Фіктивний шлюб і його наслідки: не так все просто, як кажуть
Наш офіс працює без вихідних. Щоб почати процедуру розлучення подружжя зв’яжіться з нашим сімейним адвокатом, телефонуйте за вказаними нижче телефонами.

Тел: +38 067 455-35-29
Тел: +38 050 904-51-03
Тел: +38 093 25-25-561
або напишіть нам, будемо раді відповісти: [email protected]

Viber, WhatsApp, Telegram

Замовлення послуги онлайн 24 години

Закохані, які прагнуть прожити довге щасливе життя разом та народити дітей, зазвичай приймають рішення про укладення шлюбу. Реєстрація зміни сімейного стану проходить відповідно до чинних норм українського законодавства та підтверджує набуття кожним з пари певних прав та обов’язків. Однак не зажди союз двох людей має на меті створення осередку суспільства, інколи люди одружуються для укладення якихось угод, покращення матеріального стану, отримання іноземного громадянства тощо. Розберемося, що насправді представляє собою фіктивний шлюб, які найбільш розповсюджені причини та наслідки визнання союзів недійсними, а також розповімо про мету тих, хто створює фальшиві сім’ї.

Зміст:

  • Як законодавство визначає шлюб?
  • Особливості реєстрації подружніх відносин
  • Коли шлюб визнають недійсним
  • Вирішення питання в судовому порядку
  • Коли шлюб можуть визнати недійсним за судовим рішенням?
  • Чим загрожує визнання шлюбу недійсним?
  • Специфічні правові наслідки
  • Причини для укладання фіктивного шлюбу

Як законодавство визначає шлюб?

Перш за все, варто зрозуміти суть поняття шлюб та обов’язкових елементів, які потрібні для його існування. В ст. 21 СКУ вказано, що під цим терміном розуміють союз жінки з чоловіком, який має на меті створення сім’ї та належним чином реєструються у відповідному державному органі. Значущою підставою для укладання шлюбу є утворення між чоловіком та жінкою прав та обов’язків по відношенню один до одного, причому чинне законодавство визначає, що вони мають бути взаємними. Важливий нюанс – зміна сімейного статусу жодним чином не повинна обмежувати конституційні права та обов’язки кожного з подружжя. Також виключається можливість використання одруження задля отримання якихось додаткових свобод чи пільг.

Подружні права та обов’язки не виникають лише на підставі спільного проживання пари. Що стосується вінчання та інших релігійних шлюбних обрядів, то їх проведення не впливає на сімейний статус особи. Тобто громадяни за бажанням можуть провести церковний обряд, але це не відміняє необхідності звернення до органу державної реєстрації актів цивільного стану. Виняток становлять ситуації, коли вінчання здійснюється до створення чи відновлення державного органу, уповноваженого реєструвати шлюб.

Особливості реєстрації подружніх відносин

  1. Офіційно оформити подружні відносити можна лише шляхом звернення до органу державної реєстрації актів цивільного стану та за дотримання законодавчих норм.
  2. Необхідність реєструвати шлюб зумовлена бажанням держави забезпечити стабільність відносин партнерів, а також захист їхніх прав, інтересів спільних дітей, охорону суспільних інтересів.
  3. Підтвердженням зміни сімейного статусу є отримання Свідоцтва про шлюб, оформленого за затвердженим зразком Кабміну. В документі міститься основна інформація про подружжя, дата укладання шлюбу та відомості про зміну чи збереження прізвищ.

Користуйтеся консультацією: Порядок розірвання шлюбу в Україні за спільною заявою подружжя, яке має дітей

Коли шлюб визнають недійсним

Існує декілька вимог, які не можна порушувати, адже тоді шлюб може бути визнано недійсним:

  • вікові обмеження;
  • добровільність;
  • одношлюбність.

Відповідно до Глави 5 СКУ, навіть у разі проведення належним чином реєстраційної процедури є можливість визнання недійсним шлюбу, якщо:

  • особа офіційно є недієздатною;
  • чоловік або жінка вже перебувають у подружніх відносинах;
  • закохані є рідними братом та сестрою або знаходяться в прямому родинному зв’язку;
  • пара вже одружена, але подала на розлучення – тоді повторний шлюб стає дійсним, коли попередній анулюється.

Щоб анулювати шлюб, потрібно подати відповідну заяву та зазначити причину для визнання подружніх відносин недійсними. Серед іншого є можливість ануляції актового запису після офіційного розлучення або смерті чоловіка чи дружини (за наявності підстав).

