Як подати на розлучення в односторонньому порядку з дітьми і без дітей

Чи можна розлучитися в односторонньому порядку?


Наш офіс працює без вихідних. Щоб почати процедуру розлучення подружжя зв’яжіться з нашим сімейним адвокатом, телефонуйте за вказаними нижче телефонами.

Тел: +38 067 455-35-29
Тел: +38 050 904-51-03
Тел: +38 093 25-25-561
або напишіть нам, будемо раді відповісти: [email protected]

Viber, WhatsApp, Telegram

Замовлення послуги онлайн 24/7


Розлучення передбачає розрив відносин між подружжям. Не завжди це відбувається за обопільною згодою подружжя. Іноді виникають об’єктивні і суб’єктивні перешкоди для розірвання шлюбу, починаючи з фізичної неможливості відвідати РАГС або суд, і завершуючи активною протидією розлучення.

Спеціально для таких ситуацій Сімейний кодекс передбачив право на розірвання шлюбу в односторонньому порядку.

Знання принципів і положень сімейного законодавства про укладання та розірвання шлюбу дозволяє дружині домогтися розлучення при будь-яких обставинах, незалежно від можливості-неможливості, бажання-небажання другого з подружжя. Адже кожен громадянин нашої країни має право вільного вибору і волевиявлення у сфері подружніх відносин-укладати або розривати шлюб.

Умови для розлучення в односторонньому порядку

Говорити про одностороннє розірвання шлюбу можна при обставинах, коли:

  • один з подружжя не може бути присутнім при процесі розірвання шлюбу;
  • один з подружжя не хоче розривати шлюб.

Припинення шлюбу може відбуватися в наступному порядку:

  • позасудовому (шляхом подачі заяви в РАЦС);
  • судовому (шляхом звернення з позовною заявою в суд).

Коли не вийде розлучитися в односторонньому порядку?

Винятком для розірвання шлюбу в односторонньому порядку є тільки передбачені законом випадки:

  1. з розлученням не згодна вагітна дружина;
  2. чоловік вимагає розлучення, хоча в шлюбі є спільна дитина, якій не виповнився рік.

В інших випадках можливе розірвання шлюбу в односторонньому порядку.

До речі, вагітність і наявність дитини у віці до 1 року обмежує тільки чоловіка. Жінка має право подати на розлучення в обох випадках, незалежно від згоди або незгоди чоловіка. Ініціюючи розлучення в таких обставинах, жінка бере на себе всю відповідальність за своє фізичне і матеріальне благополуччя.

Користуйтеся консультацією: Документи, необхідні для розлучення, якщо є дитина через суд 2025

Як розлучитися через РАЦС в односторонньому порядку?

Розлучитися через РАЦС в односторонньому порядку можна в двох випадках.

1.     Обоє з подружжя згодні на розлучення (дітей немає)

Перешкод для розірвання шлюбу в спрощеному порядку немає. За загальним правилом обоє повинні з’явитися в РАЦС для подачі спільної заяви про розлучення. Але якщо один з подружжя не хоче або не може відвідати РАЦС, процедуру розірвання шлюбу можна здійснити і в односторонньому порядку.

Для цього відсутній повинен передати в РАЦС через представника власну заяву про розірвання шлюбу з нотаріальним засвідченням. Процедура внесення змін до реєстраційних книг і видача свідоцтва про розлучення відбуватиметься в присутності тільки одного з подружжя. Забрати свідоцтво про розірвання шлюбу відсутній з подружжя теж зможе через представника.

2. Розлучення відбувається з ініціативи одного з подружжя, згода другого з подружжя неможлива або не потрібна (незалежно від наявності або відсутності дітей)

Таке розлучення в односторонньому порядку можливе в обставинах, коли другий з подружжя визнаний судом:

  • недієздатним;
  • відсутнім безвісти;
  • померлим;
  • винним у скоєнні злочину та засуджено до позбавлення волі більш ніж на 3 роки.

Оскільки отримати згоду на розлучення від недієздатнього або відсутнього безвісти неможливо, а від людини, яка відбуває покарання – не потрібно, шлюб розривається в односторонньому порядку за заявою заінтересованої особи.

Детальніше про те, як скласти заяву в РАЦС читайте в статті «Необхідні документи для розлучення через РАЦС».

Як розлучитися через суд в односторонньому порядку?

Розлучення через суд в односторонньому порядку відбувається на загальних підставах – шляхом подання позовної заяви про розлучення.

Заява про розлучення в односторонньому порядку (форма, структура)

Одностороннє розлучення в суді передбачає подачу позовної заяви, яка повинна відповідати вимогам цивільно-процесуального законодавства (статті 175-178 ЦПК України).

Позовна заява складається з декількох частин:

1.      Формальна частина містить:

  • найменування та адреса суду;
  • дані позивача і відповідача( П.І.Б., дата народження, адреса реєстрації та проживання, місце роботи, контактний телефон);

2.      Описова частина містить викладені у вільній формі відомості про те:

  • коли і де був зареєстрований шлюб;
  • чи є діти, їх П.І.Б. і дата народження, місце проживання дітей в даний момент і після розлучення, наявність угоди про утримання і виховання дітей;
  • мотиви і причини розірвання шлюбу (бажано вказати, що примирення і подальше сімейне життя – неможливе);
  • згода або незгода на розлучення чоловіка.

 3.     Заключна частина містить:

  • правові норми, на які посилається позивач;
  • вимоги до суду (наприклад, розірвати шлюб, визначити місце проживання дітей, стягнути аліменти, поділити спільне майно).

