Поділ квартири при розлученні

Поділ квартири при розлученні: основні положення та правила

Наш офіс працює без вихідних. Щоб почати розірвання шлюбу, зв’яжіться з нашим сімейним адвокатом, телефонуйте за вказаними нижче телефонами: Тел.: 067 455-35-29 Тел.: 050 904-51-03 Тел.: 093 25-25-561 або напишіть нам – будемо раді відповісти: [email protected]

Замовлення послуги онлайн 24 години

Розподіл майна після розлучення для багатьох пар стає найбільш складним питанням, часто з дуже тривалими спорами та не одним судовим засіданням. В більшості випадків основна проблема – це житлова нерухомість, від якої ніхто з подружжя не хоче відмовлятися. То кому ж може дістатися спільна квартира в разі розірвання шлюбу та як ділиться житло?

Сімейним кодексом встановлено, що обидва з подружжя мають рівні права на спільне майно, тому воно ділиться порівну. Це стосується й квартири, якщо її придбали в шлюбі, тому незалежно від того, на кого оформлена чи за чиї кошти зроблена купівля, належить житло і чоловіку, і дружині спільно.

Також судова практика при розподілі майна подружжя демонструє, що є декілька випадків, коли суд може зробити виключення з правил та зберегти на житло повне право власності за одним з подружжя:

  • якщо придбання оплачене особистими коштами чоловіка або дружини (наприклад, продане старе приміщення, яке належало особисто одному з членів сім’ї до шлюбу, а на ці гроші куплене нове);
  • якщо нерухомість була придбана тоді, коли чоловік та дружина проживали роздільно, припинивши сімейні відносини, хоча де-юре залишалися в шлюбі.

Для того щоб добитися виключення з загальних законних правил та відсудити квартиру/дім повністю, потрібні вагомі доводи та докази (потрібно доказати, що кошти були особисті, або що другий з подружжя не дбав про матеріальне забезпечення та наносив шкоду інтересам сім’ї, тощо).

Як ділиться квартира, якщо в ній проживають неповнолітні діти?

Особливим питання стає поділ квартири при розлученні, якщо у подружжя є неповнолітні діти. Сімейним кодексом (в ст.173) зазначено, що батьки і діти можуть виступати як окремі суб’єкти – самостійні власники майна, і тоді частка дитини відокремлена від власності батьків або інших членів родини. Батьки можуть управляти власністю неповнолітніх, але не можуть заявляти права на їх частки, як і діти не мають претендувати на те, що належить батькові та матері. Тобто при розлученні частина, що належить дитині в квартирі, не може ділитися, так як вона не є сумісною власністю чоловіка та дружини.

Якщо у неповнолітнього члена сім’ї немає частки в квартирі, то нерухомість вважається власністю батьків, а діти мають право нею лише користуватися. Важливо, що в разі розподілу майна, чоловік і дружина не можуть лишити дитину законного права користування житлом. Саме тому в судовому процесі будуть приймати участь представники органу опіки та піклування.

Претендувати на збільшення частки в квартирі за рахунок того, що з одним із подружжя після розлучення залишається проживати неповнолітня дитина, не можна. Це сумісна власність чоловіка та дружини, яка по законодавству ділиться порівну. Зазвичай суд не враховує те, з ким залишаються діти, просто ділить на двох, але продати житло, щоб поділити гроші, подружжя не зможе, доки не отримає дозвіл органу опіки, довівши, що права неповнолітніх дітей не порушені.

Процедури поділу квартири при розлученні

Розподілу підлягає тільки те майно, яке признано спільною власністю. Тому на питання, чи ділиться подарована квартира при розлученні, ви отримаєте відповідь – «Ні», бо подарунки – це приватна (особиста) власність, яка не підлягає поділу.

Розподіл спільної нерухомості при розлученні може відбуватися:

  • мирним шляхом;
  • в судовому порядку.

Якщо подружжя вирішило домовитися мирно, то розподілення проводиться в будь-яких пропорціях, не обов’язково порівну. Домовленості подружжя краще закріпити письмовою угодою. Далі порядок дій може бути таким:

  • квартира продається, а виручені кошти діляться порівну;
  • проводиться обмін спільного житла на дві окремі квартири;
  • один з подружжя продає іншому свою частку.

Мирним шляхом можна вирішити й питання кредитної нерухомості, а для переукладання іпотечного договору слід звернутися до банку. Але з іпотеками найчастіше люди не можуть розібратися самостійно, бо в цьому питанні дуже багато нюансів. Наприклад, одна річ, коли іпотека була взята спільно та обидва подружжя мають однакові права і зобов’язання. Зовсім інше – коли житло взяв в кредит до шлюбу хтось один, а потім сплачували обидва коштами із спільного бюджету. Тут вже більше питань та складнощів, тому слід звернутися до адвоката за консультацією і допомогою, бо найчастіше такі справи вирішує суд.

Ділення квартири при розлученні через суд

Ділення квартири при розлученні через суд
Ділення квартири при розлученні через суд

Якщо мирно вирішити майнові та житлові питання не вдалося, доведеться звертатися до суду. Процедура наступна:

  • позивачем складається позовна заява про поділ спільного майна подружжя квартира;
  • проводиться збір документів, які потрібні як додатки до позову;
  • залучається експерт для оцінювання вартості квартири;
  • сплачується судовий збір, після чого позовна заява подається до відповідного суду;
  • коли судове провадження відкрито, назначаються та проводяться судові засідання до винесення судом остаточного рішення;
  • на підставі рішення суду вносяться зміни до держреєстру.

На перший погляд – декілька зрозумілих кроків, але в законодавстві дуже багато правил та особливих моментів, які слід враховувати для кожної ситуації окремо. Придбана квартира, подарована, обтяжена іпотекою, приватизована на одного чи обох з подружжя – для кожного випадку свої нюанси. Розібратися самому дуже важко, тому краще довіритись досвідченому в сімейних справах адвокату.

Адвокат з розлучень

Телефонуйте – ми з задоволенням відповімо на всі ваші питання.
+38(‎067) 455-35-29; ‎+38(‎050) 904-51-03; +38(‎093) 25-25-561; чи пишіть нам – будемо раді допомогти: [email protected]

Заказ послуги онлайн 24/7

ОТРИМАЙТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ АДВОКАТА
З РОЗЛУЧЕНЬ