Куди звертатися при розлученні, якщо є дитина?

Наш офіс працює без вихідних. Щоб почати розірвання шлюбу зв’яжіться з нашим сімейним адвокатом, телефонуйте за вказаними нижче телефонами.

Тел: +38 067 455-35-29
Тел: +38 050 904-51-03
Тел: +38 093 25-25-561
або напишіть нам, будемо раді відповісти: [email protected]

Viber, WhatsApp, Telegram

Замовлення послуги онлайн 24 години


Сімейні стосунки не склалися… Єдине, що як і раніше змушує чоловіка і жінку зберігати шлюб – це діти. Заради дітей вони відкладають шлюборозлучний процес на невизначений час.

Ось тільки в деяких випадках розлучитися батькам – найкраще рішення для дитини. Тому що життя в атмосфері сварок, взаємних образ, скандалів батька і матері – набагато гірше, ніж спокійне проживання з одним із них.

Давайте розглянемо, що необхідно, що потрібно для процедури оформлення розлучення за наявності неповнолітніх дітей, порядок і процес розірвання шлюбу.

Куди звертатися при розлученні, якщо є дитина?

Формальна процедура реєстрації та розірвання шлюбів здійснюється органами РАГСу. Однак при наявності неповнолітніх дітей, заява про розлучення подається в суд за місцем проживання одного з подружжя.

Це створює певні незручності для батьків, вимагає надання додаткових документів і виконання особливих дій (наприклад, визначення суми аліментів), а також кілька затягує шлюборозлучний процес. Зате законні інтереси неповнолітньої дитини будуть захищені судом.

Увага! Навіть, якщо подружжя прийшло до рішення про розлучення за обопільною згодою, досягли компромісу щодо поділу майна, визначили місце проживання дитини заяву про розлучення все одно подається в суд!

Якщо дитина не є спільною?

Є ще один виняток з цього правила. Якщо дитина не спільна (має родинний зв’язок тільки з одним з подружжя), подружжя може розлучитися через ЗАГС.

Наприклад, якщо в шлюбі чоловік і жінка, у яких немає спільних дітей, але у жінки є неповнолітні діти від попереднього шлюбу, чоловік і дружина можуть розлучитися через ЗАГС (звичайно, при наявності обопільної згоди). Якщо ж діти жінки будуть усиновлені або удочерены чоловіком, то хоча вони й не є його рідними дітьми, вони стають загальними. У такому разі шлюб буде розриватися тільки через суд.

Точно так само, через суд, доведеться розлучатися чоловікові і дружині при наявності усиновлених або удочеріння дітей, які є їх своїми, рідними дітьми.

Куди подавати заяву про розлучення з дітьми?

Звертатися до суду з позовною заявою потрібно за місцем знаходження відповідача. Якщо позивач не може прибути до суду з причини проживання разом з неповнолітніми дітьми, заява може бути подана за власним місцем проживання. Крім того, подружжя може погодитися про подання заяви за місцем проживання одного з них (позивача).

В який суд подавати заяву про розлучення з дітьми?

— В районний суд

Подати заяву про розлучення в районний суд можна, якщо між подружжям не досягнуто компромісу по всіх «дитячих» питань, включаючи місце проживання дітей, участі кожного з подружжя в утриманні і вихованні дітей.

Для того щоб оформити розлучення через районнийй суд за наявності неповнолітніх дітей, подружжя має право скласти письмову угоду, в якій буде визначено:

 • з ким будуть проживати діти (або кожен з дітей) після розлучення;
 • в якому порядку чоловік, який проживає окремо від дітей, буде виконувати свої батьківські права і обов’язки (спілкування, виховання, матеріальне утримання дітей);
 • на кого з подружжя будуть покладені аліментні зобов’язання, в яких розмірах будуть стягуватися аліменти на дітей.

Якщо угода подружжя не порушує законних прав дітей, суд затвердить його своїм рішенням.

Якщо подружжя не змогли прийти до єдиної думки про те, з ким із них залишаться діти, як вони будуть виховувати і забезпечувати дітей, їм необхідно звернутися в суд. У цьому випадку, приймаючи рішення про розлучення подружжя, суд визначить долю їх дітей.

Угода про дітей при розлученні. Угода про проживання дитини при розлученні.

