях та розділах майна.
Поділ спільної подружньої власності через суд
Якщо ж у подружжя немає ні шлюбного договору, ні угоди про розподіл майна, вирішувати спірні питання між ними буде суд. При цьому встановлюються ідеальні (арифметичні) частки кожного з подружжя і визначається перелік конкретного майна, що підлягає передачі кожному з них.
Розділ спільного подружнього власності являє собою поетапну процедуру:
- звернення до суду з позовною заявою і документами, що підтверджують право власності (особистої або спільної) на придбане під час шлюбу майно. Про те, як правильно скласти позов і зібрати документи, читайте в статті «Позовна заява на поділ майна при розлученні подружжя»;
- встановлення судом права особистої та спільної власності кожного з подружжя;
- визначення часткою в спільній власності;
- поділ спільної власності пропорційно часткам;
- визначення компенсації при нерівномірному розподілі майна.
Визначення часток подружжя у спільній власності
Згідно статті 70 Сімейного кодексу України, діє принцип рівності часток чоловіка і дружини в спільній власності. Тому в переважній більшості випадків суд ділить майно порівну.
Але із загального правила існують і винятки. Наприклад, при наявності поважних причин суд може збільшити або зменшити частку одного з подружжя.
Збільшення частки
Підставою для збільшення частки чоловіка або дружини може послужити:
- Проживання разом з неповнолітніми дітьми;
- Важке або хронічне захворювання, особливо, якщо хворобливий стан виникло в період сімейного життя і безпосередньо пов’язані з виконанням сімейних обов’язків. Наприклад, щоб заробити на власне житло або оплатити навчання дитини, чоловік працював на двох важких роботах, внаслідок чого придбав хронічне захворювання, що вимагає дорогого лікування;
- Несення боргових зобов’язань тільки одним з подружжя.
Зменшення частки чоловіка
Причинами для зменшення частки чоловіка або дружини може стати:
- Неотримання одним з подружжя ніяких доходів;
- Ухилення від виконання роботи;
- Недбале ставлення одного з подружжя до спільного майну, що призвело до його поломки, втрати, здешевленню;
- Аморальну поведінку, алкогольна або наркотична залежність, наслідком яких стали сімейні борги.
Як діляться неподільні речі
Іноді в складі спільної власності є речі, які кожен з подружжя хотіли б мати в своєму розпорядженні. Якщо розділити їх неможливо, суд діє в такий спосіб:
- Подружжя добровільно домовляються, кому з них дістанеться неподільна річ;
- Якщо домовитися не виходить, майбутнього одноосібного володаря речі визначає суд. При цьому беруться до уваги такі фактори, як рід занять, місце роботи, потреба в речі, частота використання і так далі;
- Проводиться оцінка неподільної речі;
- Той з подружжя, хто став володарем речі, зобов’язаний виплатити другому чоловікові грошову компенсацію – половину вартості речі.
Крім того, суд може перевести річ зі спільної власності в часткову власність – визначити частку кожного з подружжя. І призначити порядок користування річчю обома подружжям.
Як оцінюється спільне майно при розлученні?
Оцінка майна подружжя може бути:
- добровільної (для точного визначення вартості майна та справедливого розділу);
- обов’язкової (для визначення ціни позову та розрахунку держмита, для визначення грошової компенсації, для погашення боргів або кредитів).
Подружжя можуть самі оцінити своє спільне майно, використовуючи договори купівлі-продажу, товарні чеки та квитанції про оплату. Якщо ж самостійна оцінка майна скрутна, доводиться звертатися до послуг експертної оцінки. Ініціювати експертну оцінку може і суд, якщо в ході судового розгляду виникла суперечка про вартість і розподілі спільного майна.
Проведення експертної оцінки може бути доручено судово-експертній установі або незалежного експерта-оцінювача.
Порядок розділу деяких видів майна між подружжям
Розділ житла (квартири, будинки, дачі)
Якщо квартира, будинок, дача є спільною власністю чоловіка і дружини, значить вона підлягає розподілу між ними. Існує декілька поширених способів поділити житло:
- Продати житло і розділити виручену грошову суму навпіл;
- Залишити житло у власності одного з подружжя, а іншому віддати все інше спільне майно;
- Квартира, будинок, дача залишається у власності одного з подружжя, який зобов’язується виплатити другому чоловікові грошову компенсацію, рівну половині вартості житла.
В процесі розділу житла обов’язково враховуються інтереси неповнолітніх дітей.
Детальніше про розподіл житла читайте в наших статтях «Поділ нерухомості при розлученні подружжя» і «Поділ приватизованої квартири при розлученні».
Поділ землі
Якщо під час сімейного життя була придбана земельна ділянка, він теж підлягає розподілу. В даному випадку є певна перевага – ділянка може бути розділена навпіл в натурі. Крім того, є інші способи розподілу землі:
- Перекласти ділянку зі спільної власності в часткову власність і визначити порядок користування спільною землею;
- Передати земельну ділянку у власність одного з подружжя, зобов’язуючи його виплатити другому чоловікові грошову компенсацію або передати інше рівноцінне майно;
- Продати землю і поділити виручену грошову суму.
Більше про розподіл землі ви знайдете в статті «Поділ земельної ділянки при розлученні подружжя».
Поділ іпотеки
Розділ квартири або іншого житла, придбаного в іпотечний кредит, є досить складним. Грають роль безліч чинників – коли була оформлена іпотека, як оформлений іпотечний договір, хто виплачував іпотечний кредит, інше.
У деяких випадках відбувається переоформлення іпотечного договору з банком – кредит переводиться з одного чоловіка на обох. Після цього кожен виплачує свою частину кредиту. Але оскільки банки йдуть на цей крок вкрай неохоче, розділ іпотечного житла відбувається інакше. Житло дістається одному чоловікові (як правило, тому, на кого оформлений іпотечний договір), він зобов’язується компенсувати другому з подружжя вчинені кредитні платежі.
Судовий процес розподілу іпотеки відбувається з обов’язковою участю банківської установи.
Детальніше про розподіл іпотеки читайте в статті «Як розділити квартиру в іпотеку при розлученні».
Поділ автомобіля
Поділить машину на частини неможливо, користуватися автомобілем спільно – вкрай важко і незручно, продавати і ділити гроші – не завжди резонно. Найчастіше подружжя або суд вдаються до наступного способу розділу – залишають автомобіль у власності чоловіка або дружини, зобов’язуючи при цьому виплатити другому чоловікові половину вартості транспортного засобу.
Детальніше читайте в статті «Як розділити автомобіль після розлучення».
Поділ кредитів
Якщо під час сімейного життя чоловіком і дружиною були оформлені кредити, в процесі поділу майна стане актуальним питання розділу не тільки придбаних в кредит речей, але і розділу невиконаних боргових зобов’язань.
За загальним правилом, спільні кредити чоловіка і дружини діляться між ними порівну. Але існує багато винятків із загального правила. Детальніше про це читайте в статті «Розділ боргів при розлученні подружжя».
Адвокат з поділу майна в Києві
Зателефонуйте нам – ми з задоволенням відповімо на всі ваші запитання.
+38(067) 455-35-29; +38(050) 904-51-03; +38(093) 25-25-561; або напишіть нам, будемо раді відповісти: [email protected]
ОТРИМАЙТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ АДВОКАТА З ПОДІЛУ МАЙНА