Розлучення через суд та строки розірвання шлюбу

Телефонуйте – ми з задоволенням відповімо на всі ваші питання.
+38(‎067) 455-35-29; ‎+38(‎050) 904-51-03; +38(‎093) 25-25-561; чи пишіть нам – будемо раді допомогти: [email protected]

Viber, WhatsApp, Telegram

Заказ послуги онлайн 24/7

На жаль, не всім парам вдається прожити разом все життя. В Україні чимало розлучень. В більшості випадків подружжя проходить процедуру розірвання шлюбу через суд, яка чітко встановлена чинним законодавством.

Існує два види провадження:

  • окреме (стосується пар, які по взаємній згоді подали спільну заяву, але мають неповнолітню дитину/дітей);
  • позовне (розпочинається на підставі позову, який був поданий одним з подружжя).

У кожного свої нюанси, які слід враховувати.

Розірвання шлюбу за взаємною згодою та при наявності дітей, які не досягли повноліття

Подача до суду спільної заяви чоловіка та дружини значно спрощує процедуру розлучення. Воно йде окремим провадженням. Річ у тому, що коли люди дійшли згоди та можуть домовлятися по важливим питанням, то до суду багато разів приходити не знадобиться.

Щоб все пришвидшити, до заяви про припинення шлюбу слід прикласти договір, в якому зазначено:

  • з ким із батьків залишаються проживати діти;
  • яку участь буде брати в їх забезпеченні та вихованні той з подружжя, хто буде проживати окремо;

Якщо неповнолітньому виповнилося 14 років, то він сам може вирішувати з ким залишитися – з батьком чи матір’ю (ст.160 СК України).

Тривалість процесу розлучення

Якщо пара подає спільно заяву про розірвання шлюбу й обидва дають згоду, то термін процедури – 1 місяць. За цей час ще можна передумати і забрати її. У випадках, коли один з подружжя проти, процес затягується на кілька місяців. Досвідчений юрист по сімейному праву може впливати на тривалість розгляду справи (затягувати її хід або вживати заходів для того, щоб прискорювати).

Зобов’язання по щомісячним аліментним виплатам

Одним з проблемних питань після розлучення стає виплата аліментів. Законодавством України на кожного з батьків покладений обов’язок про утримання дітей незалежно від того, чи проживають вони разом. Тому той, хто відокремлюється від родини, має щомісяця сплачувати аліменти.

Щоб закріпити домовленості, батьки можуть укласти письмовий договір. В ньому потрібно прописати розмір виплат, періодичність, терміни та спосіб передачі коштів, можна зазначити підстави цільового використання. Це дозволено СК України, ст. 109. Документ обов’язково завіряє нотаріус. Таким чином, якщо в майбутньому з виконанням угоди виникнуть проблеми, з боржника можна буде стягнути кошти примусово, через виконавчий напис нотаріуса. Важливо щоб договір не допускав порушення прав дитини згідно СК.

Розірвання шлюбу, коли немає згоди другої сторони

Якщо ініціатива надходить від однієї сторони, а друга (чоловік або дружина) проти, розірвати шлюбні відносини складніше, але теж можна. У цьому випадку ініціатор подає до суду відповідний позов. Незгода другої сторони не зробить розлучення неможливим. Все, що вона може зробити – затягнути час, перешкоджати процесу. Також суд призначить термін для примирення.

Виняток з правил, яке може зробити розлучення неможливим

Законодавством України встановлено важливе обмеження: процес розлучення неможливий в період вагітності дружини та протягом року після народження малюка.

Не дивлячись на це, кілька винятків з цього правила є (див. ст. 110 СК України):

  • чоловік не являється біологічним батьком дитини (зачатої або нещодавно народженої), що підтверджує інша особа, яка признає батьківство;
  • протиправна поведінка одного з подружжя проти іншого (скоєний злочин);
  • у свідоцтві про народження малюка немає відомостей про чоловіка як про його батька.

Документи, які потрібно надати до суду

Для початку шлюборозлучного процесу, потрібно звернутися до суду з позовом. Заяву слід скласти у двох примірниках. До неї додається:

  • свідоцтво про шлюб (потрібен оригінал);
  • копії паспорта позивача та документа про народження дитини;
  • квитанція, яка підтверджує сплату судового збору в установленому розмірі.

Подача позову: в який суд треба йти?

Згідно з законодавством, позовні заяви для розлучення подаються до суду, який знаходиться за містом проживання відповідача. Але ЦПК України в ст.28 встановив деякі винятки, коли підсудність справи може визначатися за вибором позивача. Це стосується випадків, коли перенесення місця розгляду справи вимагає стан здоров’я заявника, коли під його опікою знаходяться маленькі діти або за наявності інших поважних причин.

Особливості розірвання шлюбу з іноземцем

Процес розірвання шлюбу з іноземцем проходить таким же шляхом, як і розлучення з громадянином України. Він описаний вище. Єдина складність, з якою стикаються позивачі – це повідомлення громадянина іншої країни про час і дату слухання справи в суді. Це завжди приводить до збільшення тривалості судового процесу.

Для повідомлення відповідача можна:

  • відправити повістку кур’єрською службою;
  • подати оголошення через офіційні місцеві ЗМІ;
  • звернутися для передачі інформації про судовий розгляд справи до консульської установи.

В процедурі розірвання шлюбу з іноземцем передбачається можливість подання позовної заяви до суду за останнім відомим місцем його проживання в Україні.

Скільки буде коштувати розлучення?

В шлюборозлучному процесі є дві основні статті витрат:

  • оплата послуг юриста з сімейних справ;
  • оплата збору за подачу позовної заяви до суду.

Актуальну суму збору слід уточнити на момент подання позову.

Щодо юридичних послуг, то тут важлива цінова політика фірми, до якої звернувся позивач, а також складність процесу (кількість засідань тощо).

Важливе про складання позовної заяви

Позов складається з урахуванням правил оформлення такого документа. Вам слід скористатися формою, представленою нижче, задля правильного написання заяви.

Адвокат з розлучень

Телефонуйте – ми з задоволенням відповімо на всі ваші питання.
+38(‎067) 455-35-29; +38(‎093) 25-25-561

або нажміть на улюблений месенджер і напишіть нам

Viber, WhatsApp, Telegram

Заказ послуги онлайн 24/7

ОТРИМАЙТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ АДВОКАТА
З РОЗЛУЧЕНЬ