Батьки можуть скласти угоду в довільній формі, включивши в нього всі необхідні положення, що стосуються проживання, матеріального забезпечення та виховання дітей.

Важливо, щоб цей документ був складений батьками в злагоді та скріпленим їх підписами. Якщо угода містить положення про сплату аліментів на неповнолітніх дітей, воно повинне бути нотаріально завірене – тоді воно буде мати силу виконавчого документа для стягнення аліментних виплат, якщо умови угоди не будуть виконуватися.

Укладена угода потрібно подавати в суд — небудь одночасно з позовною заявою про розлучення, або під час судового засідання. Суд розгляне угоду і затвердить його своїм рішенням, якщо воно не буде суперечити закону або порушувати права дітей та батьків.

Детальніше про порядок укладання угоди — в статті «Угода про дітей при розлученні«.

Підготовка позовної заяви.

Позовна заява про розлучення повинно відповідати вимогам статті 175 ЦПК України. Крім того, у ньому необхідно вказати інформацію щодо спільних неповнолітніх дітей:

 • найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
 • ім’я (прізвище, ім’я та по батькові – для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб – громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв’язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти;
 • зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються;
 • зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів – зміст позовних вимог щодо кожного з них;
 • виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
 • відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов’язковий досудовий порядок урегулювання спору;
 • відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
 • перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
 • попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв’язку із розглядом справи;
 • підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
 • дата і підпис.
Наш офіс працює без вихідних. Щоб почати розірвання шлюбу зв’яжіться з нашим сімейним адвокатом, телефонуйте за вказаними нижче телефонами.

Тел: +38 067 455-35-29
Тел: +38 050 904-51-03
Тел: +38 093 25-25-561
або напишіть нам, будемо раді відповісти: [email protected]

Viber, WhatsApp, Telegram

Замовлення послуги онлайн 24 години

Список документів

Процес розлучення з дитиною передбачає підготовку та надання до суду додаткових документів, крім заяви про розлучення.

Так, якщо має місце згода подружжя про розлучення, до заяви про розлучення додається укладений сторонами письмовий договір. Цей договір повинен містити положення про поділ загального майна, про розміри і порядок виплати аліментів, про місце проживання дитини після розлучення.

Якщо ж заяву про розлучення подається одним із подружжя в односторонньому порядку, список документів включає:

 1. Позовну заяву про розлучення, що містить найменування суду і м’я (прізвище, ім’я та по батькові – для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи – позивача і відповідача, адреси проживання сторін, вимога про розгляд заяви про розлучення, опис причин і обставин, що викликали намір розірвати шлюб, докази своєї правоти і документи, що її підтверджують;
 2. Свідоцтво про шлюб;
 3. Свідоцтво про народження дитини (дітей);
 4. Довідка про склад сім’ї — цей документ підтверджує факт проживання дитини з позивачем і виконання останнім своїх батьківських обов’язків по відношенню дитині, що важливо для визначення місця проживання дитини в майбутньому;
 5. Квитанція про оплату судового збору.

Перелік документів подається позивачем до суду у двох примірниках. Копія заяви про розлучення з копіями всіх доданих до нього документів надсилається для ознайомлення відповідачу.

Судовий збір

Судового збору в 2024 році становить 1211,20 грн.

Процедура розлучення. Як відбувається розлучення з дітьми?

При розгляді позовної заяви про розлучення, суд встановлює:

 • хочуть розлучення подружжя, або один із них висловлює незгоду;
 • є ймовірність примирення подружжя і збереження сім’ї;

Якщо запобігти розлучення і зберегти сім’ю неможливо, суд вирішує такі питання:

 • визначає подальше місце проживання дітей,
 • розгляне можливість поділу дітей між подружжям,
 • встановить порядок спілкування дітей з проживають окремо чоловіком,
 • покладе аліментні зобов’язання на який проживає окремо від чоловіка.

