Цивільний шлюб поділ майна

Телефонуйте – ми з задоволенням відповімо на всі ваші питання.
+38(‎067) 455-35-29; ‎+38(‎050) 904-51-03; +38(‎093) 25-25-561; чи пишіть нам – будемо раді допомогти: [email protected]

Viber, WhatsApp, Telegram

Заказ послуги онлайн 24/7


Багато українців перебувають в неофіційному шлюбі, який називають «цивільним». Це не зовсім точне правове визначення подібних відносин, оскільки справжнім «цивільним» шлюбом вважається лише той, що зареєстрований згідно з українським законодавством. Але між собою більшість людей продовжують називати спільне проживання пари без реєстрації відносин «громадянським» шлюбом. Сьогодні подібний союз прирівнюється в правах до офіційного, за винятком деяких випадків.

Сумісна власність в «цивільному» шлюбі

Давайте розглянемо особливості правового розподілу майна, придбаного у «громадянському» шлюбі:

  1. Якщо люди проживають як сім’я, але не перебувають в офіційному шлюбі один з одним або з іншими людьми, майнові цінності, набуті ними за період проживання разом в будинку чи квартирі, належать їм на праві спільного майна, якщо інше не прописане в письмовому договорі (згідно з положенням глави 8 ст. 74 СКУ). Отже, сумісне проживання осіб в незареєстрованому шлюбі — це підстава для виникнення прав та обов’язків на законних умовах, наприклад, права сумісної власності на майнові цінності.
  2. Щоб визнати майнові цінності, що належать на правах сумісної власності людям, які живуть разом в неофіційному шлюбі, потрібно встановити факт проживання як одна сім’я, спільного ведення господарства, дотримання прав та обов’язків обома сторонами.
  3. Майнові цінності, придбані за спільні кошти членів родини (в результаті спільної праці) виступають сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором в письмовому вигляді (ч.4 ст. 368 ЦК України).
  4. Щоб визнати чоловіка та жінку членами однієї родини, потрібно встановити факт спільного проживання в приватному будинку або квартирі, спільні витрати, факт купівлі майнових цінностей для спільного використання, спільні витрати на утримання квартири чи будинку, ремонт житла, або інші обставини, що підтверджують наявність родинних відносин (на основі положення п. 6 Рішення КСУ від 3 червня 1999 р. № 5-рп/99).
  5. При вирішенні питання стосовно поділу майнових цінностей, зазвичай суди мають встановити: факти покупки сторонами майнових цінностей внаслідок спільної праці, факт проживання разом та ведення господарства, дотримання прав і обов’язків обома сторонами. Також з’ясовується час купівлі майна, джерело отримання коштів, мета покупки, що дозволяє надати майновим цінностям статусу сумісної власності.

Зверніть увагу на те, що українці можуть перебувати одночасно лише в одному шлюбі, на основі ч.1 ст. 25 СК України. Неможливо встановити факт спільного проживання жінки і чоловіка як однієї родини в «цивільному» шлюбі у відповідний період, у який чоловік був у офіційному шлюбі з законною дружиною.

Тобто, якщо суд задовольнить заяву відносно встановлення фактів спільного проживання двох осіб як одна родина в незареєстрованому шлюбі, він порушить принцип ОДНОШЛЮБНОСТІ, що передбачено ст. 25 СКУ. Проаналізувавши ч.2 ст. 3, ч. 1 та 2 ст.21, ст. 25, ч.1 ст.36, ст.74 СКУ, можна зробити висновки про те, що щоб застосувати положення ст. 74 СК України, необхідна умова — це встановлення факту не перебування осіб в законному шлюбі з іншими людьми.

Спільна власність в «цивільному» шлюбі

Особливості судової практики щодо “цивільного” шлюбу

Верховний Суд /КЦС постановив:

  1. Особам, які живуть разом як одна родина без законної реєстрації шлюбу, належать майнові цінності, набуті ними за час сумісного проживання чи за спільні гроші на правах сумісної власності (ВС/КЦС, справа №490/6060/15-ц, 17 квітня 2019).
  2. Проаналізувавши указані норми (ч.2 ст. 3, ч. 1 та 2 ст.21, ст. 25, ч.1 ст.36, ст.74 СК України) можна зробити висновки про те, що для застосування п. 74 СКУ необхідна умова — це встановлення факту не перебування партнерів у шлюбі з іншими людьми (ВС/КЦС, справа №759/4596/18, 25 квітня 2019).
  3. Щоб визнати жінку та чоловіка членами однієї родини, потрібно встановити факт спільного проживання у квартирі чи будинку, спільного ведення господарства, придбання сумісних майнових цінностей для використання всією родиною, факт спільних витрат (в т.ч. витрати на утримання будинку, проведення ремонтних робіт) або наявність альтернативних обставин, що можуть підтвердити реальність родинних відносин (на основі рішення КСУ від 03.06.1999 року № 5-рп/99), (ВС/КЦС, справа №357/6408/17, 18.03.2019).

Враховуючи викладене, особам, які проживають під одним дахом, але не мають офіційного шлюбу, надається право на спільну власність майна. Ця спільна власність охоплює всі майнові цінності, набуті протягом періоду спільного проживання, а також майно, придбане шляхом спільних зусиль та коштів.


Телефонуйте – ми з задоволенням відповімо на всі ваші питання.
+38(‎067) 455-35-29; ‎+38(‎050) 904-51-03; +38(‎093) 25-25-561; чи пишіть нам – будемо раді допомогти: [email protected]

Viber, WhatsApp, Telegram

Заказ послуги онлайн 24/7