Визначення місця проживання дітей після розлучення батьків

ЯК РОЗУМНО ВИРІШИТИ СПІР ПО ДІТЯМ


Наш офіс працює без вихідних. Щоб почати розірвання шлюбу зв’яжіться з нашим сімейним адвокатом, телефонуйте за вказаними нижче телефонами.

Тел: +38 067 455-35-29
Тел: +38 050 904-51-03
Тел: +38 093 25-25-561
або напишіть нам, будемо раді відповісти: [email protected]

Viber, WhatsApp, Telegram

Замовлення послуги онлайн 24/7


Коли пара одружується, кожен думає, що це назавжди. На жаль, ще вчора люблячі один одного люди сьогодні приймають рішення про розлучення. Крім поділу майна, що їм належить потрібно визначитися з ще однією, мабуть, найбільш важливою проблемою — з ким з батьків залишаться жити неповнолітні діти.

Якщо у пари є неповнолітні діти, розлучитися вони можуть тільки в судовому порядку – звернувшись до суду. Якщо розлучення ускладнюється суперечкою про місце проживання дітей, шлюборозлучний процес буде здійснюватися трохи довше. Одночасно з рішенням про розірвання шлюбу суд прийматиме рішення про місце проживання дітей.

Що дає визначення місця проживання дитини

Як правило, після розлучення чоловік з дружиною їдуть один від одного. З ким буде жити дитина? Або з татом, або з мамою.

Але той факт, що дитина проживає з одним із батьків, зовсім не означає, що другий батько позбавляється права виховувати, матеріально забезпечувати його. Сімейне законодавство встановлює, що батько і мати – рівні в своїх правах. І навіть якщо дитина буде жити з одним з них, права другого нітрохи не ущемляються.

Тоді навіщо потрібно формальне визначення місця проживання дитини?

По-перше, іноді батьки просто не можуть самі домовитися про те, з ким з них буде краще дітям. Тоді на допомогу приходить суд. Навіть якщо домовитися вдалося – необхідно документально закріпити ці домовленості, щоб уникнути подальших непорозумінь.

По-друге, нерідкі випадки, коли батьки геть забувають про потреби дитини, піклуючись тільки про свої. Дитина перетворюється в спосіб помсти або маніпуляції. Щоб це припинити, потрібно остаточно визначити, з ким вона буде жити з татом чи мамою. В даному випадку суд виявляється незамінний.

А щоб другий з батьків не відчував себе ущемленим в правах по відношенню до дітей, законодавство надає йому інші способи реалізації батьківських прав: зустрічі, спілкування з дитиною, участь у її вихованні, матеріальна підтримка. Щоб бути хорошим батьком, не обов’язково жити разом з дітьми.

Користуйтеся консультацією: Розмір аліментів на двох дітей у 2024 році

Як визначається місце проживання дитини при розлученні?

Добровільна згода батьків

Щоб вирішити, де і з ким буде жити дитина, не обов’язково йти в суд. Батько і мати можуть самі про все домовитися. А щоб домовленості були документально оформлені, укладається Угода про визначення місця проживання дитини. Завіряти нотаріально таку угоду обов’язково.

У позовній заяві про розлучення обов’язково вказується, чи досягнуто згоди між батьками про місце проживання дитини. Якщо укладено відповідну угоду, необхідно це згадати, а сам документ слід докласти до позову.

Суд перевірить, чи відповідають досягнуті в Угоді домовленості інтересам дитини і затвердить її своїм рішенням.

 

 Визначення місця проживання дитини в судовому порядку

Якщо ж батьки не можуть дійти згоди про проживання дітей, суд самостійно вирішує це питання. У своєму рішенні суд не тільки визначить, з ким з батьків залишаться жити неповнолітні діти, а й встановить порядок спілкування з тим із батьків, які проживають окремо від дітей.

Далі ми детально розглянемо, як відбувається визначення місця проживання дітей в судовому порядку.

Звернення до суду

Підсудність справи про визначення місця проживання дітей

Що таке підсудність? Це розподіл справ між судами. Куди звертатися з позовною заявою, де буде вестися судове провадження, ким буде визначено місце проживання дитини?

Спори про місце проживання дитини дозволяє тільки суд з обов’язковою участю органів опіки та піклування – Служби дітей. В який саме суд звертатися? За загальним правилом потрібно звертатися до суду за місцем прописки відповідача. Але в ряді випадків позивач може звернутися до суду і за місцем своєї прописки. Для цього йому необхідно надати докази того, що з ним проживає неповнолітня дитина (його свідоцтво про народження, довідка житлового органу, паспорт з печаткою про прописку).

Позовна заява про визначення місця проживання дитини

Щоб передати на розгляд суду спір про місце проживання дитини, потрібно скласти і подати позовну заяву.

