Стягнення аліментів

Закон про аліменти: особливості та вимоги

Телефонуйте – ми з задоволенням відповімо на всі ваші питання.
+38(‎067) 455-35-29; ‎+38(‎050) 904-51-03; +38(‎093) 25-25-561; чи пишіть нам – будемо раді допомогти: [email protected]

Viber, WhatsApp, Telegram

Заказ послуги онлайн 24/7

Аліментами називають законний обов’язок одного з членів сім’ї по утриманню інших, які потребують цього. Це щомісячні виплати, які проводяться або добровільно за згодою сторін, або призначаються в судовому порядку. Порядок стягнення, розміри та суми нарахування, вимоги, обмеження та особливості – регламентовані законодавчими актами (Сімейний кодекс, Закон про аліменти).

Аліментні зобов’язання покладаються на особу законом, а виникають із сімейних зв’язків, споріднення та у випадках опіки. Існують різні види аліментів, для одних членів сім’ї це обов’язок, для інших – законне право. Щомісячне утримання може виплачуватися:

  • на неповнолітню дитину;
  • після 18 років (якщо син чи донька ще продовжує навчання та не може забезпечувати свої потреби самостійно або мова йде про хвору дитину-інваліда);
  • на непрацездатного з подружжя;
  • на батьків (якщо вони непрацездатні та потребують такої допомоги).

Що встановлено законом про аліменти на дітей

Найпоширенішим видом є виплата аліментів на дитину. Сімейним кодексом зазначено, що обоє з батьків зобов’язані піклуватися про дітей до досягнення ними 18-річчя. Але є декілька виключень з цього правила:

  • якщо повнолітній син чи донька ще продовжує навчання і тому не може самостійно себе забезпечувати, батьки зобов’язані утримувати їх до 23 років, якщо мають таку змогу;
  • якщо дитина хвора, признана інвалідом і потребує забезпечення, бо непрацездатна, то обов’язок утримувати її залишається на батьках постійно (на все життя або до зняття інвалідності), якщо вони мають таку можливість;
  • якщо дитина до 18 років стала працездатною (вступила до шлюбу, розпочала трудову діяльність і стала достатньо заробляти), то батьки можуть звільнитися від обов’язку, подати позовну заяву в суд.

Тобто, не дивлячись на те, що загальні правила встановлені законом, також є виключення, тому призначення аліментних зобов’язань може розглядатися під кожну ситуацію окремо.

Особливості нарахувань та розміри: аліменти на одну, двох дітей та більше

Нарахування аліментів теж проводиться згідно законодавчих норм. Подружжя при розлученні має право самостійно домовитись про те, в якому обсязі той з батьків, який проживає окремо, буде приймати участь в забезпеченні потреб своїх синів та дочок. При добровільній згоді по всім моментам утримання та проживання неповнолітніх дітей, батьки можуть укласти договір, завірити його нотаріально, після чого документ стає обов’язковим до виконання сторонами.

Коли подружжя не може домовитись самостійно, то справа про нарахування та стягнення аліментів розглядається судом. В СК України зазначено, що:

  • сума нарахувань на одну дитину складає ¼ заробітку аліментника;
  • аліменти на двох дітей нараховуються в розмірі 1/3 доходу аліментника;
  • на утримання на трьох і більше дітей – до ½ заробітку.

Законодавством передбачено, що мінімальний розмір аліментів на кожну дитину не має бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму, який розрахований на поточний рік на неповнолітню особу відповідного віку.

Також розмір аліментів може бути призначений у твердій сумі. Наприклад: 2000 грн, 3000 грн щомісяця на одну дитину та в іншому розмірі, якщо батько має таку можливість.

Ухилення від аліментів, несплата, заборгованість

Ухилення від сплати аліментів – це різновид злочину, за який законодавством передбачене покарання. Це стосується всіх видів аліментних зобов’язань: на дітей, на батьків, на непрацездатне подружжя. Не звільняється від обов’язку навіть особа, яка офіційно не працює (тому при виникненні заборгованості можна практично в любому випадку звертатися до суду, аліменти з безробітного теж передбачені).

Якщо особа, з якої стягуються щомісячні грошові виплати, не згодна з сумами нарахування (наприклад, вкладає в утримання дітей більше ніж той з подружжя, з яким проживають неповнолітні, або має докази про нецільове використання аліментних коштів, то утворювати заборгованість не слід. Краще подати позов до суду з проханням переглянути призначені суми стягнення або з іншою пропозицією.

Яка б не була причина, завжди можна звернутися по допомогу до юриста по сімейному праву. Він завжди порадить найкращий вихід з найскладнішої ситуації, допоможе обґрунтувати вашу позицію перед судом, в разі потреби – буде представляти ваші інтереси на засіданнях, допоможе судовий наказ про стягнення аліментів та досягнути цілей законно.

Нарахування аліментів на дружину

СК України захищає також права на матеріальну допомогу того з подружжя, хто цього потребує. Наприклад, вагітна дружина. Чоловік має забезпечувати її до пологів, а потім – і її, і дитину до того моменту, доки малечі не виповниться 3 роки (при проживанні з матір’ю), і для цього не потрібно додаткового судового рішення.

Сплата аліментів на дружину може бути призначена до досягнення дитиною 6 років, якщо малеча має певні вади фізичного або психічного розвитку та потребує постійного доглядання. В цьому випадку нарахування аліментів не залежать від становища того з подружжя, що проживає окремо.

Також в СК України передбачена можливість аліментних стягнень на непрацездатного з подружжя, на працездатну дружину/чоловіка, яка постійно доглядає дитину-інваліда. Але все це можливо у разі, якщо:

  • один з подружжя непрацездатний;
  • він дійсно потребує матеріальну допомогу;
  • другий з подружжя має можливість надавати таку допомогу.

Як бачите, в законі дуже багато нюансів, тому краще порадитися з досвідченим адвокатом.[/column]

Адвокат з розлучень

Телефонуйте – ми з задоволенням відповімо на всі ваші питання.
+38(‎067) 455-35-29; ‎+38(‎050) 904-51-03; +38(‎093) 25-25-561; чи пишіть нам – будемо раді допомогти: [email protected]

Viber, WhatsApp, Telegram

Заказ послуги онлайн 24/7

ОТРИМАЙТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ АДВОКАТА
З РОЗЛУЧЕНЬ