Чи може мати одиначка подати на аліменти?

ЯК РОЗУМНО ВИРІШИТИ СПІР ПО ДІТЯМ


Наш офіс працює без вихідних. Щоб почати розірвання шлюбу зв’яжіться з нашим сімейним адвокатом, телефонуйте за вказаними нижче телефонами.

Тел: +38 067 455-35-29
Тел: +38 050 904-51-03
Тел: +38 093 25-25-561
або напишіть нам, будемо раді відповісти: [email protected]

Viber, WhatsApp, Telegram

Замовлення послуги онлайн 24/7


Законодавство нашої країни захищає матерів, яким доводиться самостійно утримувати і виховувати дитину. Особливий статус – мати-одиначка. Для неї передбачені державні привілеї та пільги у сфері праці, оподаткування, користування житлом, а для дитини — державна допомога.

Однак деякі жінки все ж приймають рішення позбавитися від статусу матері-одиначки, розшукати батька дитини та стягнути з нього аліменти. Обставини, що змушують жінку йти на такий крок, можуть бути різними. Ми ж дізнаємося, чи може мати одиначка отримувати аліменти й розглянемо процедуру пошуку та залучення до сплати аліментів батька, який до цього залишався інкогніто.

Але для початку розберемося, хто така мати-одиначка?

Хто така мати одиначка?

Мати-одиначка – це жінка, яка народила дитину поза офіційного шлюбу, не отримала від чоловіка підтвердження батьківства і подала до РАЦСУ заяву про реєстрацію народження дитини одна, в результаті чого у свідоцтві про народження дитини немає відомостей про біологічного батька.

Ознаки статусу матері-одиначки:

  • Спільна заява батьків в ЗАГС не подавалась;
  • Рішення суду про встановлення батьківства не приймалося.

Таким чином, даних про батька дитини, підтверджених чоловіком або встановлених судом немає.

 

До категорії матерів-одиначок відносяться жінки, які:

  • Народили дитину у шлюбі або протягом 300 днів після розлучення, але законним чоловіком батьківство не визнано;
  • Народили дитину поза шлюбом (до укладення шлюбу, через 300 днів після розлучення або після смерті чоловіка) і не отримали від ймовірного батька, визнання батьківства;
  • Усиновили дитину самостійно;
  • Спершу мали підтвердження батьківства від чоловіка і оформили свідоцтво про народження дитини відомості про батька, але потім батьківство було спростоване у судовому порядку.

Жінкам, які не відносяться до категорії матерів-одиначок:

  • Дружини, розлучені або подали на розлучення;
  • Жінки, чоловіки яких позбавлені батьківських прав по відношенню до спільних дітей;
  • Жінки, які народили дитину у шлюбі або протягом 300 днів після розлучення, смерті чоловіка, визнання шлюбу недійсним. Батьком народженої дитини вважається законний чоловік, навіть якщо він не є біологічним батьком;
  • Жінки, які не перебувають у шлюбі і виховують дитину самостійно, якщо батьківство дитини визнається чоловіком або встановлено в суді. Навіть якщо цей чоловік проживає окремо, ухиляється від сплати аліментів і не бере участі в житті сім’ї.

Ці жінки виховують та утримують дітей самостійно, проте дані про батька дитини є – або в добровільному, або в законному, або в судовому порядку батьківство встановлено.

 

Як подати на аліменти матері-одиначці

Як стало зрозуміло з викладеного вище, мати-одиначка сама виховує й утримує дитину, а даних про його батька просто немає. Але, швидше за все, жінка знає, хто є справжнім або ймовірним батьком дитини. Стало бути, перш ніж подати на аліменти, матері одиначки слід домогтися встановлення батьківства.

Як встановити / довести батьківство?

Незалежно від того, народжена дитина у офіційному шлюбі або поза шлюбом, визнання батьківства може бути здійснено двома шляхами:

  • Добровільним шляхом – ім’я батька вноситься в свідоцтво про народження дитини за згодою батька та матері дитини;
  • Судовим шляхом – матір’ю подається позов про встановлення батьківства в судовому процесі батьківство встановлюється або спростовується.