Як правильно скласти позов? Позовна заява повинна містити такі відомості:

  • Найменування суду, в який подається;
  • Дані про позивача і відповідача – батьків дитини( П. І. Б., місце прописки і проживання, контакти);
  • Обставини справи: дата і місце укладення шлюбу, народження дітей, розірвання шлюбу;
  • Аргументи, на які спирається позивач у своїх вимогах. Посилання на докази. Наприклад, опис переваг проживання дітей з батьком – матеріальне благополуччя, прихильності, звички дитини, зручність розташування житла, можливість здійснювати догляд за дитиною;
  • Посилання на законодавчі норми, які підтверджують обґрунтованість вимог;
  • Формулювання прохання до суду — визначити місце проживання дітей з позивачем або відповідачем;
  • Список додатків;
  • Дата складання позову;
  • Підпис позивача.

Документи для суду

Крім позовної заяви, до суду подаються такі документи:

  • Паспорт;
  • Свідоцтва про шлюб, рішення суду про розірвання шлюбу;
  • Свідоцтва про народження дітей;
  • Довідка з житлової організації про місце прописки і проживання;
  • Довідка про доходи з місця роботи;
  • Виписки з банківських рахунків;
  • Довідки про соціальні виплати та допомоги;
  • Характеристика;
  • Висновок психолога про прихильність дитини;
  • Інші документи.

Користуйтеся консультацією: Як не платити аліменти законним способом?

Зверніть увагу! До підготовки пакета документації слід поставитися дуже відповідально. Від того, які докази позивач надасть суду на підтвердження своїх вимог, залежатиме результат справи.

Зустрічний позов про визначення місця проживання дитини

У відповідь на позов одного з батьків може бути поданий зустрічний позов другого з батьків. У ньому можуть бути уточнені або доповнені обставин, викладені інші істотні відомості, спростовані заяви первісного позивача, заявлені протилежні позовні вимоги. Обидва позови розглядаються в одному судовому провадженні.

До речі, справа про визначення місця проживання дітей може розглядатися в суді неодноразово. Той факт, що вже є судове рішення, яким було вирішено спір між батьками, не означає, що не можуть змінитися умови проживання дитини, матеріальні можливості і сімейне становище батьків. Суд не може відмовити у прийнятті нового або зустрічного позову про визначення місця проживання дитини.

Судовий збір

Потрібно заплатити 1073.60 грн. судового збору за подачу позову про визначення місця проживання дитини. Ця сума може збільшитися, якщо крім вищевказаних позовних вимог заявляються інші, наприклад, про розлучення, про стягнення аліментів.

Користуйтеся консультацією: Стягнення боргу по аліментах після 18 років

Як суд визначає місце проживання дитини?

Перш, ніж ми перейдемо до обговорення основних факторів, що впливають на судове рішення, хочеться відзначити найголовніше. Пріоритет номер один – інтереси дитини. Не батьків, а дитини!

Суд визначить місце постійного проживання там, де для нього будуть створені найкращі умови. І мова йде не тільки про умови матеріального характеру, а й душевного, тілесного, інтелектуального. Рівень матеріального забезпечення, безумовно, має значення. Але не менш, а може і більш істотним для суду може виявитися нематеріальна сторона питання.

Неприйнятна для суду спроба одного з батьків прикрасити себе і очорнити другого з батьків. Суд не дозволить з’ясовувати стосунки, поводитися грубо і зухвало, нехтувати або ображати кого-небудь.

Всі доводи повинні бути аргументовані, обставини-доведені, а інтереси дитини кращими.

Основні фактори, що визначають місце проживання дитини

Як вже згадувалося, інтереси дитини для суду є головними. Але як визначити, в якому місці проживання ці інтереси будуть забезпечені найкращим чином? Простіше кажучи, де дитині буде краще – з татом або з мамою?

Ось тут і піде мова про фактори, які повинні бути враховані судом при визначенні місця проживання дітей. Це матеріальне становище і побутові умови, взаємини з батьками, наявність або відсутність братів і сестер, звички, характери. Зрештою, суд просто запитує думку самої дитини, за умови, що їй вже виповнилося 10 років (ст. 160 СК України).

Розглянемо ці фактори докладніше.

1.      Прихильність дітей і батьків.

10-річна дитина може сама сказати, до кого вона більше прив’язана – до тата чи мами. Якщо ж динита молодша, допускається проведення судово-психологічної експертизи.

2.      Моральні якості батька і матері.

Якщо один з батьків наполягає, щоб син або дочка проживали з ним, йому слід надати докази своїх високих моральних якостей. Це можуть бути свідчення свідків або характеристики з роботи, релігійної громади, громадської організації, дитячого виховного або освітнього закладу.

