Хто несе відповідальність за борги у шлюбі

Телефонуйте – ми з задоволенням відповімо на всі ваші питання.
+38(‎067) 455-35-29; ‎+38(‎050) 904-51-03; +38(‎093) 25-25-561; чи пишіть нам – будемо раді допомогти: [email protected]

Viber, WhatsApp, Telegram

Заказ послуги онлайн 24/7

Борги подружжя та як визначається відповідальність за них

Розлучення – це не просто важкий емоційно процес, дуже часто він ускладнюється майновими суперечками, коли ділити доводиться не тільки придбання, а й борги подружжя.

В Сімейному кодексі зазначається, що все, що було набуте в шлюбі, стає спільною власністю обох – як чоловіка, так і дружини. Але дуже часто для придбання дорогого майна (квартири, машини, меблів, техніки, інструментів) залучаються кредитні кошти або гроші, взяті по договору позики в кредитній організації. Таким чином утворюється борг. Якщо кредитний договір був укладений в інтересах сім’ї, то гроші чи безпосередньо придбане за них майно, згідно положень законодавства, теж стають сумісною власністю.

Законними нормами передбачається, що якщо один з подружжя укладає кредитний договір, то він діє за згодою другого. Не слід при цьому забувати, що коли придбання стосується дуже цінних речей, то все ж потрібно оформляти письмову згоду.

У випадку, коли боржник не віддає своєчасно борг, на майно, яке є спільною власністю подружжя, може бути накладено стягнення. Це складає певні ризики для сім’ї, бо законом передбачена спільна відповідальність подружжя за боргами. Тому, якщо чоловік чи жінка стали «залежними» від боргів, часто звертаються до кредиторів та не квапляться з віддаванням кредиту, мають залежність від азартних ігор та т.п., другому з подружжя слід завчасно захистити свої права та уникнути ризиків.

Укладання угоди майнової роздільності

Укладання угоди майнової роздільності
Укладання угоди майнової роздільності

Щоб уникнути багатьох проблем, пара може укласти угоду майнової роздільності, завдяки якій будуть відокремлені спільні та особисті борги подружжя. У кожного з подружжя буде особисте майно (по правилу «титульного власника»). Наприклад:

  • іпотечна квартира може бути оформлена на дружину, тоді житло стає її особистим майном, та на неї покладається відповідальність за розрахунки по іпотеці;
  • автомобіль оформлюється на чоловіка та вважається його приватним майном.

Коли між подружжям укладена угода майнової роздільності, вони володіють лише своїми особистими активами та відповідають кожен за свої. Борги за придбання (обслуговування, заставу) не покладаються на іншого з подружжя та мають покриватися виключно доходами власника.

Така угода допомагає вирішити багато питань мирно, але важливо скласти її правильно, згідно законодавства та з максимальним захистом своїх інтересів.

Увага! Складання документу краще доручити юристу з сімейного права, після чого завірити нотаріально.

Заключити таку угоду можна знаходячись в шлюбі, на початку стосунків (вирішивши офіційно узаконити відносини), коли хтось з подружжя став брати багато кредитів або програвати в азартні ігри. Але враховуйте, що майнова роздільність не розповсюджується на ті борги, які виникли задля задоволення потреб сім’ї, залишаються солідарною відповідальністю та спільним зобов’язанням обох – чоловіка та дружини.

Розподіл боргів подружжя при розлученні: особливості процесу

Можливістю укладення мирних угод користуються лише деякі пари, більшість подружжя веде спільний бюджет та робить необхідні придбання, не плануючи розлучатися. Якщо ж проблема в стосунках виникла, то тоді все нажите майно та боргові зобов’язання розподіляються в загальному порядку. Вирішити питання можна:

  • самостійно (мирними домовленостями, оформленими у вигляді договору);
  • через суд (для цього один з подружжя подає позов про розподіл майна до відповідного судового органу).

Розгляд кожної справи – це складний процес, не дивлячись на те, що законодавством врегульовані всі питання стосовно боргів подружжя, особливостей їх розподілу, відшкодування та відповідальності. В кожній ситуації суд розглядає різні обставини та ряд нюансів, тому завжди можна розраховувати на об’єктивність та виключення з правил (наприклад, розподіл боргу в нерівних частках).

Як знизити частку в боргах подружжя

Всі особливості розподілу боргів подружжя при розлученні ґрунтуються на положеннях законодавства (Цивільного та Сімейного кодексів), але враховуючи істотні фактори.

  1. Згідно ЦК України, при розподілі майна, яке знаходиться у спільній власності, на кожного з подружжя, якщо законом не встановлено інше або немає документальної угоди майнової роздільності, відводяться рівні частки. Частки співвласників можуть бути збільшені або зменшені за обставин, які мають істотне значення. Таке рішення вправі приймати лише суд.
  2. Згідно СК все набуте в шлюбі майно вважається спільним, а тому у чоловіка та дружини рівні права. При розподілі майна та боргів суд вправі відступити від принципу рівності часток на підставі істотних обставин. Зокрема, якщо один з подружжя:
  3. не дбав про фінансове забезпечення сім’ї;
  4. розтрачував кошти та речі на погані звички, причиняючи шкоду інтересам сім’ї.

Керуючись цими нормами законодавства, суд має право збільшити або зменшити частку одного з подружжя в сумі боргу. Наприклад, якщо чоловік створив борги чи взяв позику через залежність від азартних ігор. Такий правочин не захищав, а навпаки, шкодив інтересам сім’ї. Звісно, цей факт потрібно довести, тоді дружина зможе добитися передачі боргу та стягнення його з чоловіка. І тут допомога юриста не завадить.

Про зменшення частки боргу при розлученні може просити суд й той, з ким залишилися непрацездатні повнолітні діти, якщо розміру призначених аліментів недостатньо для їх нормального утримання, розвитку та лікування.[/column]

Адвокат з розлучень

Телефонуйте – ми з задоволенням відповімо на всі ваші питання.
+38(‎067) 455-35-29; ‎+38(‎050) 904-51-03; +38(‎093) 25-25-561; чи пишіть нам – будемо раді допомогти: [email protected]

Viber, WhatsApp, Telegram

Заказ послуги онлайн 24/7

ОТРИМАЙТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ АДВОКАТА
З РОЗЛУЧЕНЬ