Все це викладається в судовому рішенні, на підставі якого видається виконавчий документи

Порядок та етапи розлучення:

 1. Вирішення спірних питань дуже затягує шлюборозлучний процес. Щоб прискорити процедуру розлучення з дітьми, варто подати позов про розлучення в районнийй суд, а спірні питання вирішити до розлучення (наприклад, у вигляді письмової угоди) або після розлучення (у вигляді позову про поділ майна, стягнення аліментів, визначення місця проживання дитини).
 2. Позовна заява про розлучення подається та реєструється в секретаріаті суду, залежно від відповідності вимогам закону відхиляється або не приймається. Якщо позов прийнятий до розгляду, судове засідання буде призначено через 30 днів.
 3. Перше судове засідання може стати останнім, якщо сторони прийдуть до обопільної згоди по всіх питаннях, в тому числі, в «дитячих» питань – шляхом укладення Угоди. У цьому разі суд прийме рішення про розірвання шлюбу.
 4. В іншому випадку не уникнути ще одного засідання – через 1-3 місяці. Протягом цього строку подружжю надається можливість примиритися.
 5. Якщо судове рішення про розлучення прийняте, воно вступає в законну силу через 30 днів. Протягом 3 днів після цього суд надсилає витяг із судового рішення в РАГС для реєстрації розлучення;
 6. Після внесення змін у реєстраційні книги, кожному з подружжя буде виданий примірник Свідоцтва про розлучення.

З ким житиме дитина після розлучення?

Рішення суду про місце проживання дітей приймається з урахуванням таких факторів, як моральні якості, фінансове благополуччя і житлові умови подружжя, здатність створити дітям умови для повноцінного розвитку, активність участі подружжя в житті дітей, ступінь прихильності дітей до кожного з батьків. Наприклад, всупереч сталій практиці залишати дітей матері, суд може залишити дітей батька, наприклад, якщо його дружина веде аморальний спосіб життя, не піклується про здоров’я, розвитку, виховання дітей, має шкідливі звички. В питанні визначення місця проживання дитини старше 10 років враховується і його думка.

Права батьків щодо виховання дітей рівні. Встановлене судом місце проживання дитини з одним з батьків не є перешкодою для активної участі батька у житті дитини. Згідно із законом, який проживає окремо батько має право вільно бачитися і спілкуватися з ним. Якщо той з батьків, з яким дитина проживає, перешкоджає спілкуванню дитини з іншим батьком, спірне питання може бути вирішено через суд.

Правила розлучення при наявності неповнолітніх дітей

Як згадувалося вище, законом передбачені заходи захисту інтересів неповнолітніх дітей при розлученні батьків. Тому в ряді випадків шлюборозлучний процес має специфічні особливості.

— Розлучення з дитиною до 1 року

Однозначна судова заборона на розлучення отримає чоловік протягом всього терміну вагітності дружини і першого року життя маленької дитини, якщо дружина не дає згоду на розірвання шлюбу. Ця законодавча норма захищає права матері і дитини, залишає подружжю шанс для збереження сім’ї та спільного виховання дітей.

 

— Розлучення з дитиною-інвалідом

Процедура розлучення при наявності дитини-інваліда ускладнюється необхідністю стягнення аліментів на його утримання — до і після 18 років, які включають вартість його лікування і спеціального догляду, реабілітаційних заходів, придбання необхідного обладнання.

— Розлучення з двома-трьома дітьми

Процедура розлучення з двома, трьома і більше дітьми майже нічим не відрізняється від розлучення з одним маленьким дитиною. Батьки можуть укласти Угоду про дітей або цілком довірити рішення «дитячих» питань до суду.

Якщо в процесі розлучення батьки укладають Угоду про дітей, їх домовленості щодо місця проживання, зустрічей і спілкування, виховання можуть стосуватися кожної дитини окремо.

Від того, яка кількість дітей було у шлюбі, залежить розмір аліментів після розлучення. Якщо дітей двоє, який проживає окремо батько буде надавати матеріальну допомогу у розмірі третьої частини свого доходу, якщо дітей троє або більше трьох, дітям буде належати половина доходу батьків. Детальніше про це читайте у статті «Як і куди подати на аліменти».

Закон не забороняє ділити між батьками дітей старше 10 років, однак суд обов’язково з’ясовує точку зір кожної дитини про кращому для нього місці проживання. Адже діти можуть висловити протилежні бажання про те, з ким із батьків жити.

Суд визначає місце проживання кожної дитини, враховуючи сукупність таких обставин, як…

 • матеріальне та сімейне становище обох батьків;
 • вік дітей любов кожної дитини до батьків;
 • взаємини між батьками і дитиною;
 • особисті якості батьків.