Негативну роль може зіграти притягнення до адміністративної або кримінальної відповідальності, судимість, постановка на облік в наркологічному, психіатричному диспансері.

3.      Умови для розвитку дитини.

Мова йде про те, чи зможе батько або мати приділити дитині достатньо уваги, здійснювати необхідний догляд, надавати медичну допомогу, забезпечувати освіту і всебічний розвиток. Чим дитина буде харчуватися, як буде одягнена і взута? Де буде вчитися і чим займатися у вільний час?

Зрештою, в яких умовах проживатиме дитина? Будинок, квартира або кімната в гуртожитку, меблі та побутова техніка, чистота і тепло. Має значення, наскільки віддалено місце проживання від дитячого садка і школи.

Батькам потрібно підтвердити рід і характер своєї зайнятості (режим роботи, вихідні, відпустки, відрядження), надати суду довідку про джерела і розміри доходів, уточнити своє місце проживання.

4.      Звичка.

Нове місце проживання – це, найчастіше, новий дитячий сад або школа, нові сусіди і друзі, новий життєвий уклад.

5.      Думка органу опіки та піклування.

Участь вищеназваного органу у справі про визначення місця проживання дитини-обов’язкова. Після спілкування з матір’ю, батьком, дітьми, після огляду місця проживання кожного з них, після всебічного вивчення обставин справи, співробітник ООП надає суду висновок про те, з ким із батьків буде доцільніше проживати дитині.

6.      Думка інших фахівців.

Суд має право залучати і вислуховувати думку педагогів, психологів, психіатрів, державних інспекторів у справах неповнолітніх.

Враховуючи ці та інші чинники, керуючись інтересами дитини, суд приймає рішення про визначення місця подальшого проживання дитини з батьком чи з матір’ю. Подальша зміна встановленого судом місця проживання можлива тільки за рішенням суду – через обставини, що змінилися.

Користуйтеся консультацією: Місце проживання дитини після розлучення

Думка дитини – найважливіший фактор при визначенні місця проживання дитини

Думка дитини – ще один найважливіший фактор, який враховується судом. Якщо дитині вже виповнилося 10 років, її запитують, з ким із батьків – з татом чи з мамою-вона хоче жити. Особливо важливим (навіть вирішальним!) думка дитини може виявитися в тому випадку, якщо суд сумнівається в правильності свого рішення.

Бесіда з дитиною може бути проведена як на судовому засіданні, так і поза нею. Бажано – у відсутності батьків, щоб уникнути маніпуляцій з їх боку. Під час бесіди з дитиною повинен бути педагог. Якщо орган опіки вирішить, що вислуховування думки дитини недоцільно або небажано для нього, цієї процедури можна уникнути. Іноді думка дитини не враховується. Але це не означає, що не враховуються його інтереси!

Тато, мама, бабуся… З ким жити дитині?

Визначення місця проживання дитини з матір’ю. Аргументи на користь матері

Сімейний закон каже – права батька і матері рівні, значить шанси на проживання дитини з ними повинні бути рівними. Але що відбувається на практиці? Очевидна перевага – у матері, навіть якщо вона по ряду важливих критеріїв поступається батькові. Чому?

В першу чергу тому, що між матір’ю і дитиною є сильний взаємозв’язок, яка природно і незаперечно визначає місце проживання дитини поруч з матір’ю. Звичайно, крім цього враховуються інші фактори.

Але, хоча переважна більшість позовів вирішується на користь жінки, не можна стверджувати, що шанси батька малозначні. Хоча у нього і немає такої незримого зв’язку з дітьми, він може довести наявність інших переваг: бездоганний моральний вигляд, матеріальні можливості, високий рівень життя, активна участь у житті дітей, душевна прихильність.

Але повернемося до матері. Які докази їй варто пред’явити суду, щоб схилити його на свою сторону?

  • особисті свідчення з переконливими доводами;
  • характеристики з місця роботи, з дитячого садка або школи, інших установ;
  • показання свідків;
  • результат судово-психологічної експертизи;
  • висновок Служби дітей про побутові умови проживання;
  • документи про доходи;
  • квитанції, чеки, договори, банківські виписки та інші документи, що свідчать про ступінь участі в житті дитини;
  • відеозаписи, фотографії.

Користуйтеся консультацією: Як отримати опіку над дитиною після розлучення?

Визначення місця проживання дитини з батьком. Аргументи на користь батька

Вище ми згадували про те, що позови про визначення місця проживання дитини з батьком – рідкість в українській судовій практиці, а ще більша рідкість – позитивні рішення за такими позовами. Як правило, дитина залишається жити з матір’ю.

Що ж робити батькові, який хоче відстояти своє право?