Вирішення питання в судовому порядку

У тому випадку, якщо когось з подружжя примусили погодитися за укладення шлюбу, то за допомогою суду акт реєстрації зміни цивільного стану можна анулювати. Наявність взаємної згоди є головною умовою реєстрації. Не можна вважати вільною згоду, якщо під час висловлення думки щодо початку подружнього життя особа:

  • мала певний психічний розлад, який підтверджується медичними документами та показами свідків;
  • знаходилася під впливом наркотичних речовин, ліків чи алкоголю, отже була спроможна адекватно оцінювати свої слова та дії;
  • піддавалася фізичному чи моральному насильству.

Під фіктивним шлюбом розуміють союз, де обидва або один з подружжя умисно дають згоду на реєстрацію заради власних інтересів, не маючи наміру жити як сім’я, набувати подружні обов’язки та права. При цьому неможливо визнати недійсним факт одруження, якщо під час розгляду справи зникли обставини,  що підтверджують небажання чоловіка чи жінки ставати сімейною парою або ті, які свідчили б про відсутність згоди когось з партнерів.

Користуйтеся консультацією: Причини розлучення в позовній заяві

Коли шлюб можуть визнати недійсним за судовим рішенням?
Коли шлюб можуть визнати недійсним за судовим рішенням?

Коли шлюб можуть визнати недійсним за судовим рішенням?

Рішення щодо ануляції шлюбу суд виносить у тому разі, якщо :

  • потенційне подружжя знаходиться у прямому родинному зв’язку – не вдасться зареєструвати шлюб між тіткою/дядьком та племінником/племінницею, двоюрідною сестрою та братом;
  • одружилися усиновлена дитина та її опікун та порушені вимоги Сімейного кодексу України;
  • хтось з пари не повідомив завчасно про наявність тяжкого захворювання чи проблем зі здоров’ям, що можуть бути загрозливими для іншого;
  • особа є неповнолітню та не має спеціального дозволю на укладання шлюбу.

Перед винесенням вердикту суддя розглядає усі обставини справи:

  1. Кількість часу, який пара прожила разом.
  2. Особливості взаємин подружжя.
  3. Ступінь порушення прав та інтересів заявника.
  4. Інші моменти, які дозволяють скласти об’єктивну картину ситуації, що склалася.

Зазначимо, що вагітність, народження дитини жінками, що відносяться до категорій, зазначених в п. 1,2 і 4 ч. 1 статті 41 СКУ, не дозволяють визнати шлюб недійсним. Також відсутня така можливість у разі досягнення особою повноліття чи отримання нею права на шлюб.

Ініціатором процесу ануляції шлюбного акту можуть бути:

  • безпосередньо чоловік чи дружина;
  • піклувальник чи опікун;
  • батько та матір;
  • той, хто опікується недієздатною або обмежено дієздатною особою;
  • прокурор чи орган опіки та піклування.

Випадки, вказані в статтях 39-41 Сімейного кодексу України, передбачають визнання недійсним союзу двох осіб від дати, яка вказана в акті про реєстрацію шлюбу.

Користуйтеся консультацією: Ціна розірвання шлюбу в Україні в 2024 році?

Чим загрожує визнання шлюбу недійсним?

Незважаючи від причини недійсності шлюбу, особи, які в ньому знаходилися, не мають по відношенню один до одного подружніх прав та обов’язків, що прописано в ст. 39 СКУ, тому:

  • втрачається правова підстава для зміни прізвища;
  • анулюється право на проживання в оселі партнера та з’являється законна можливість виселення;
  • отримувач аліментів має повернути сплачені кошти за період не більше 3 років;
  • набуте за період недійсного шлюбу майно стає об’єктом спільної часткової власності, при цьому частка кожного залежить від того, скільки коштів він/вона вклали.

Наслідки, які прописані в ч. 2-5 статті 39 СКУ, стосуються тих громадян, які знали та умисно приховували важливі дані, які могли стати на перешкоді укладанню шлюбу, від представників органу державної реєстрації цивільних станів.

Специфічні правові наслідки

Не завжди особи під час реєстрації знають про ті обставини, що свідчать про неможливість укладання шлюбу. У таких випадках існує можливість:

  • збереження зміненого прізвища;
  • визначення набутого під час подружнього життя майна як спільної сумісної власності та подальшого його рівного розподілу;
  • продовження проживання у домі чи квартирі, де особа мешкала під час недійсного шлюбу;
  • отримання аліментних виплат, які передбачені СКУ, а саме – статтями 75, 88, 84 та 86.

