Особливості поділу автомобіля подружжям в разі розлучення
Телефонуйте – ми з задоволенням відповімо на всі ваші питання.
+38(067) 455-35-29; +38(050) 904-51-03; +38(093) 25-25-561; чи пишіть нам – будемо раді допомогти: [email protected]
Розділ автомобіля при розлученні – це одне із складних та спірних питань, з якими стикаються подружжя, приступаючи до поділу спільного майна. Прийнято вважати, що авто являється власністю того, на кого оформлене свідоцтво про реєстрацію, але це тільки юридично і для представників поліції. В шлюбно-сімейних відносинах це не так, машина вважається об’єктом права спільної сумісної власності подружжя.
Згідно норм чинного законодавства, поділ майна подружжя при розлученні проводиться за принципом рівності часток, тобто кожен, і чоловік, і дружина, мають право на 50 відсотків майна. Побутові речі поділити не складно, а ось з автомобілем – проблеми, бо його неможливо поділити на дві частини не завдавши шкоди подальшому використанню за призначенням. Щоб уникнути цього, з юридичної сторони всі автотранспортні засоби признаються річчю неподільною, тому автомобіль після розірвання шлюбу залишається у власності одного з подружжя.
Ще один важливий момент – це період часу, коли було придбане авто. Якщо це сталося до шлюбу та виключно за особисті кошти чоловіка/дружини, то така машина не розглядається як майно, що підлягає поділу. Авто залишається у власника.
Поділ майна подружжя при розлученні за згодою обох сторін
Подружжя має право самостійно поділити автомобіль при розлученні, як і все інше майно. Якщо пара може домовитися, то це дозволить заощадити багато часу, нервів та зайвих коштів (бо все буде зроблено без залучення суду). Домовленості можуть бути наступними:
- перехід автомобіля одному з подружжя безоплатно за взаємною згодою;
- продаж авто з подальшим поділом виручених коштів порівну;
- передача машини тому з подружжя, кому вона більше потрібна з зобов’язанням його сплатити іншому грошову компенсацію.
Фахівці рекомендують зафіксувати домовленості документально та засвідчити у нотаріуса. Це стане своєрідною страховкою кожної з сторін і допоможе уникнути претензій у майбутньому. По допомогу з складанням мирної угоди можна звернутися до юриста, який підкаже, на які моменти слід звертати особливу увагу.
Розподіл майна при розлученні за відсутності домовленості
Якщо подружжя не дійшло згоди шляхом добровільної домовленості, то розподіл майна при розлученні проводиться через суд. Суддя в ході засідання розгляне подані документі, аргументи обох сторін, вислухає чоловіка і дружину (або їх офіційних представників), прийме рішення і визначить того, кому має залишитися автомобіль.
- За рішенням суду машина може бути залишена у одного з подружжя за умови того, що він повинен виплатити компенсацію – половину реальної вартості.
- Автомобіль може перейти у власність чоловіка або дружини в складі законної частки спільного майна, тоді як другому з подружжя переходить інше, рівнозначне за ціною (наприклад, дача, тощо).
Бувають різні випадки, тому суд завжди ретельно вивчає справу. Якщо автомобіль – це єдине спільне майно подружжя, то при прийнятті рішення суд зверне увагу й на ряд таких факторів:
- хто частіше використовував автомобіль під час шлюбу;
- чи не являється машина вкрай необхідним для роботи засобом;
- хто має водійське посвідчення і об’єктивно потребує, щоб авто було залишене саме йому (працює, возить дітей до школи).
На підставі судового рішення автотранспортний засіб залишається у одного з подружжя, але за умовою, що той виплатить компенсацію колишньому чоловікові або дружині.
Подача позову про поділ автомобіля при розлученні
Для того щоб судове провадження було відкрите, необхідно правильно скласти та подати до відповідного суду позовну заяву. Але перед тим слід провести незалежну експертну оцінку вартості автомобіля (це потрібно для надання об’єктивної інформації суду та правильного зазначення ціни позову). Витрати на експертизу підлягають стягненню з обох – позивача та відповідача пропорційно задоволеним вимогам.
До позовної заяви, якщо мова йде про поділ автомобіля подружжям, позивачу необхідно прикласти наступні додатки:
- свідоцтво про розлучення (якщо вже є, або рішення суду по цьому питанню);
- технічний паспорт автомобіля, за який ведеться спір;
- експертний висновок щодо вартості автотранспортного засобу;
- інші документи, що мають значення (копії водійських прав, чеки, т.п.);
- квитанцію про сплату судового збору (його розмір залежить від ціни позову).
Особливості поділу кредитного автомобіля подружжям
Проблемним питанням для багатьох стають випадки, коли поділ стосується майна, взятого в кредит, та на момент вирішення спору не оплаченого повністю подружжям. Тут слід розуміти, що неважливо, на чиє ім’я був оформлений авто кредит: все придбане в шлюбі майно – спільне, навіть якщо воно обтяжено кредитуванням. До перерахованих вище документів-додатків до позову в даному випадку додається договір про автокредитування.
Розглянувши питання стосовно кредитного автомобіля, суд приймає рішення, кому з подружжя залишається машина та на яких умовах потрібно сплатити залишок по кредиту. Також можливо присудження виплати компенсації дружині/чоловіку або зобов’язання продати машину для розділення коштів порівну. Але всі ці моменти вирішуються з урахуванням залишку боргу.
Для того щоб поділ автомобіля був здійснений грамотно, дуже важливо правильно оцінити транспортний засіб, додати всі необхідні документи та грамотно скласти позов, у чому може допомогти адвокат по сімейному праву.[/column]
Адвокат з розлучень
Телефонуйте – ми з задоволенням відповімо на всі ваші питання.
+38(067) 455-35-29; +38(050) 904-51-03; +38(093) 25-25-561; чи пишіть нам – будемо раді допомогти: [email protected]
ОТРИМАЙТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ АДВОКАТА
З РОЗЛУЧЕНЬ