Аліменти на утримання колишнього подружжя

Телефонуйте – ми з задоволенням відповімо на всі ваші питання.
+38(‎067) 455-35-29; ‎+38(‎050) 904-51-03; +38(‎093) 25-25-561; чи пишіть нам – будемо раді допомогти: [email protected]

Viber, WhatsApp, Telegram

Заказ послуги онлайн 24/7

Аліменти на утримання колишнього чоловіка/дружини

В багатьох випадках розлучення не означає, що починається зовсім нове життя, в якому не буде сліду від минулих відносин. Українське законодавство передбачає утримання колишньої дружини (рідше – чоловіка) крім виплати аліментів на спільних малолітніх дітей. Звісно, це трапляється не завжди, але може бути. Тому давайте розглянемо правові норми стосовно таких виплат та від чого все це залежить.

Утримання колишньої дружини, якщо після розлучення з нею залишилися діти молодше 3-х років

Згідно з Сімейним кодексом України (ст.84), дружина, з якою залишаються неповнолітні діти, і серед яких є ті, яким не виповнилося трьох років, має право на своє утримання колишнім чоловіком. Тобто, вона може подавати на аліменти, суд буде на її боці, зобов’язавши колишнього чоловіка щомісячно робити виплати.

Також на утримання має право вагітна жінка, і тут є важливий нюанс. Річ у тому, що закон не дозволяє розірвання шлюбу при вагітності дружини чи при наявності у подружжя немовля, якому не виповнилося 1 року, але нерідко чоловік покидає сім’ю без формального дозволу законодавства. Зазначена вище стаття СК захищає матерів від таких випадків.

Цікаво й те, що колишня дружина, залишившись з малюком молодше 3-х років або в стані вагітності, має законні права на утримання незалежно від того, чи працює вона, якого розміру в неї щомісячний дохід та яке загальне матеріальне становище. Тому жінка має повне право подати позов до суду щодо отримання аліментів. При цьому їй доведеться надати докази платоспроможності колишнього чоловіка, а також того, що дитина проживає з нею. Важливо пам’ятати, що в законі є особлива умова: чоловік повинен бути платоспроможним, його фінансове становище має дозволяти виділення певної суми на утримання жінки.

Призначенні судом аліменти в період вагітності автоматично продовжуються і після пологів, повторного процесу не потрібно.

Чи може бути призначене утримання колишньої дружини, якщо маленьких дітей немає?

Відразу зазначимо, що закон передбачає це у деяких випадках (ст.76 СК). Наприклад, якщо жінка втратила працездатність під час подружнього життя. Також варіант спрацює, якщо втрата працездатності трапилася протягом року після розірвання стосунків.

Тут важливо зазначити два моменти:

  • мається на увазі стан, при якому жінка не може забезпечити потреби своїми силами та потребує матеріальної допомоги;
  • у чоловіка повинна бути фінансова можливість забезпечувати колишню дружину.

Також зазначена вище стаття може бути застосована навпаки, тобто захистити чоловіка, надавши йому право звернутися до суду за призначенням утримання від колишньої дружини. Термін зобов’язання може діяти протягом 3-х років після розірвання шлюбу.

В принципі, ст.76 включає декілька цікавих моментів.

  1. У п.3 сказано, що якщо подружжя прожило разом понад 10 років, а після розірвання шлюбу одному залишається менш як 5 років до пенсії, то по виходу на неї він також може подати позов на утримання його другою стороною (якщо у тої є матеріальна можливість).
  2. У п.4 зазначено, що навіть працездатні колишні жінки/чоловіки в деяких випадках мають права на призначення аліментів. Це стосується тих, хто займався вихованням дітей чи з причини хвороби (своєї або близького родича) не мають часу для роботи чи навчання. При можливості другої половинки з колишнього подружжя надавати допомогу, особа яка потребує фінансової підтримки, може звернутися з позовом. Термін – до 3-х років після розірвання шлюбу.

Для тих випадків, коли призначення аліментів стосується осіб з інвалідністю, припинення виплат безстрокове, тобто триває до моменту її зняття. Те ж саме правило розповсюджується на ситуації, коли у подружжя дитина з інвалідністю.

В якому розмірі можуть призначатися аліменти на утримання колишнього з подружжя?

Можливий розмір аліментів – це питання, яке завжди найбільш хвилює обидві сторони. Відразу зазначимо, що не існує чітких критеріїв цього. Розрахунки робляться індивідуально, судом приймається рішення в залежності від матеріального положення обох членів подружжя. Для визначення сум потрібно зібрати документи про доходи.

Законодавство регулює це питання, але мінімального рівня не встановлює. Проте є максимальний поріг, і він, на відміну від виплат, розрахованих на дітей, може бути до половини суми заробітної плати платника. І тут обов’язково буде враховуватись фінансова спроможність чоловіка, а не потреби дружини (можна подивитися для прикладу судові рішення за посиланнями: https://zakononline.com.ua/court-decisions/show/83151463, http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/76514858). Розглянувши приклади, ви зрозумієте ще один важливий момент: задля того, щоб добитися сприятливого для вас рішення суду, потрібно скористатися допомогою юриста з сімейних справ. В законодавстві безліч нюансів, а професіонал зможе обрати ті, що принесуть максимальну користь у вашій справі.

Судова практика демонструє ще одну річ: на аліментні виплати від колишнього члена з подружжя можливо розраховувати лише якщо доходи претендента на отримання нижчі встановленого в країні прожиткового мінімуму. Якщо пенсія, яка призначена особі з інвалідністю, вища за вартість мінімального споживчого кошика на людину, то цей факт зробить неможливим присудження аліментів як матеріальної допомоги.

Терміни, протягом яких можливе отримання аліментних виплат від колишнього члена подружжя

Законодавством України передбачено припинення прав на аліменти від колишнього члена подружжя після розлучення у випадках:

  1. вступу отримувача виплат в повторний шлюб;
  2. відновлення працездатності;
  3. втрати матеріальної спроможності платника надавати допомогу;
  4. відновлення отримувачем належного матеріального рівня;
  5. виповнення 3-х років дитині;
  6. припинення вагітності.

Є також окремі випадки, в яких суддівським рішенням дружина може бути позбавленою аліментів від колишнього чоловіка або суми будуть зменшені. До таких відносяться:

  1. отримання недієздатності внаслідок умисних неправомірних дій (злочину);
  2. непрацездатність була й раніше, до укладення шлюбу, але цей факт приховувався;
  3. дружиною були скоєні навмисні дії задля отримання стану особи, яка потребує допомоги та утримання;
  4. шлюб протримався нетривалий час.

У разі незгоди та при наявності доказів, щоб зняти обов’язок з утримання колишньої дружини, чоловіку слід звернутися за юридичною консультацією стосовно подальших дій. Якщо він відмовляється та сам вирішує перестати виплачувати щомісячні аліменти, йому доведеться мати справу з виконавчою службою, яка має різні можливості та повноваження задля того, щоб примусити боржника виконувати рішення суду.

Телефонуйте – ми з задоволенням відповімо на всі ваші питання.
+38(‎067) 455-35-29; ‎+38(‎050) 904-51-03; +38(‎093) 25-25-561; чи пишіть нам – будемо раді допомогти: [email protected]

Viber, WhatsApp, Telegram

Заказ послуги онлайн 24/7