Позовна заява завершується переліком документів, що підтверджують зазначені відомості і вимоги, дата складання та підпис позивача.

Документи, що подаються разом з заявою про розлучення

Позовна заява подається у 3-х примірниках:

  • один залишиться у позивача з реєстраційною відміткою судової канцелярії;
  • другий залишається в судовій справі;
  • третій направляється відповідачу.

Документи, які потрібно додати до позовної заяви:

  • документ про оплату судового збору;
  • договір з адвокатом (якщо інтереси позивача представлятиме представник);
  • копія свідоцтва про шлюб;
  • копії свідоцтв про народження неповнолітніх дітей;
  • довідка з житлового органу за місцем проживання позивача;
  • угода про дітей (при наявності);
  • довідка про доходи відповідача (при стягненні аліментів);
  • інші необхідні документи.

Документи, що додаються до позову, подаються в 2 примірниках — для судової справи і для відповідача.

Користуйтеся консультацією: Позовна заява про розірвання шлюбу через суд з дітьми і без дітей 2025

Куди подавати позовну заяву про розлучення

За загальним правилом позовну заяву про розлучення подається до суду за місцем проживання відповідача. Якщо чоловік і дружина живуть разом, це не викликає труднощів. Але якщо подружжя проживають окремо, наприклад, жінка живе в Києві, а чоловік – у Львові, щоб подати позов доведеться їхати через всю країну.

Звернутися в суд за власним місцем проживання можна тільки в тому випадку, якщо виїхати за місцем проживання відповідача важко у зв’язку з хворобою або проживанням разом з неповнолітніми дітьми.

Скільки коштує розірвати шлюб в односторонньому порядку? Державне мито.

Відповідно до Декрету Кабміну «Про державне мито», в разі реєстрації розірвання шлюбу за взаємною згодою подружжя, яке не має дітей, сплачується держмито в розмірі 0,5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8,5 грн.). При цьому сума податку, який необхідно сплатити за розлучення з особами, визнаними в установленому порядку безвісно відсутніми або недієздатними, становить 0,03 НМДГ. Крім того, в ціну шлюборозлучного процесу можуть включатися додаткові платні послуги РАЦСу (Постанова КМУ № 1168 від 22.12.2010 року).

Строки одностороннього розлучення

Теоретично, строк розлучення в односторонньому порядку не відрізняється від терміну розлучення за згодою подружжя:

  • якщо заява про розлучення подається в РАЦС, отримати бажане свідоцтво можна вже через місяць;
  • якщо подається позовна заява до суду, через місяць відбудеться перше судове засідання.

Наскільки тривалим буде подальший судовий розгляд – залежить від подружжя.

Якщо вони зуміють домовитися, підготувати необхідні документи (згоду на розлучення, довіреності представників, угоду про дітей, угоду про розподіл майна), вже через півгодини після початку судового засідання вони будуть вільні від шлюбних зобов’язань.

Якщо ж один з подружжя буде наполягати на збереженні сім’ї або перешкоджати розгляду справи, процес розлучення затягнеться. Проте, це не послужить підставою для відмови в задоволенні вимоги позивача – розірвати шлюб. Навіть якщо відповідач не згоден на розлучення, шлюб буде розірваний в односторонньому порядку.

Користуйтеся консультацією: Шлюбний договір (контракт)

Коли можуть відмовити?

Досить часто звучить питання: «Чи є причина, яку вказує позивач в позовній заяві, переконливою для суду і достатньою для розлучення?”.

Принцип сімейного законодавства – свобода укладати і розривати шлюб. Для того, щоб розлучитися, не потрібно ніяких причин, небажання перебувати в сімейних відносинах – вже достатня причина для розірвання шлюбу. Тому більше 90 % позовів про розлучення вирішуються позитивно для позивача. Труднощі можуть виникнути тільки у зв’язку з дитиною і майном, але вирішення спірних справ – тільки питання часу.

Єдиний виняток – заборона розривати шлюб з вагітною жінкою або з жінкою, яка менше року тому народила дитину (навіть якщо дитина померла).

Чи можливе авторозлучення?

Хоча формальних перешкод для одностороннього розлучення немає, з реальним його здійсненням можуть виникати складнощі. Наприклад, у дружини є страх перед можливою агресивною реакцією чоловіка або чоловік побоюється бурхливих емоційних виливів дружини з приводу розлучення. Буває, що один з подружжя навмисне ухиляється від участі в шлюборозлучному процесі. Чи можливо здійснити автоматичне розлучення?

Розлучення відбудеться автоматично, якщо один з подружжя не прийде на судове засідання 3 рази. Причому, не грає ролі – він навмисне ігнорує судове засідання з метою відтягнути термін розлучення або просто не знає про події шлюборозлучному процесі.

Зрозуміло, це положення закону може зачепити права того чоловіка, без участі якого сталось одностороннє розлучення. Якщо він вважає, що судове рішення про розірвання шлюбу незаконне, йому слід оскаржити або подати зустрічний позов про поділ спільного майна, визначення місця проживання дітей, аліменти тощо.

Користуйтеся консультацією: Оформлення розлучення в судовому порядку[/column]

Адвокат з розлучень

Зателефонуйте нам – ми з задоволенням відповімо на всі ваші запитання.
+38(067) 455-35-29; +38(050) 904-51-03; +38(093) 25-25-561; або напишіть нам, будемо раді відповісти: [email protected]

Viber, WhatsApp, Telegram

Замовлення послуги онлайн 24/7

ОТРИМАЙТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ АДВОКАТА
З РОЗЛУЧЕНЬ

    [/column]