Мати-одиначка в суді: встановлення батьківства та стягнення аліментів

Початок процесу встановлення батьківства – подання відповідного позову до суду.

Позовна заява повинна містити наступні елементи:

  1. Найменування суду;
  2. Відомості про позивача і відповідача (П.І.Б., адреса проживання, дата народження);
  3. Назву документа – позовна заява про встановлення батьківства (про стягнення аліментів – якщо позовні вимоги про стягнення аліментів пред’являються одночасно);
  4. Виклад обставин справи (про характер відносин з відповідачем, про спільне проживання або укладення шлюбу, про народження спільної дитини);
  5. Доводи і докази батьківства;
  6. Позовна вимога – встановити батьківство (і стягнути аліменти на дитину);
  7. Перелік документів;
  8. Дата і підпис.

Як було зазначено вище, одночасно з проханням про встановлення батьківства може бути пред’явлене прохання про стягнення аліментів з встановленого батька. Тим самим істотно економиться час і сили на проходження судових процедур. Однак доведеться подбати про збір додаткових документів.

 

До позовної заяви потрібно додати:

  1. Паспорт;
  2. Свідоцтво про народження дитини;
  3. Свідоцтво про шлюб або розлучення (якщо шлюб укладався або розривався);
  4. Документ про результат генетичної експертизи (якщо вона вже проводилася);
  5. Інші докази батьківства (листи, записи телефонних розмов, показання свідків);
  6. Довідки про доходи позивача та відповідача;
  7. Квитанція про оплату судового збору за подачу позову;
  8. Інші документи.

Судовий процес встановлення батьківства може бути важким і тривалим, тому варто запастися терпінням.

Якщо відповідач не визнає батьківство, суд призначає спеціальну генетичну експертизу, яка дозволяє встановити батьківство з 99% точністю. Ця процедура недешева, але якщо вона підтвердить батьківство відповідача, витрати на її проведення (так само як і витрати на оплату судових витрат) ляжуть на відповідача.

Якщо відповідач відмовляється брати участь у генетичної експертизи, суд розглядає інші докази батьківства. Слід сказати, що в більшості випадків (навіть суперечливих) суд приймає рішення на користь дитини, тому ймовірність успішного результату справи велика.

Якщо в суді одночасно розглядаються вимоги встановити батьківство і стягнути аліменти, нарахування аліментів почнеться з дати підтвердження батьківства. Якщо ж позов про стягнення аліментів буде поданий окремо – з моменту подання позову.

Після винесення відповідного рішення суду, колишня мати-одиначка отримає документи, що підтверджують батьківство. З ними вона відправиться в РАЦС для внесення нових даних про батька у свідоцтві про народження дитини. Крім того, мати отримає виконавчий документ для стягнення аліментів – для звернення в службу державних виконавців.

Що вигідніше: зберегти статус матері-одиночки або подати на аліменти?

Можна багато розмірковувати про моральні основи того чи іншого вчинку жінки. Як правило, в обох випадках мова йде лише про матеріальні переваги – кошти на утримання дитини. Так що ж вигідніше – зберегти статус матері одиночки і отримувати передбачені державою виплати або домагатися аліментів від батька?

Розмір державної допомоги на дитину, яку отримують матері-одиначки, невеликий. Але чи можна бути впевненою, що чоловік, який не хотів визнавати своє батьківство, який уникав спілкування з дитиною та її матір’ю, якого в принизливому судовому порядку визнали батьком і змусили платити аліменти, буде виконувати ці зобов’язання сумлінно? Тим більше, в законодавстві можна знайти достатньо способів зменшити розмір аліментів і уникнути відповідальності за їх несплату. Можливо, варто залишити в спокої «батька» і перестати тішити себе ілюзіями, задовольняючись допомогою від держави.
[/column]

Адвокат з розлучень Київ

Зателефонуйте нам – ми з задоволенням відповімо на всі ваші запитання.
+38(067) 455-35-29; +38(050) 904-51-03; +38(093) 25-25-561; або напишіть нам, будемо раді відповісти: [email protected]

Viber, WhatsApp, Telegram

Замовлення послуги онлайн 24/7

ОТРИМАЙТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ АДВОКАТА
ПО ДІТЯМ