Якщо суд прийде до висновку, що роздільне проживання дітей не порушить їх прав та інтересів, він дозволить батькам розділити дітей. Звичайно, це не означає, що вони перестануть бачитися і спілкуватися один з одним і з батьками. Детальніше про це можна дізнатися в статті «Визначення місця проживання дітей після розлучення батьків».

До речі, якщо діти проживають з кожним з батьків, аліментні зобов’язання несе кожен з них – перед дітьми, які проживають окремо від нього.

Наприклад, розлучаються чоловік і дружина, шлюб яких було народжене троє дітей. Після розлучення двоє з них залишаються з матір’ю, а один – з батьком. Аліменти будуть виплачуватися наступним чином: батько буде платити аліменти двом дітям, які проживають з матір’ю (третину свого доходу), а мати буде платити аліменти одній дитини, що проживає з батьком (чверть свого доходу).

Терміни розлучення з дітьми через суд

Скільки триває шлюборозлучний процес, якщо є маленькі діти? Законом не встановлено точний термін судового розгляду справи про розлучення.

Перше судове засідання відбудеться не раніше ніж через місяць після подачі позовної заяви.

Термін
Умови
2 місяці Так, якщо намір подружжя розірвати шлюб взаємно, якщо щодо подальшої долі дітей між подружжям немає розбіжностей, процедура розлучення займе всього, приблизно, два місяці. Судове рішення приймається через 1 місяць після подачі заяви, а вступає в законну силу, – по закінченню 30 днів для оскарження.
3 місяці Якщо між подружжям не досягнуто згоди про розлучення, якщо обставини справи свідчать про можливе збереження сім’ї, термін шлюборозлучного процесу може затягнутися і на 3 місяці, призначуваних судом для примирення сторін. Після завершення цього строку судом приймається рішення про розлучення, а через 30 днів – вступає в законну силу.
До 6 місяців Наявність між подружжя спорів про подальше місце проживання та порядку виховання неповнолітніх дітей, може затягнути шлюборозлучний процес ще на кілька місяців. В судовому порядку будуть з’ясовуватися такі фактори, моральний вигляд і матеріальні можливості кожного з подружжя, прихильність дітей до кожного з батьків і переваги щодо проживання з матір’ю або батьком. З цією метою судом можуть бути залучені свідки, представники органів опіки і піклування, експерти-психологи і педагоги.

Результатом розгляду справи про розлучення є судове рішення: задоволення або незадоволення заяви про розлучення, а також відстрочка розгляду заяви про розлучення на певний термін (за наявної імовірності примирення сторін).

Рішення суду набирає законної чинності через 30 днів після винесення.

Момент розірвання шлюбу

Якщо у подружжя немає дітей, вони розводяться в РАГСі, та дата внесення змін до книги реєстрації актів громадянського стану і є моментом розірвання шлюбу.

Але якщо у подружжя є діти, вони розводяться в суді. Коли ж настає момент розірвання шлюбу? Невже тільки після внесення відповідних змін у реєстраційні книги в РАГСі? Ні.

Згідно з законодавством, якщо розлучення відбувається в суді, моментом розірвання шлюбу є момент вступу в законну силу судового рішення. І лише після цього, протягом 3 днів суд надсилає виписку з рішення органу РАГС – для внесення працівниками РАГСу відповідних змін у реєстраційні книги. Протягом цього строку вступати в новий шлюб вони не вправі.

Крім того, юридичними наслідками припинення шлюбу є…

 • припинення будь-яких правовідносин між подружжям, крім батьківських (виховання та утримання спільних дітей до повноліття) і майнових (розділ спільної власності протягом 3 років після розлучення);
 • відсутність необхідності згоди колишніх подружжя на вчинення правочинів. Право власності на придбане майно вже не буде загальним.

Адвокат з розлучень Київ

Зателефонуйте нам – ми з задоволенням відповімо на всі ваші запитання.
+38(067) 455-35-29; +38(050) 904-51-03; +38(093) 25-25-561; або напишіть нам, будемо раді відповісти: [email protected]

Viber, WhatsApp, Telegram

Замовлення послуги онлайн 24 години

ОТРИМАЙТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ СІМЕЙНОГО АДВОКАТА