Найефективніший спосіб домогтися свого – довести суду, що спільне проживання з матір’ю суперечить інтересам дитини. Це очевидно, якщо мати зловживає алкогольними напоями, веде аморальний спосіб життя, не бере участі в житті дітей, не здійснює догляд за ними, не займається їх освітою і розвитком.

Але ж не завжди мати така “погана”. Доведеться постаратися – підготувати переконливі докази і вагомі доводи на користь батька.

«Козирями» батька можуть бути:

  • наявність роботи, стабільний дохід;
  • наявність відповідного житла, забезпечення нормальних умов життя;
  • взаємна прихильність батька і дитини;
  • високоморальний вигляд;
  • можливість приділяти час дитині: відводити і забирати з саду/школи, проводити спільне дозвілля, відпочивати;
  • активну участь в житті дитини;
  • відсутність шкідливих звичок, здоровий спосіб життя.

Підтвердженням можуть служити свідчення, довідки і характеристики, квитанції і чеки, фото і відео, а також висновки співробітників ООП, інших фахівців.

Якщо вдасться довести неналежне виконання матір’ю своїх обов’язків в поєднанні з абсолютною відповідністю батька вимогам закону і моралі, можна бути майже впевненим у позитивному судовому рішенні. Якщо ще й 10-річна дитина висловиться на користь батька, можна навіть не сумніватися.

Визначення місця проживання дитини з бабусею. Чи можливо?

Іноді бабусі і дідусі проявляють більшу участь в дитячому житті, ніж рідні тато і мама. Іноді діти фактично проживають з бабусею або дідусем, в той час як батьки «живуть своїм життям». Чи можна формально визначити місце проживання дітей, наприклад, з бабусею?

На жаль, ні.

Згідно із законом, місцем проживання дітей є місце проживання їх батьків (ст. 160-161 СК України). Що ж стосується бабусі та інших родичів, то суд може лише встановити порядок спілкування з ними. Наприклад, для того, щоб той з батьків, з яким буде жити дитина після рішення суду, не позбавляв звичної участі бабусі в житі дитини.

Користуйтеся консультацією: Правильне оформлення документів для вивезення дитини за межі України

 Виконання судового рішення

На жаль, в нашій країні дуже часто виникають труднощі з виконанням судових рішень. У разі, якщо один з батьків перешкоджає іншому в спілкуванні або участі у вихованні дітей, наприклад, не дозволяє бачиться з дитиною або не виконує рішення суду, яким визначено, з ким має проживати дитина, слід звернутися в виконачу службу. На підставі заяви про невиконання рішення суду виконавці зобов’язані забезпечити виконання рішення суду шляхом передачі дитини або забезпечити можливість бачитися і спілкуватися з дитиною.

Прописка дитини після розлучення батьків

Важливе питання, яке хвилює батьків — це прописка дитини.

Без прописки іноді виникають складнощі відвідувати дитячий садок, школу. Також не варто забувати, що на батька, який допустив проживання дитини на житлоплощі без прописки може бути накладено адміністративний штраф.

За загальним правилом, дитину можна прописати як за місцем проживання батька, так і за місцем проживання матері. Неповнолітня дитина має право на прописку в квартирі батька або матері, власником якої вони є, причому їх згоду на це не потрібно до 14-річного віку дитини.

Судова практика

Позовні вимоги громадянина Тарасенко Костянтина Петровича – визначити місце проживання його дочки, Тарасенко Ганни Костянтинівни, 01.08.2014 р. його місце проживання за адресою р. Житомир, вул. Незалежності 150 кв. 85. В обґрунтування своїх вимог позивач вказав, що фактично дочка проживає з ним з народження до нинішнього часу. Мати в житті дитини участі не бере. Перший час після відходу з родини мати відвідувала дочку раз в тиждень-два, потім стала приїжджати все рідше, обмежуючись телефонними розмовами, потім зв’язок з нею перервався.

Місяць тому Тарасенко Валентина Іванівна подала позов про розлучення, оскільки збирається вступити в новий шлюб. Вона заявила про свій намір забрати дочку в селище Холодний Хутір і стягнути з батька, Тарасенко Костянтина Петровича, аліменти на її утримання.

Тарасенко Костянтин Петрович подав зустрічний позов – про визначення місця проживання дочки, Тарасенко Ганни Костянтинівни, з ним. Суд задовольнив позовні вимоги, оскільки проживання з батьком відповідає інтересам дитини.

Адвокат з розлучень Київ

Зателефонуйте нам – ми з задоволенням відповімо на всі ваші запитання.
+38(067) 455-35-29; +38(050) 904-51-03; +38(093) 25-25-561; або напишіть нам, будемо раді відповісти: [email protected]

Viber, WhatsApp, Telegram

Замовлення послуги онлайн 24/7

ОТРИМАЙТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ АДВОКАТА
ПО ДІТЯМ

    [/column]