Яким би чином не складалися та не змінювалися відносини подружжя, їхні батьківські права відносно дітей, які народилися у шлюбі, залишаються незмінними. Що стосується майнових прав, то тут діє наступне правило – якщо майно набуте у шлюбі, то права на нього рівні (якщо немає окремих договорів чи законних підстав для іншого), а у разі анулювання акту державної реєстрації сумісної спільної власності у партнерів не може бути.

Важливо розрізняти поняття недійсного та фальшивого шлюбу, тому що в першому випадку має місце порушення законодавчих норм укладання шлюбу, а у другому – хтось один чи обидва партнери підписують папери задля отримання певних прав чи вигод, зокрема таким способом часто користуються шахраї.

Користуйтеся консультацією: Позовна заява про розірвання шлюбу через суд з дітьми і без дітей 2024

Причини для укладання фіктивного шлюбу

Люди, які наважуються на створення фальшивої сім’ї, дуже часто мають не дуже доброчесні наміри. Найчастіше мова йде про шлюби з метою:

  • укладання певних угод;
  • зміни громадянства – таким чином деякі жінки (рідше чоловіки) намагаються легалізуватися у Франції, Німеччині, Великобританії, США тощо;
  • отримання візи для еміграції;
  • відсудження майна після розлучення.

Останніми роками кількість бажаючих переїхати за кордон стрімко збільшується, і за допомогою шлюбу з іноземцем цей процес дійсно можна суттєво спростити та прискорити. Особливо часто так роблять ті, кому хочеться стати американськими громадянами або переїхати в Євросоюз. Тому в цих країнах вже розроблені та використовуються механізми виявлення та покарання тих, хто вступає в фіктивні відносини. Зокрема задля отримання візи чи громадянства представники компетентних органів просять надати ґрунтовні та переконливі докази: фотографії, відео, чеки зі спільних подорожей, переписку в соціальних мережах тощо.

У Сполучених Штатах Америки особливо суворий підхід до цього питання. Ось деякі речі, які на законних підставах можуть робити представники міграційної служби:

  • навідувати пару вночі, аби упевнитися, вони живуть разом;
  • влаштовувати бесіди окремо з кожним партнером та порівнювати відповіді;
  • відстежувати наявність спільного побуту;
  • перевіряти справжність перебування разом на відпочинку.

У разі доведення факту укладання фіктивного шлюбу порушникові можуть призначити штраф до 250 тис. доларів або позбавити волі на термін до п’яти років.

Цікаві факти про фіктивні шлюби в інших країнах:

  • на 2 роки сісти в тюрму можна в Бельгії за фальшивий шлюб, укладений з метою отримання громадянства;
  • отримання національного паспорту на підставі укладення шлюбу в Нідерландах можливе лише після 10 років спільного життя;
  • представники білоруської міграційної служби проводять перевірки, аби упевнитися в реальності шлюбу, а у разі доведення відсутності сімейних відносин анулюють його та усі дозволи на перебування в країні;
  • в Німеччині передбачені штрафи та позбавлення волі на строк до 3 років за перебування у фіктивному шлюбі.

На відміну від інших держав, в Україні фальшиві шлюби не дуже розповсюджені та не є способом заробітку. Фіктивним наше законодавство вважає союз, який не націлений на створення сім’ї, але жодного покарання за його укладення не передбачено. За бажанням нещирість намірів однієї зі сторін можна (хоча й вкрай важко) довести в суді, але найбільше, чого можна цим досягти – це визнання шлюбу недійсним. Цікаво, що певний період в України були розповсюджені фіктивні розлучення – це було в дев’яності роки, коли таким чином вдавалося отримати права на житло та приватизацію.

Користуйтеся консультацією: Як подати на розлучення в односторонньому порядку з дітьми і без дітей

Адвокат з розлучень

Телефонуйте – ми з задоволенням відповімо на всі ваші питання.
+38(‎067) 455-35-29; +38(‎093) 25-25-561

або нажміть на улюблений месенджер і напишіть нам

Viber, WhatsApp, Telegram

Заказ послуги онлайн 24/7

ОТРИМАЙТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ АДВОКАТА
З РОЗЛУЧЕНЬ