Чи може одинока мати розраховувати на отримання аліментів?
Телефонуйте – ми з задоволенням відповімо на всі ваші питання.
+38(067) 455-35-29; +38(050) 904-51-03; +38(093) 25-25-561; чи пишіть нам – будемо раді допомогти: [email protected]
Аліменти – це кошти, які закон зобов’язує щомісячно виплачувати одного з батьків, проживаючого окремо, на утримання своєї дитини до досягнення нею повноліття. Коли подружжя, проживши разом, розлучається, про законність виплат на забезпечення потреб дітей та обов’язок батька й надалі виплачувати таку допомогу ні в кого не виникає сумніву. Та нерідко можна зустріти жінку, що виховує дитину одна, маючи особливий статус – одинока мати.
Держава передбачає багато пільг та привілей для них: щомісячна матеріальна допомога, пільги в сфері праці, оплати за користування житлом, оподаткування. Але все ж таки державної допомоги недостатньо для повноцінного забезпечення потреб дитини, тоді як частина доходу біологічного батька могла б значно покращити становище. Чи може мати-одиначка подати на аліменти на дитину і як це зробити?
Відразу слід зазначити, що кожна дитина має право на батьківську підтримку та забезпечення своїх потреб до повноліття, при цьому не важливо, перебували батьки в шлюбі, чи проживали окремо. Обов’язок по утриманню неповнолітніх та непрацездатних дітей покладається на обох батьків однаково, незалежно від офіційності стосунків. Але також є важливий момент: стягнення аліментів можливе лише з біологічного батька, а відомостей про нього в Свідоцтві про народження дитини у одинокої матері немає. Тому спочатку потрібно довести батьківство.
Кому по закону надається статус матері-одиначки?
Статус одинокої матері надається жінці, що поза офіційного шлюбу народила дитину та подала заяву про реєстрацію народження малечі до РАЦСу сама. При цьому дані про батька, підтверджені чоловіком, відсутні.
До категорії матерів-одиначок можуть бути віднесені ті жінки, що:
- народили дитину поза шлюбом;
- усиновили самостійно;
- народили дитину до укладення шлюбу або через 300 днів після оформлення розлучення;
- народили в шлюбі, але законним чоловіком дитя не було визнане;
- батьківство, яке зазначено в свідоцтві дитини, спростоване у судовому порядку.
Якщо жінка виховує дитину самостійно, але відомості про батька є, чи добровільно/примусово батьківство встановлено, то вона не вважається одиначкою, а на утримання неповнолітнього сина чи доньки передбачено стягнення аліментів.
Подача позову на аліменти матір’ю-одиначкою
Навіть якщо мати виховує дитину сама і в документах про народження малечі не зазначені відомості про батька, він все ж існує, і зазвичай жінка точно знає хто він. Тому подати позов на стягнення аліментів можливо, але після процедури встановлення батьківства. Це можна здійснити одним з двох шляхів:
- добровільно;
- примусово через суд.
В першому випадку проводиться процедура внесення змін в свідоцтві про народження дитини на підставі згоди батька та матері, в другому факт батьківства встановлюється або спростовується на підставі генетичної експертизи, призначеною рішенням суду.
Для встановлення того, чи є вказаний чоловік біологічним батьком дитини, мати-одиначка подає відповідну позовну заяву, в якій потрібно вказати:
- назву суду;
- інформацію про позивача (П.І.Б., адресу, дату народження, контактний телефон);
- відомості про відповідача (П.І.Б., адресу, дату народження);
- назву документу («про встановлення батьківства», але якщо одночасно зазначаються позовні вимоги про призначення аліментів, то документ слід назвати – позовна заява про стягнення аліментів та встановлення батьківства);
- основну інформацію по суті справи (опис обставин, характер відносин з відповідачем), а також підтвердження факту батьківства;
- лаконічно та чітко – позовні вимоги;
- перелік додатків;
- дату, особистий підпис.
Питання про призначення аліментів та встановлення батьківства допускається розглядати в одному судовому провадженні. Це дозволяє економити час та сили. Додати до заяви необхідно: св-ва про народження дитини та шлюб (якщо укладався), аргументи та докази (документи), квитанцію про сплату судового збору.
Які саме документи необхідно додати до позову та як аргументувати свою позицію – це вам може порадити адвокат на консультації (кожна справа має свої нюанси, тому все слід розглядати індивідуально). Краще забезпечити себе підтримкою юриста, тому що такі справи зазвичай важкі та тривалі.
Як далі розвивається процес встановлення батьківства та призначення аліментів?
В ході судового процесу спочатку встановлюється, чи є насправді відповідач біологічним батьком неповнолітньої дитини. Для цього:
- призначається генетична експертиза;
- якщо відповідач відмовляється від експертизи, а на розгляд суду позивачем представлені докази та факти, то суддя розглядає їх детально (нерідкі випадки прийняття рішень на користь дитини).
Після отримання довгоочікуваної постанови суду, мати-одиначка звертається до РАЦСу для внесення змін в Свідоцтво про народження сина чи доньки, а потім – в службу держвиконавців.
Розмір аліментів призначається згідно законодавчих норм, і на одну дитину сума складає ¼ заробітку аліментника. При цьому щомісячні виплати не можуть бути меншими, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму, який розрахований на поточний рік на неповнолітню особу відповідного віку.
Матері-одиначці, приймаючи рішення, слід зважити кожний нюанс: чи дійсно аліменти будуть вигіднішими, чи буде батько сумлінно сплачувати їх. Часто залишитися в своєму статусі надійніше та спокійніше. Та обов’язково слід порадитись з адвокатом.[/column]
Адвокат з розлучень
Телефонуйте – ми з задоволенням відповімо на всі ваші питання.
+38(067) 455-35-29; +38(050) 904-51-03; +38(093) 25-25-561; чи пишіть нам – будемо раді допомогти: [email protected]
ОТРИМАЙТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ АДВОКАТА
З РОЗЛУЧЕНЬ